Rząd o górnictwie: cztery kopalnie do likwidacji, 5 tysięcy pracowników kopalń do zwolnienia

MIW
Górnicy w listopadzie 2014 okupowali siedzibę Kompanii Węglowej
Górnicy w listopadzie 2014 okupowali siedzibę Kompanii Węglowej Lucyna Nenow / Polskapresse
Rząd przyjął program naprawczy dla Kompanii Węglowej. Zakłada on de facto likwidację tego koncernu. W czterech kopalniach - KWK Bobrek-Centrum, KWK  Sośnica-Makoszowy, KWK Brzeszcze, KWK Pokój - ma zostać wygaszone wydobycie. Rząd chce również odchudzić górnictwo o niemal 5 tysięcy osób. Państwo proponuje im odprawy - na największe, wynoszące 24 pensje, mogą liczyć górnicy dołowi.

- Alternatywą wobec tego programu może być tylko upadłość Kompanii Węglowej, a to oznacza stratę miejsc pracy i koszty związane z upadłością – stwierdziła premier Kopacz podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Jak dodała stosowna ustawa w sprawie zmian w górnictwie trafi do laski marszałkowskiej jutro lub pojutrze.

- Będzie ona procedowana drogą poselska, ale czasu na działania nie mamy zbyt wiele - zaznaczyła premier Kopacz.

Przygotowany przez Wojciecha Kowalczyka, rządowego pełnomocnika ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego to prawdziwa rewolucja.

Zakłada on zwiększenie wydobycia w kopalniach rentownych i mających potencjał poprawy poprzez wprowadzenie 6-dniowego tygodnia pracy oraz zwiększenie w nich zatrudnienia górników dołowych. Jak czytamy w dokumencie 6-dniowy tydzień pracy oznacza, że wydobycie  będzie trwało 6 dni, ale górników obowiązuje  5-dniowy tydzień pracy (z gwarancją wolnych niedziel).

Plan przewiduje podział majątku Kompanii Węglowej S.A. na trzy grupy. W pierwszej znajdą się kopalnie, w których wydobycie nie jest ekonomicznie uzasadnione - trafią one do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. w celu wygaszenia działalności. W drugiej znajdą się kopalnie, w których wydobycie jest ekonomicznie uzasadnione - one dołączą do spółki celowej (SPV) utworzonej przez Węglokoks. Trzecia grupa to majątek niezwiązany z działalnością górniczą z przeznaczeniem do likwidacji (sprzedaż majątku).

CZYTAJ TEŻ: Górnicy ostrzegają premier Kopacz przed próbą likwidacji kopalń

Proces odbywać się będzie w dwóch etapach. W pierwszym etapie 4 kopalnie, w których wydobycie jest ekonomicznie uzasadnione - KWK Jankowice, KWK Chwałowice, KWK Rydułtowy-Anna, KWK Marcel - trafią do spółki celowej powołanej przez Węglokoks S.A.  Natomiast kopalnie, w których wydobycie nie jest ekonomicznie uzasadnione:  KWK Bobrek-Centrum, KWK  Sośnica-Makoszowy, KWK Brzeszcze, KWK Pokój trafią do Spółki Restrukturyzacji Węgla S.A. w celu wygaszania w nich działalności. Do Węglokoksu S.A. zostanie również sprzedana KWK Piekary.

W drugim etapie do spółki celowej utworzonej przez Węglokoks S.A. trafią również KWK Bolesław Śmiały, KWK Piast, KWK Halemba-Wirek, KWK Bielszowice, KWK Ziemowit.

W ten sposób na bazie 9 kopalń powstać ma nowy, silny podmiot zdolny do efektywnego konkurowania na europejskim rynku węgla. Jak informuje resort gospodarki trwają już rozmowy z inwestorami zewnętrznymi (polska energetyka), którzy są zainteresowani inwestycją na zasadach rynkowych w ten nowy podmiot. 

-W ramach działań naprawczych przygotowany został także pakiet osłonowy dla górników z wygaszanych kopalni - zapowiedział Wojciech Kowalczyk. 

Blisko 6 tys. pracowników dołowych z wygaszanych kopalni znaleźć ma zatrudnienie w spółce celowej. Dla pozostałych pracowników dołowych (około 2,1 tys. osób)  przygotowano możliwość skorzystania z 4 letniego urlopu górniczego w zamian za 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia (dla osób, które mają 4 i mniej lat do emerytury) lub z jednorazowej odprawy pieniężnej (dla osób, które mają więcej niż 4 lata do emerytury) o równowartości 24-miesięcznego wynagrodzenia. Pracownicy przeróbki mechanicznej węgla (ok.1,1 tys. osób), będą mogli skorzystać z odpraw w wysokości 10 miesięcznego wynagrodzenia. Pozostali pracownicy naziemni, głównie administracja (ok. 1,6 tys. osób),  mogą skorzystać z odpraw w wysokości 3,6 miesięcznego wynagrodzenia. Zdaniem resortu gospodarki oni stosunkowo najłatwiej znajdą zatrudnienie w innych sektorach gospodarki.

Całkowity koszt Programu Naprawczego w latach 2015-2016 będzie wynosił ok. 2,3 mld zł, z czego 1,4 mld w 2015 r., a 0,9 mld w 2016 i będzie finansowany z głównie dotacji budżetowych, środków własnych SRK oraz ze środków pozyskanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zwrot środków do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nastąpi z przychodów z prywatyzacji w latach 2016-2018.


*Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
*Niesamowite zdjęcia nocne Katowic. Tomasz Kozioł pokazał Katowice, jakich nie widzieliście [ZDJĘCIA]
*Morderstwo w Katowicach na Tysiąclecia: Marta wołała o pomoc. Przed kim uciekał Dawid?
* Szalony kierowca toyoty yaris z Będzina zajeżdża drogę i strzela! [FILM Z KAMERKI, ZDJĘCIA]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Wzrasta sprzedaż "małpek" ale kosztem dużych formatów

Wideo

Materiał oryginalny: Rząd o górnictwie: cztery kopalnie do likwidacji, 5 tysięcy pracowników kopalń do zwolnienia - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

L
Likwidacja kopalni

Mozna powiedzieć ze zacznie sie bandytyzm na Śląsku . Ci co nie bedą mieli kasy zaczną mordować , kraść , gwałcić , bić .

a
anonim

TY piz** gorolu jeba** takich cwe** jak Ty powinni w lesie do drzewa przywiazc i czekac az zmadzejesz ile pieniedzy rocznie wplywa do budzetu z kopaln prawie 10 mld a oni musza oddac z tego 2 i wielkie halo robia

p
pszczyniok

te ciulibindry zajmnom sie Polańskim,aniy górnictfym dupersztajny.

B
Bubu

Buhahaha dobrze wam tak ryle posr...

g
gość

że Donek kiwający się z Elą przy piwku wykręcą niezły numer dostałem same minusy- to teraz macie - czeka Was taki los jaki Wałbrzychowi zgotował ziomal Buzek - 20 lat biedy i wyjdziecie na prostą.

g
górnik

Zlikwidować 460+100 ograniczonych, ale za to butnych cwaniaków i w budżecie zostanie tyle co z likwidacji kopalń. I jeszcze odebrać złodziejskiemu nasieniu WSZYTSKO !!!!!!!!!!!!!!

o
olo

jak dostaniesz z prscy wypowiedzenie a umowa na stale to.rozumiem ze pojdziesz zjechac prezesa bo umowy nie dotrzymal-idz sie klepnij w glowe sie wam mozgi lasuja od tych wszystkich dodatkow i przyeilejow placonych przez caly kraj idz na kase w hipermarkecie popracuj 8godzin przez miesiac-dostsniesz miesieczna jalmuzne 1200zl i przezyj za to wtedy zrozumieszo czym mowie

J
Jorg

wtoś madry godo o zamykaniu kopalni. Po jaki ho-oj łone nom, jyno sietrzynsie ziymio, akrety i tak nie wiedzom co chcom. Łoni by robić niy chcieli, narobićsie niy chcieli ale rube tysionce zarobić żondajom.
Wiela razy żech pisoł by tych niyrobow pozwolniać. Mie styko i fest sie go chwola wongiel czeski, toni a piernikiym dobry.

J
Jorg

wtoś madry godo o zamykaniu kopalni. Po jaki ho-oj łone nom, jyno sietrzynsie ziymio, akrety i tak nie wiedzom co chcom. Łoni by robić niy chcieli, narobićsie niy chcieli ale rube tysionce zarobić żondajom.
Wiela razy żech pisoł by tych niyrobow pozwolniać. Mie styko i fest sie go chwola wongiel czeski, toni a piernikiym dobry.

a
ajnel

ekonom abys sie z,,,,,,ł,vom przywilejow niy potrzeba wy ukradniecie
przed emeryturom,vom sie nalezy,ja wszystko , [prymie,pełowyzki] wy lepsze wszy niz czerwoni,pijawki jedne
nom umofa pyłofo i chwalcie pana
bo inaczej pan cie kopnie
oj bydziecie jeszcze rzodko srac,przydzie na wos jeszcze bat

a
ajnel

jo tyz niy narzekom na brak kasie[nimom i mie niy łokradnom]
umofa pyłofo ,bez zus,teroski zus mo biyda
bez l-4 lykorze sa zajynci podpisami umof
bez urlopu.zodne wczasy mi niy grozom
bez paczki na swiynta ,z głodu jeszcze zodyn kupy niy zrobił
dzieci bombonow niy jedzom,ło kolgejt niy marzom,zymboka sie niy bojom
niy chodzom, a nawet to sa drodzy
bo za co zyc, yes dobrze
łotake polen valczyli velo 89 roku
przi kwadracioku stole-hehehe
a tak apropo to wejrzyjcie na innych a gornikom dejcie sw spokoj
prawdzivym bergmonom a niy tym ze społek ,społeczek i układow
ale im włos niy spadnie bo sa łysi-hihihi
a biydy i niywolnikow pracy juz momy dosc

s
swd.

takym prawym ze umów sie dotrzymuje... proste?

w
walenty

Górnicy nareszcie zaczną chodzić na wybory, i wybierać ukochane przez nich SLD z wszystkimi frakcjami, a do PO nie mają już zaufania. Ale z innej strony te posunięcia PO powinne nastąpić nie tuż przed tymi przegranymi wyborami, a zaraz w I-szej kadencji po 2007 roku.

Ale co tam! (...) "Grunt, to dobrze zacząć Nowy Rok. Tusk wziął pierwszą pensję - 105 tys. zł!” ... tj. za grudzień 2014... A to jeszcze nie wszystko… Ponadto na wynajem mieszkania dostał 3,8 tys. euro (ok. 16 tys. zł) miesięcznie, a na przeprowadzkę jednorazowy dodatek w wysokości 50 tys. euro (ok. 220 tys. zł) ... Pogratulować. Szkoda tylko, jak zauważa gazeta, że przez długich 7 lat swych rządów w kraju Donald Tusk tak słabo zadbał o rodaków. (...) Z kolei śląska Bieńkowska też na brak kasy nie narzeka

M
M.P.

Tego żąda UE,a Polska ni-to ,,premier" ,,ogonek" tuli.

M
Matwiej Płatow.

Oj zagotuję się zagotuje. Wiadomo ze MUSI być reforma Górnictwa ,ale najpierw trzeba pogo-dać z grubą. A) zaproponować by była zgoda na likwidacje 13,14 ,czyli wliczyć w pensja ,B) likwidacja ( raczej zmniejszenie) deputatu węglowego np: o 3/4.C) nie likwidacja ,ale raczej połączenie kopalń celem pozbycia się nawisu administracji.D) NIE PODLEGA NEGOCJACJI tzw.BARBÓRKA i 25 LETNI STAŻ PRACY ( tzw.emerytury górnicze)inaczej pani premier może się spodziewać górników Warszawie,Strajk Generalny,i Ogólnopolski Strajk Poparcia czyli,Kolej,Elektrownie,Ciepłownie ,a nie daj Boże by wypłynął np: postulat Autonomia,połączenie części Śląska z Opolskim.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3