Sąd odrzucił skargę na uchwały radnych z Łowicza w sprawie przebiegu obwodnicy Górek

Rafał Klepczarek
Wyjazd z os. Górki nie jest łatwą sprawą
Wyjazd z os. Górki nie jest łatwą sprawą Rafał Klepczarek
Udostępnij:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi odrzucił skargę władze województwa złożoną na dwie uchwały Rady Miejskiej w Łowiczu. Dotyczą one obwodnicy Górek. Sporny jest jej przebieg.

Zmotoryzowani mieszkańcy Górek, aby dostać się do centrum, mają do dyspozycji jedynie wąską przeprawę mostową na rzeczce Uchance. Stojące w korkach pojazdy muszą także czekać na zmianę sygnalizacji świetlnej, aby przebić się przez krajową „czternastkę”, na której ruch aut ma pierwszeństwo.

Wyjściem z tej sytuacji ma być obwodnica. Ratusz chce ją poprowadzić północnymi peryferiami Górek od rogatek ul. Łęczyckiej, która jest łowicką częścią drogi wojewódzkiej 703, do trasy krajowej nr 14 na wysokości ul. Świętojańskiej. Nie zgadzają się na to władze województwa łódzkiego.

W Biurze Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego dowiedzieliśmy się, że na wniosek władz Łowicza w 2010 roku wprowadzono zamysł budowy obwodnicy do planu przestrzennego zagospodarowania województwa łódzkiego, ale bez konkretnego jej przebiegu.

Władze województwa łódzkiego nie godzą się na ten zaproponowany przez Łowicz. Łódzcy urzędnicy uważają, że planowana droga nie ma charakteru obwodnicy, a jedynie lokalnej ulicy udrażniającej ruch na Górkach i zlokalizowano ją na terenie zagrożenia powodziowego, który statystycznie zalewany jest raz na 10 lat oraz znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru chronionego Natura 2000.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi widzi bieg planowanej obwodnicy w kierunku południowym od ul. Łęczyckiej do DK nr 14. Na jej budowę nie przewidziano jednak pieniędzy do 2026 roku.

Efektem tego nastawienia było pismo marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia. Samorządowiec w imieniu ZWŁ wezwał władze Łowicza do usunięcia naruszenia prawa. Ma ono podlegać na zmianie dwóch uchwał, w których wskazano przebieg drogi wojewódzkiej z wałem przeciwpowodziowym. Zarząd WŁ stoi na stanowisku, że jest odmienny od tego, który został ustalony we wcześniejszym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Łowicza.

W skrócie chodzi o to, że w uchwałach z 2007 i 2011 roku o zmianie planu zagospodarowania Górek obwodnica jest drogą wojewódzką, a nie wynika to z zapisów studium z 2003 roku. Władze województwa nie są zainteresowane jej budową, a nie chcą się na razić na finansowe nakłady związane z wykupem gruntów pod drogę wojewódzką, która nigdy nie powstanie w tym miejscu.

Burmistrz Krzysztof Kaliński nie zgadza się z zarzutami o naruszenie prawa w efekcie czego rada miasta jednogłośnie upoważniła włodarza miasta do przygotowania odpowiedzi na pismo władze województwa łódzkiego. Trafiło ono do WSA wraz ze skargą władz województwa łódzkiego.
Sąd odrzucił skargę, gdyż uznała, iż władze województwa nie miały podstaw prawnych do jej złożenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie