Ryszard Klimczak łódzki prozaik, satyryk i dziennikarz, świętuje 90. urodziny

Paweł Patora
R.Klimczak dostał m. in.: Krzyż Walecznych, Odznakę Grunwaldzką, Medal Zwycięstwa i Wolności
R.Klimczak dostał m. in.: Krzyż Walecznych, Odznakę Grunwaldzką, Medal Zwycięstwa i Wolności Archiwum/Paweł Nowak
Udostępnij:
Ryszard Klimczak jest pisarzem wszechstronnym. Ma w swoim dorobku m. in. powieści, opowiadania, wspomnienia, eseje, felietony, wiersze liryczne, humoreski, utwory satyryczne, fraszki, aforyzmy i limeryki. Swymi utworami potrafi czytelnika zaciekawić, wzruszyć, zmusić do głębszego zastanowienia, a często rozbawić.

Wyjątkowa, dana prawdziwym poetom, wrażliwość Ryszarda Klimczaka, jego wybujała, nieokiełznana wyobraźnia, umiejętność wnikliwego obserwowania ludzi i zdarzeń oraz sugestywnego przekazywania wyników tych obserwacji, a przy tym mistrzowskie wyczucie niuansów języka i duże poczucie humoru sprawiają, że jego książki cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników i są cenione przez krytyków literackich.

Ryszard Klimczak urodził się w Łodzi i tu uczęszczał do Szkoły Powszechnej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Już wtedy pisywał pierwsze - jak je dziś nazywa - utwory wierszowane i "wielce dramatyczne" opowiadania. Jedno z opowiadań zostało nagrodzone w szkolnym konkursie literackim dla szóstoklasistów. Gdy wybuchła wojna, był gimnazjalistą i harcerzem 20 ŁDH im. Zawiszy Czarnego.

Zaraz po wkroczeniu Niemców do Łodzi, chociaż miał zaledwie 14 lat, podjął działalność konspiracyjną. Po wysiedleniu z Łodzi, wiosną 1940 roku, znalazł się na Kielecczyźnie, gdzie walczył w oddziałach partyzanckich. W 1944 roku był dwukrotnie ranny, a za likwidację hitlerowskiego gniazda kaemu został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Podczas wojny kontynuował naukę na tajnych kompletach. Był uczniem ks. Włodzimierza Sedlaka (1911-1993), późniejszego profesora - twórcy bioelektronicznego modelu życia. Z czasem, mimo różnicy wieku, obu mężczyzn połączyła przyjaźń, która przetrwała aż do śmierci prof. Sedlaka.

Po wojnie Ryszard Klimczak podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim. W 1948 roku ożenił się z koleżanką ze studiów, Ludwiką - później cenioną sędzią cywilistą. Było to bardzo udane, kochające się małżeństwo. Teraz, cztery lata po śmierci żony, która wciąż żyje w jego czułych wspomnieniach, może liczyć na opiekę córek.

Chociaż został magistrem prawa (1951 r.), pracował w zawodzie dziennikarza. Współpracował z wieloma gazetami i czasopismami, ale najdłużej i najwięcej publikował w "Naszym Życiu"- dwutygodniku, a później tygodniku wydawanym przez Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego. Od 1948 r. do przejścia na emeryturę w 1980 r. był redaktorem naczelnym tego pisma. Jako emeryt poświęcił się pracy społecznej w Związku Inwalidów Wojennych i Związku Literatów Polskich, ale przede wszystkim twórczości literackiej.

Ryszard Klimczak jest autorem kilkudziesięciu książek, a wśród nich powieści: "Czas - karabin", "Skok w wyciszony horyzont", "O Raku, owczarku węgierskim i skrzypcach Stradivariusa", zbiorów opowiadań: "Nikt nie jest poza podejrzeniem", "Humoreski - makabreski z łezką i bez łezki", "Dotyk zamulonego czasu", "Ucieczka za wstęgi Möbiusa" oraz utworów satyrycznych: "Granat i pióro", "Drgania wznudzone", "Erotyki i wybryki", "Błazeceństwa" i wielu innych.

Jest laureatem ogólnopolskich konkursów literackich. Został odznaczony m. in.: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem "Polska swemu Obrońcy", Honorową Odznaką Miasta Łodzi i "Złotym Piórem" SDP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie