Rynek cukru. Buraki są słodsze, ale jest ich mniej. Cena na świecie wzrosła

Redakcja
pixabay.com, AGW
Udostępnij:
Na światowym rynku jest mniej cukru, a to powoduje wzrost cen, czytamy w najnowszym "Rynku Rolnym". "W październiku światowe ceny cukru białego podniosły się o ok. 10% do 387 USD/tonę", podaje IERiGŻ. Krajowa Spółka Cukrowa do 12 listopada we wszystkich swoich oddziałach skupiła łącznie 1,66 mln ton buraków, co stanowi około 43% planu skupu surowca, podaje spółka.

- Kampania cukrownicza 2015/2016 w KSC S.A. przebiega zgodnie z planem. Proces zakupu surowca prowadzony jest zgodnie z harmonogramami odbioru – informuje Marek Spuz vel Szpos, prezes zarządu KSC. "Na chwilę obecną plon rozliczeniowy z zakończonych dostaw wynosi średnio 53 ton/ha i jest zróżnicowany regionalnie. Średnia polaryzacja wynosi około 17%", odnotowuje w komunikacie spółka. KSC planuje skupić w tym roku prawie 4 mln ton buraków. Kampania ma się zakończyć w II-III dekadzie grudnia. 

 

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wskazuje w najnoszym "Rynku Rolnym", że zbiory i przerób buraków cukrowych w bieżącej kampani przebiegają w korzystnych warunkach pogodowych.

 

"Niskie temperatury oraz słoneczna pogoda z małą ilością opadów korzystnie wpływają na zawartość cukru w korzeniach", podaje Piotr Szajner z IERiGŻ w "Rynku Rolnym" z listopada. Ma to przynajmniej częściowo rekompensować niskie plony. 

Do tegorocznej produkcji trzeba jeszcze dodać 321 tys. ton pozakwotowego cukru z kampanii 2014/2015, zaliczonego przez producentów na poczet produkcji kwotowej w sezonie 2015/2016. IERiGŻ wskazuje na utrwalajacą sie tendencję cen cukru. Na taki stan wpływa mniejsza produkcja i niewielki wzrost cen na światowych rynkach. 

  • wrzesień 2015, cena za kg cukru - 2,16 zł, o 0,9% więcej niż w sierpniu 2015. 
  • w workach 50 kg cena za kilogram 1,99 zł, o 1% więcej
  • od początku roku ceny zbytu wzrosły odpowiednio o 25,8% i 18%.
  • w handlu detalicznym cena wyniosła średnio 2,39 zł/kg, o 4,4% wyższa niż przed miesiącem oraz o 7,1% wyższa niż przed rokiem.

 

Od stycznia do sierpnia tego roku eksport cukru wyniósł 295 tys. ton, w tym 199 tys. ton do UE. 

  • 468 EUR/t - średnia cena uzyskiwana przez eksporterów w krajach UE
  • 374 EUR/t - średnia cena uzyskiwana poza kraje UE
  •  442 EUR/ t - średnia cena importu (głównie z Niemiec, Dani, Francji)

 

Instytur Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej podaje, że "według wstępnych szacunków w sezonie 2015/2016 światowa produkcja cukru zmniejszy się o 2,4% do 177,4 mln ton w przeliczeniu na cukier surowy". przy tym przewiduje sie rosnące światowe zużycie (o 1,5% do 181,7 mln ton). Skutkiem będą mniejsze zapasy końcowe - ok. 74 mln t (40,1% światowego zużycia, w poprzednim sezonie było to 44,3%). 

 

W I połowie 2016 cena białego cukru ma wynosić ok. 390 USD/tonę, a cukru surowego ok. 310 USD/tonę, tak przewiduje "Rynek Rolny" na podstawie notowań w kontraktach terminowych. 

 

Źródła: Rynek Rolny, KSC S.A.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Rynek cukru. Buraki są słodsze, ale jest ich mniej. Cena na świecie wzrosła - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie