Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rysunek z pamięci po śladach łódzkiego getta

Łukasz Kaczyński
Projekt łączyć ma to, co intuicyjne, z tym co wyrozumowane
Projekt łączyć ma to, co intuicyjne, z tym co wyrozumowane mat. prasowe
"Rysunek z pamięci" to nazwa interdyscyplinarnego projektu artystyczno-edukacyjnego, na którego realizację 30 tys. zł dofinansowania z dorocznych Programów ministra kultury (z priorytetu Edukacja kulturalna) pozyskało łódzkie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

"Rysunek z pamięci" zrealizuje Weronika Fibich ze szczecińskiego Teatru Kana wraz z zespołem Teatru Szwalnia, działającego przy Poleskim Ośrodku Sztuki, i grupą niezależnych twórców. Jest wśród nich m.in. Ludomir Franczak, który z ramienia Teatru "Pinokio" koordynuje w tej chwili w dawnej fabryce "Wigencja" akcję "Praca dla miejsca", w której bierze udział grupa studentów i licealistów. Franczak przygotuje dla "Rysunku..." wizualizacje, muzykę napisze związany z Teatrem "Chorea" Tomasz Krzyżanowski, zaś instalacje zrealizują Ilona Binarsch i Justyna Rochala.

Jak tłumaczą ideę "Rysunku z pamięci" jego autorzy, w ramach projektu odbędą się działania badawcze, dokumentacyjne i artystyczne inspirowane przeszłością, współczesnością i architekturą Łodzi. Wskazane zostaną też "obszary topografii, które ze względu na ich bolesną, niejednoznaczną, charakterystyczną dla regionu historię, są zapomniane lub pomijane milczeniem". Działanie przeprowadzone na terenie Litzmannstadt Getto ma wskazać te obszary historii, które dotychczas spoczywały wyłącznie w archiwach. "O wartości przywołanych przestrzeni -"rysunków"- świadczy fakt, iż udało się powiązać i przepleść narrację prywatną z publiczną, wyrozumowane z intuicyjnym, przypomniane z doświadczanym" - wyjaśniają autorzy projektu.

Gdy obchodzona będzie 71. rocznica likwidacji getta, 29 i 30 sierpnia przeprowadzona zostanie akcja miejska. W październiku trafi ona na scenę "Szwalni". Wejściówki można rezerwować pod adresem: [email protected].

Realizatorzy projektu zorganizują też spotkanie w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin oraz Bramie NN, by z pracownikami wymienić się doświadczeniami opracowywania materiałów archiwalnych.

AUTOPROMOCJA:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki