MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Rutka” z łódzkiego Teatru Arlekin w finale prestiżowego konkursu

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Zrealizowany w łódzkim Teatrze Lalek „Arlekin” znakomity spektakl „Rutka” znalazł się w finale 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jury umieściło przedstawienie w gronie jedenastu najlepszych w mijającym sezonie.

Komisja artystyczna konkursu, której przewodniczy Jacek Sieradzki, wybrała finalistów po obejrzeniu blisko stu realizacji polskiego dramatu współczesnego na krajowych scenach. Do konkursu przyjęto w tym roku co prawda 113 spektakli, lecz dziewiętnastu z nich - z powodu ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 - członkowie komisji nie mieli możliwości obejrzeć i ocenić. W związku z tym ocenie jury podlegały 94 przedstawienia.

W jesiennym finale jedenaście spektakli powalczy o nagrodę główną i nagrody indywidualne. Komisja wskazała także 48 przedstawień, które otrzymają prawo do refundacji kosztów produkcji. Oprócz „Rutki”, do finału 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej komisja zakwalifikowała przedstawienia: „#chybanieja” Artura Pałygi w reżyserii Pawła Passiniego (koprodukcja Centrum Kultury w Lublinie, Teatru „Maska” w Rzeszowie i Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie), „Czy pan się uważa za artystę” Artura Pałygi w reż. Anny Augustynowicz (Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach), „Greta i ostatni wieloryb” Karola Kalinowskiego, Doroty Kowalkowskiej i Macieja Podstawnego w reż. Macieja Podstawnego (Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu), „Inna dusza” na podstawie utworu Łukasza Orbitowskiego w adaptacji i reż. Michała Siegoczyńskiego (Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy), „Inni ludzie” Doroty Masłowskiej w reż. Pawła Miśkiewicza (Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie), „Jezus” Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy w reż. Jędrzeja Piaskowskiego (Nowy Teatr w Warszawie), „Mazagan. Miasto” Beniamina M. Bukowskiego w reż. Judyty Berłowskiej (Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu), „Polskie rymowanki albo ceremonie” Andrzeja Błażewicza w reż. Ewy Rucińskiej (Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni), „Tymczasem pa, Kochany Skarbunieczku” Ewy Kaczmarek w reż. Wojciecha Wińskiego (Stowarzyszenie Artystyczne Usta Usta w Poznaniu), „Wielkie mi coś” autorstwa i w reż. Marty Guśniowskiej (Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki).

„Rutka” powstała na podstawie książki Joanny Fabickiej, w adaptacji i reżyserii Karoliny Maciejaszek. Dynamiczne widowisko - w którym brawurowe role stworzyli Teresa Kowalik, Katarzyna Pałka i Wojciech Stagenalski - w poetycki, surrealny, a i nie pozbawiony poczucia humoru sposób przybliża, pokazany z dziecięcej perspektyw, obraz życia w łódzkim getcie. Bohaterką spektaklu jest współczesna dziewczynka, 10-letnia Zosia, mieszkająca na Bałutach. Dziecko spędza wakacje w domu pod opieką ekscentrycznej ciotki Róży i zaprzyjaźnia się z nową, dziwną koleżanką, Rutką. Okazuje się, że towarzyszka zabaw dziewczynki jest wysłanniczką ze świata, który już nie istnieje... Spektakl grany był w placówkach edukacyjnych znajdujących się na terenie niegdysiejszego getta.

- Bardzo się cieszymy, bo to znakomicie przyjmowany nie tylko przez dzieci spektakl, wywołujący mądre pytania, wzbudzający duże emocje i pozwalający zobaczyć Łódź w zupełnie innym świetle - podkreśla Wojciech Brawer, dyrektor Teatru Lalek „Arlekin”.

Kolejny etap konkursu (organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie) zostanie przeprowadzony między 1 września a 23 października - tym czasie uczestnicy zakwalifikowani do finału będą musieli zagrać zgłoszone przedstawienie co najmniej trzykrotnie. Będzie zatem okazja zobaczyć ten niezwykły spektakl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki