Rzeźby Abakanowicz w pabianickim parku

  Rzeźby Abakanowicz w pabianickim parku

  Małgorzata Mijas

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Prace Magdaleny Abakanowicz staną w Europejskim Parku Rzeźby

  Prace Magdaleny Abakanowicz staną w Europejskim Parku Rzeźby ©materiały prasowe

  16 stycznia, po raz pierwszy w województwie łódzkim, zostaną zaprezentowane rzeźby Magdaleny Abakanowicz pt. "Mutanty" i "Głowa". Prace będzie można oglądać na terenie Europejskiego Parku Rzeźby w Pabianicach.
  Prace Magdaleny Abakanowicz staną w Europejskim Parku Rzeźby

  Prace Magdaleny Abakanowicz staną w Europejskim Parku Rzeźby ©materiały prasowe

  Cykl, z którego pochodzi monumentalna "Głowa" (ponad dwa metry wysokości i 400 kg wagi) powstał w latach 70., prezentowany był w Muzeum w Łazienkach Królewskich w Warszawie. "Mutantów" (6 rzeźb ze stali nierdzewnej, z łączonej blachy, które mają ponad 2 metry długości i ważą około 100 kg każda) rzeźbiarka stworzyła w 2000 roku. Do stycznia zdobiły dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  MUTANTY ABAKANOWICZ W PABIANICACH

  Magdalena Abakanowicz, polska rzeźbiarka światowej sławy, urodziła się w 1930 roku. Ukończyła warszawską ASP oraz sopocką PWSSP. Cechą charakterystyczną jej twórczości są rzeźby i kompozycje przestrzenne imponujących rozmiarów, często figuralne, przedstawiające fragmenty ludzkiego ciała. Artystka tworzy w kamieniu, brązie, drewnie, czy w oparciu o tkaninę.

  Cykl "abakanów" stworzony w latach 60., zmienił spojrzenie zarówno na rzeźbę jak i na tkaninę artystyczną. Potwierdzeniem wysokiego statusu w artystycznym świecie, jaki zyskała Abakanowicz, był złoty medal na VII Biennale w Sao Paulo w 1965 roku. Był on także przepustką do wielkiej światowej kariery.

  Prace rzeźbiarki znajdują się w wielu parkach rzeźby na całym świecie, m.in. na Litwie, w Chinach, Nowym Jorku, a także w Teksasie, Izraelu i Kalifornii. Rzeźbiarka w 1997 roku otrzymała tytuł honorowego doktora łódzkiej ASP.

  Europejski Park Rzeźby w Pabianicach został otwarty w czerwcu ubiegłego roku. Prace Magdaleny Abakanowicz, w pabianickim parku przy ul. Grota Roweckiego 8a, będzie można oglądać przez najbliższy rok od godz. 10 do 18. Możliwe, że rzeźby zagoszczą w Pabianicach na dłużej, jednak długość ich pobytu zależeć będzie od decyzji właścicieli.

  Wstęp na teren parku jest bezpłatny.  Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rzeźby w Pabianicach

  Kermit (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 19

  Profesjonale rzeźby, nowe symboliczne spojrzenie na człowieka.Jest nad czym się zastanowić.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  brawo !

  adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 49 / 28

  W Pabianicach się dzieje ! PARK się wzbogacił o głośne nazwisko, chociaż dotychczasowe eksponaty też mają swoją niemałą wartość artystyczną. Wielka sztuka bliżej ludzi. Plus !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  super!

  Ola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 62 / 45

  Super! Zawsze chciałam zobaczyć plenerowe prace Pani Abakanowicz na żywo, wreszcie mam okazję zrobić to w swoim województwie. Park rzeźby to również świetny pomysł. Łódź mogłaby brać przykład z...rozwiń całość

  Super! Zawsze chciałam zobaczyć plenerowe prace Pani Abakanowicz na żywo, wreszcie mam okazję zrobić to w swoim województwie. Park rzeźby to również świetny pomysł. Łódź mogłaby brać przykład z Pabianic, prezentując więcej rzeźb na terenie miasta (na wzór Paryża i jego nowoczesnej dzielnicy).zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Park Rzeżby w Pabianicach.

  j.k. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 29

  Jestem pod wrażeniem.Pabianice i Europejski Park Rzeżby dołączyły do słynnych miejsc na świecie w których prezentowane są prace Abakanowicz.Piękna inicjatywa.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prace M.Abakanowicz w Pabianicach

  U (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 47 / 42

  Sztuka współczesna jest interesująca i warta pokazania, szczególnie sztuka tej klasy jaką tworzy pani prof Magdalena Abakanowicz. To wyjątkowe wydarzenie jak wystawa w Europejskim Parku Rzeźby...rozwiń całość

  Sztuka współczesna jest interesująca i warta pokazania, szczególnie sztuka tej klasy jaką tworzy pani prof Magdalena Abakanowicz. To wyjątkowe wydarzenie jak wystawa w Europejskim Parku Rzeźby warte jest szczególnej uwagi i zainteresowania. Na pewno wybiorę się zobaczyć nowe dzieła.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  warto !

  Bogusław (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 77 / 57

  Park rzeźby to bardzo ciekawa inicjatywa, na pewno warto wybrać się do Pabianic. Miejsce, gdzie wystawiane są prace artystów to taki cichy i uroczy zakątek, gdzie można odpocząć i oddać się...rozwiń całość

  Park rzeźby to bardzo ciekawa inicjatywa, na pewno warto wybrać się do Pabianic. Miejsce, gdzie wystawiane są prace artystów to taki cichy i uroczy zakątek, gdzie można odpocząć i oddać się refleksji, nad tym co artyści chcieli nam powiedzieć przez swoje prace. Rzeźby mutanci to moim zdaniem ostrzeżenie, kim możemy się stać jeśli pochłonięci codziennymi problemami nie będziemy zauważali innych ludzi. Czasami warto choćby uśmechnąć do osoby którą spotykamy na swojej drodze!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo