Saganowski i Mięciel. Najmłodszy atak ligi stał się......

Saganowski i Mięciel. Najmłodszy atak ligi stał się... najstarszym

Dziennik Łódzki

Saganowski i Mięciel. Najmłodszy atak ligi stał się... najstarszym ©Jakub Pokora

Dokładnie za szesnaście dni minie... szesnaście lat od pierwszego wspólnego meczu Marcina Mięciela i Marka Saganowskiego. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, a także wbrew ich... własnym słowom, razem grali bardzo mało.

- Piętnaście lat temu rozumiałem się z Marcinem doskonale, to i teraz będzie podobnie - mówi Saganowski. Było to tak dawno temu, że można wybaczyć wychowankowi ŁKS tę lukę w pamięci. Saganowski z Mięcielem razem w wyjściowym składzie zagrali tylko cztery razy, a w dodatku ŁKS w tych meczach wygrał raptem raz.

Gdy Mięciel przed rundą jesienną sezonu 1995/1996 został wypożyczony do ŁKS, uchodził za wschodzącą gwiazdę polskiej piłki, a niewielu sądziło, że taka sama gwiazda, a może nawet większa, jest pod bokiem. Saganowski miał wtedy niespełna 17 lat i za sobą trzy występy w ekstraklasie, w tym jeden od pierwszej minuty. Co innego Mięciel, który w poprzednich rozgrywkach zagrał w 26 meczach Legii Warszawa, dla której zdobył cztery gole i cieszył się nie tylko z mistrzostwa kraju, ale także Pucharu Polski i Superpucharu. Nic więc dziwnego, że to na niego stawiał ówczesny trener Zbigniew Lepczyk, a Saganowski dopiero dobijał się do podstawowego składu.

Pierwszy raz "Sagan" z "Miętowym" zagrali 29 lipca 1995 roku w Olsztynie, gdzie Stomil pokonał ŁKS 1:0. Mięciel grał przez cały mecz, a Saganowski dwadzieścia minut przed końcem spotkania zmienił Daniela Dubickiego. W czterech kolejnych meczach Saganowski w ogóle nie pojawiał się na boisku, aż wreszcie przyszła piąta kolejka i mecz, który wielu kibiców pamięta do dzisiaj. A najlepiej pewnie pamięta go Mięciel, który 30 sierpnia wbił dwa gole Legii, a ŁKS wygrał 2:1. Saganowski tego meczu pewnie nie pamięta, bo w ostatniej minucie zmienił... Mięciela.

Po raz pierwszy w sezonie 1995/1996 Saganowski wyszedł w podstawowym składzie w 12. kolejce. Stało się tak, bo... Mięciel pauzował za żółte kartki. I ten mecz "Sagan" musi pamiętać, bo właśnie wtedy zdobył swoje pierwsze gole w ekstraklasie. Rywalem ełkaesiaków 14 października była Pogoń Szczecin, łodzianie wygrali 3:1, a Saganowski zdobył dwie bramki.

Jak widać i to nie przekonało trenera, skoro Saganowski znów usiadł na ławce rezerwowych, a na boisku pojawił się osiem minut przed końcem meczu, zastępując swojego przyjaciela Artura Kościuka. Mięciel grał cały mecz, zdobył gola, ale ŁKS przegrał w Zabrzu z Górnikiem 2:3.