18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzewne tony bałałajek i domr

anp
Bałałajka
Bałałajka Dziennik Łódzki /archiwum

Bałałajka to trójkątny instrument muzyczny wywodzący się z Rosji i Ukrainy. Ma od trzech do sześciu strun i charakterystyczny rzewny ton. Wywodzi się z rodziny gitar. "Bałałajki" to Akademicki Zespół Muzyki Narodów Słowiańskich od ponad 40 lat. działający przy Uniwersytecie Łódzkim.

Grupę tworzy kilkanaście osób - studentów i licealistów, pasjonatów słowiańskiego folkloru, grających na różnych instrumentach. Oprócz bałałajek, także na domrach (ukraiński instrument ludowy, podobny do bałałajki, o okrągłym pudle rezonansowym), gitarach, akordeonie, fletach, obojach, klarnetach i perkusji.

W ich repertuarze znajdują się stylizacje polskich, ukraińskich, rosyjskich, bułgarskich i czeskich melodii ludowych. Znaleźć można też utwory oparte na folklorze greckim, a także aranżacje muzyki klasycznej i rozrywkowej.

Podczas wieloletniej działalności łódzkie "Bałałajki" zdobyły liczne nagrody i wyróżnienia nie tylko na festiwalach w Polsce, ale także na przeglądach i imprezach muzycznych za granicą, między innymi w Rosji, na Ukrainie, w Niemczech, w Austrii i Azerbejdżanie.

Kierownikiem artystycznym "Bałałajek" od 20 lat jest Barbara Sobolczyk, adiunkt w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Grająca na domrze znakomita dyrygentka jest także autorką większości "bałałajkowych" aranżacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki