Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeźby z wikliny w Poleskim Ośrodku Sztuki

Łukasz Kaczyński
Pod palcami artysty wiklina odkrywa swój potencjał.
Pod palcami artysty wiklina odkrywa swój potencjał. archiwum/Małgorzata Genca
Dwudziestu artystów z zagranicy i Polski wzięło w posiadanie ogród modernistycznej willi, jednej z dwóch należących przed wojną do łódzkiego fabrykanta Leona Plihala w Łodzi. Tradycyjnie już odbywa się tam Międzynarodowy Plener "Przestrzenne Formy z Wikliny", organizowany przez Poleski Ośrodek Sztuki i Galerię 526, obecnych rezydentów willi. Jubileuszowa edycja imprezy odbywa się pod hasłem: "Wiklina jako medium sztuki współczesnej: energia, kreacja, ekspresja".

- Wiele lat z rzędu narzucaliśmy artystom pewien kierunek tworzenia. W tym roku chcieliśmy pozostawić im wolność, stąd tak otwarty charakter myśli przewodniej. To od pomysłowości artystów zależy sposób jej opracowania - tłumaczy Danuta Pośpiech, organizatorka pleneru.

Swe prace tworzą m.in. Renata Filipova z Czech, Jette Mellgren z Danii, Izabela Walczak (zdobywczyni I Nagrody sprzed dwóch lat, asystentka rektor łódzkiej ASP, prof. Jolanty Rudzkiej-Habisiak), artyści z Niemiec i Francji. Opiekunem artystycznym pleneru jest prof. Jędrzej Stępak, wychowanek Magdaleny Abakanowicz, którego pracę można oglądać właśnie na 14. Triennale Tkaniny.

Laureatów Pleneru "Przestrzenne Formy z Wikliny" poznamy 26 czerwca. Nagrody mają wymiar finansowy. Na zdobywcę I Nagrody czekają 3 tys. zł, dla laureatów dalszych nagród odpowiednio 2 i 1 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki