Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Salon Ciekawej Książki 2015 w Łodzi. Pisarze i ludzie druku spotkają obrazki wychodzące z okładek

Łukasz Kaczyński
Krzysztof Szymczak/Archiwum
Piąta edycja Salonu Ciekawej Książki odbędzie się znów w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

„Historia i tradycja” to temat przewodni 5. edycji Salonu Ciekawej Książki (SCK), największej wojewódzkiej imprezy wystawienniczej, adresowanej do branży wydawniczej i miłośników literatury. Niebagatelny jest też walor edukacyjny Salonu, który są ofertę kieruje do czytelników w każdym wieku.

Międzynarodowe Targi Łódzkie, organizator SCK, uzasadnia taki wybór tematu postanowieniem Sejmu RP, który patronami kończącego się roku ustanowił m.in. Jana Pawła II i Jana Długosza, a także Rokiem Teatru Publicznego (w 250. rocznicę jego powstania). Dodajmy, że rok ma też podwójnego patrona w osobie ważnych postaci polskiej i europejskiej kultury: Stanisława Witkiewicza, malarza, teoretyka sztuki, architekta i twórcę tzw. stylu zakopiańskiego (jako podstawy dla nowoczesnej polskiej architektury narodowej) oraz jego syna, Stanisława Ignacego Witkiewicza - malarza, pisarza, teoretyka teatru i filozofa.

Jerzy Bralczyk, Jacek Dehnel i Muniek Staszczyk na 5. edycji Salonu Ciekawej Książki w Łodzi

W 5. Salonie Ciekawej Książki wezmą udział pisarze, którzy ze sławą patronów roku niejednokrotnie musieli się mierzyć, jak np. poeta, prozaik i tłumacz literatury Jacek Dehnel. Ponadto można liczyć na obecność poczytnej autorki kryminałów Katarzyny Bondy, językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka, wokalisty zespołu T.Love Muńka Staszczyka. Niestety, w tym roku nie udało się zgrać SCK z 9. Festiwalem „Puls Literatury” i wydarzenia odbędą się w różnych terminach.

Udział w Salonie zapowiedziały już znaczące firmy wydawnicze i oficyny, a to oznacza, że trzy piętra Centralnego Muzeum Włókiennictwa wypełnią się stoiskami, na których królować będzie literatura piękna, poezja, takie gatunki popularne jak kryminały i książki sensacyjne, ambitna literatura fantasy, ale też pozycje historyczne, literatura faktu oraz adresowana do najmłodszych odbiorców.

Najnowsze tytuły, ale też autorów, od 20 do 22 listopada będą w Łodzi promować takie wydawnictwa, jak: krakowskie Znak i Karakter, gdańskie Słowo/Obraz Terytoria, warszawska Nasza Księgarnia, Czarna Owca, Sonia Draga, Helion, Zakamarki, fundacja Zeszytów Literackich, Dom Wydawniczy PWN i Burda Publishing National Geographic. W Centralnym Muzeum Włókiennictwa nie może zabraknąć także łódzkich cenionych wydawców: Akapit Press, Wydawnictwa Literatura i Domu Wydawniczego Księży Młyn. Swój program przygotują miejskie i wojewódzkie instytucje artystyczne i kulturalne.

Interaktywną nowość zaprezentuje łódzkie Wydawnictwo Galaktyka, które ze swoim hiszpańskim partnerem, Parramon Paidotribo, przygotowało niecodzienną edycję z kanonu literatury światowej -„Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego (z ilustracjami autora). Po zeskanowaniu telefonem lub iPadem wydrukowanego na stronach tytułowych kodu i pobraniu przypisanej mu darmowej aplikacji AR, na swoim urządzeniu mobilnym (jeśli spełnia ono techniczne parametry) można uruchomić nad każdą ze stron przypisaną jej wirtualną prostą grę, która jest powiązana z fabułą powieści (w jednej z nich trzeba pielęgnować róże, w kolejnej wyrywać baobaby).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki