MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rzecznik MŚP: Jarosław Gowin zapowiedział prace nad objęciem rekompensatami przedsiębiorców, których przychody spadły o ponad 70 proc.

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wicepremier Jarosław Gowin miał zapowiedział rozpoczęcie prac nad objęciem rekompensatami przedsiębiorców, których przychody spadły o ponad 70 proc.
Wicepremier Jarosław Gowin miał zapowiedział rozpoczęcie prac nad objęciem rekompensatami przedsiębiorców, których przychody spadły o ponad 70 proc. Adam Jankowski/ Polska Press
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wraz z przedstawicielami przedsiębiorców wystosowali petycję o uwzględnienie ich w tarczach pomocowych. - Istnieje duża grupa firm, które mimo spadków obrotów rzędu nawet 80 proc. nie otrzymały rządowego wsparcia- tłumaczono. W poniedziałek doszło do spotkania z wicepremierem Jarosławem Gowinem, który zapowiedział "podjęcie kroków, zmierzających do objęcia pomocą szerszej grupy firm, w tym rozpoczęcie prac nad objęciem rekompensatami przedsiębiorców, których przychody spadły o ponad 70 proc.".

– Wszyscy tu obecni przedsiębiorcy reprezentują sektor MŚP. Przed epidemią ich działalność doskonale się rozwijała i pozwalała utrzymać siebie oraz najbliższą rodzinę. Dopiero koronawirus i zamknięcie gospodarki sprawiły, że firmy te zaczęły borykać się z problemami - powiedział podczas konferencji Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. - Od czterech miesięcy, nie mogąc normalnie pracować, znalazły się na krawędzi bankructwa. Dotychczas nie wypłacono im ani złotówki rekompensaty ponieważ nie mają właściwego numeru PKD- tłumaczył.

Na konferencji obecni byli także przedsiębiorcy pominięci w rządowej pomocy. - W ciągu ostatnich miesięcy rząd dwukrotnie – w listopadzie i styczniu – radykalnie ograniczył działalność w centrach handlowych, pozwalając działać tylko wybranym sklepom. Nie wszystkie zamknięte firmy w galeriach mogą składać wnioski o pomoc. Pominięte zostały chociażby sklepy z zabawkami, sprzętem elektronicznym czy właśnie jubilerzy- tłumaczył Paweł Churzępa reprezentujący przedsiębiorców działających w galeriach handlowych.

Z kolei Joanna Dłużniewska prowadząca firmę w branży sprzedaży odzieży, czyli mogąca ubiegać się o pomoc w ramach Tarczy, w wyniku niedopatrzenia wpisano inny dominujący kod PKD. Tylko z tego powodu, mimo ponad 70 proc. spadku obrotów musi wciąż uiszczać składki na ubezpieczenia społeczne i jednocześnie nie otrzyma świadczenia postojowego ani dotacji na prowadzenie działalności.

To tylko kilka spośród wielu historii przedsiębiorców poszkodowanych przez lockdown i dziurawe tarcze antykryzysowe- zwrócono uwagę podczas konferencji. Wcześniej Rzecznik MŚP wraz z delegacją przedsiębiorców spotkał się z wicepremierem Jarosławem Gowinem.

Przedsiębiorcy złożyli w ministerstwie petycję podpisaną przez ponad 2 tys firm w sprawie włączenia do obydwu tarcz przedsiębiorstw ze spadkiem obrotów powyżej 70 proc. – bez względu na kod PKD. Podczas spotkania wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział podjęcie kroków "zmierzających do objęcia pomocą szerszej grupy firm, w tym rozpoczęcie prac nad objęciem rekompensatami przedsiębiorców, których przychody spadły o ponad 70 proc.".

Ponadto jak poinformowało Biuro Rzecznika MŚP, uzyskanie wsparcia ma być niezależne od posiadanego kodu PKD i daty rozpoczęcia działalności.

- Na pomoc czeka, tysiące firm pozbawionych przychodu przez lockdown i pozostających poza tarczami. Te przedsiębiorstwa są w tej chwili na krawędzi bankructwa i tylko niezwłoczne objęcie ich wsparciem może temu zapobiec- podsumowano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzecznik MŚP: Jarosław Gowin zapowiedział prace nad objęciem rekompensatami przedsiębiorców, których przychody spadły o ponad 70 proc. - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki