Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ryszard Klimczak łódzki prozaik, satyryk i dziennikarz, świętuje 90. urodziny

Paweł Patora
R.Klimczak dostał m. in.: Krzyż Walecznych, Odznakę Grunwaldzką, Medal Zwycięstwa i Wolności
R.Klimczak dostał m. in.: Krzyż Walecznych, Odznakę Grunwaldzką, Medal Zwycięstwa i Wolności Archiwum/Paweł Nowak
Ryszard Klimczak jest pisarzem wszechstronnym. Ma w swoim dorobku m. in. powieści, opowiadania, wspomnienia, eseje, felietony, wiersze liryczne, humoreski, utwory satyryczne, fraszki, aforyzmy i limeryki. Swymi utworami potrafi czytelnika zaciekawić, wzruszyć, zmusić do głębszego zastanowienia, a często rozbawić.

Wyjątkowa, dana prawdziwym poetom, wrażliwość Ryszarda Klimczaka, jego wybujała, nieokiełznana wyobraźnia, umiejętność wnikliwego obserwowania ludzi i zdarzeń oraz sugestywnego przekazywania wyników tych obserwacji, a przy tym mistrzowskie wyczucie niuansów języka i duże poczucie humoru sprawiają, że jego książki cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników i są cenione przez krytyków literackich.

Ryszard Klimczak urodził się w Łodzi i tu uczęszczał do Szkoły Powszechnej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Już wtedy pisywał pierwsze - jak je dziś nazywa - utwory wierszowane i "wielce dramatyczne" opowiadania. Jedno z opowiadań zostało nagrodzone w szkolnym konkursie literackim dla szóstoklasistów. Gdy wybuchła wojna, był gimnazjalistą i harcerzem 20 ŁDH im. Zawiszy Czarnego.

Zaraz po wkroczeniu Niemców do Łodzi, chociaż miał zaledwie 14 lat, podjął działalność konspiracyjną. Po wysiedleniu z Łodzi, wiosną 1940 roku, znalazł się na Kielecczyźnie, gdzie walczył w oddziałach partyzanckich. W 1944 roku był dwukrotnie ranny, a za likwidację hitlerowskiego gniazda kaemu został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Podczas wojny kontynuował naukę na tajnych kompletach. Był uczniem ks. Włodzimierza Sedlaka (1911-1993), późniejszego profesora - twórcy bioelektronicznego modelu życia. Z czasem, mimo różnicy wieku, obu mężczyzn połączyła przyjaźń, która przetrwała aż do śmierci prof. Sedlaka.

Po wojnie Ryszard Klimczak podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim. W 1948 roku ożenił się z koleżanką ze studiów, Ludwiką - później cenioną sędzią cywilistą. Było to bardzo udane, kochające się małżeństwo. Teraz, cztery lata po śmierci żony, która wciąż żyje w jego czułych wspomnieniach, może liczyć na opiekę córek.

Chociaż został magistrem prawa (1951 r.), pracował w zawodzie dziennikarza. Współpracował z wieloma gazetami i czasopismami, ale najdłużej i najwięcej publikował w "Naszym Życiu"- dwutygodniku, a później tygodniku wydawanym przez Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego. Od 1948 r. do przejścia na emeryturę w 1980 r. był redaktorem naczelnym tego pisma. Jako emeryt poświęcił się pracy społecznej w Związku Inwalidów Wojennych i Związku Literatów Polskich, ale przede wszystkim twórczości literackiej.

Ryszard Klimczak jest autorem kilkudziesięciu książek, a wśród nich powieści: "Czas - karabin", "Skok w wyciszony horyzont", "O Raku, owczarku węgierskim i skrzypcach Stradivariusa", zbiorów opowiadań: "Nikt nie jest poza podejrzeniem", "Humoreski - makabreski z łezką i bez łezki", "Dotyk zamulonego czasu", "Ucieczka za wstęgi Möbiusa" oraz utworów satyrycznych: "Granat i pióro", "Drgania wznudzone", "Erotyki i wybryki", "Błazeceństwa" i wielu innych.

Jest laureatem ogólnopolskich konkursów literackich. Został odznaczony m. in.: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem "Polska swemu Obrońcy", Honorową Odznaką Miasta Łodzi i "Złotym Piórem" SDP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki