Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeźby Abakanowicz w pabianickim parku

Małgorzata Mijas
Prace Magdaleny Abakanowicz staną w Europejskim Parku Rzeźby
Prace Magdaleny Abakanowicz staną w Europejskim Parku Rzeźby materiały prasowe
16 stycznia, po raz pierwszy w województwie łódzkim, zostaną zaprezentowane rzeźby Magdaleny Abakanowicz pt. "Mutanty" i "Głowa". Prace będzie można oglądać na terenie Europejskiego Parku Rzeźby w Pabianicach.

Cykl, z którego pochodzi monumentalna "Głowa" (ponad dwa metry wysokości i 400 kg wagi) powstał w latach 70., prezentowany był w Muzeum w Łazienkach Królewskich w Warszawie. "Mutantów" (6 rzeźb ze stali nierdzewnej, z łączonej blachy, które mają ponad 2 metry długości i ważą około 100 kg każda) rzeźbiarka stworzyła w 2000 roku. Do stycznia zdobiły dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MUTANTY ABAKANOWICZ W PABIANICACH

Magdalena Abakanowicz, polska rzeźbiarka światowej sławy, urodziła się w 1930 roku. Ukończyła warszawską ASP oraz sopocką PWSSP. Cechą charakterystyczną jej twórczości są rzeźby i kompozycje przestrzenne imponujących rozmiarów, często figuralne, przedstawiające fragmenty ludzkiego ciała. Artystka tworzy w kamieniu, brązie, drewnie, czy w oparciu o tkaninę.

Cykl "abakanów" stworzony w latach 60., zmienił spojrzenie zarówno na rzeźbę jak i na tkaninę artystyczną. Potwierdzeniem wysokiego statusu w artystycznym świecie, jaki zyskała Abakanowicz, był złoty medal na VII Biennale w Sao Paulo w 1965 roku. Był on także przepustką do wielkiej światowej kariery.

Prace rzeźbiarki znajdują się w wielu parkach rzeźby na całym świecie, m.in. na Litwie, w Chinach, Nowym Jorku, a także w Teksasie, Izraelu i Kalifornii. Rzeźbiarka w 1997 roku otrzymała tytuł honorowego doktora łódzkiej ASP.

Europejski Park Rzeźby w Pabianicach został otwarty w czerwcu ubiegłego roku. Prace Magdaleny Abakanowicz, w pabianickim parku przy ul. Grota Roweckiego 8a, będzie można oglądać przez najbliższy rok od godz. 10 do 18. Możliwe, że rzeźby zagoszczą w Pabianicach na dłużej, jednak długość ich pobytu zależeć będzie od decyzji właścicieli.

Wstęp na teren parku jest bezpłatny.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki