Samochód, rower, hulajnoga. Kto komu powinien ustąpić pierwszeństwa? Poznaj nowe przepisy!

Materiał promocyjny WORD Łódź
Nowelizację Prawa o ruchu drogowym, która weszła w życie w pierwszej połowie tego roku wymusiło życie. Oto bowiem poza rowerami w ostatnim czasie w ruchu pojawiło się szereg różnych sprzętów i urządzeń, których do tej pory kodeks nie uwzględniał.

Teoretycznie elektryczne hulajnogi jednokołowe, segwaye oraz deskorolki miały takie same prawa, jak rowery i ich użytkownicy, ale dopiero wspomniana nowelizacja wszystko to oficjalnie, przynajmniej częściowo usystematyzowała. Po pierwsze posegregowano tego grupy pojazdów oraz wskazano jakie obowiązują je zasady uczestniczenia w ruchu.

Dlatego zanim wsiądziemy na segwaya czy staniemy na elektrycznej hulajnodze zapoznajmy się z tym jak się zachować wobec innych poruszających się podobnymi urządzeniami. Poza tym należy się dowiedzieć gdzie np. wolno nam na elektrycznej hulajnodze się poruszać.

Przy okazji zachęcamy także kierowców innych pojazdów do zapoznania się z zasadami współistnienia w ruchu drogowym ze wspomnianymi, nowymi uczestnikami ruchu.

Dla kierowców motocykli oraz samochodów osobowych, ciężarowych oraz autobusów nowe przepisy oznaczają wzmożoną czujność na przejściach dla pieszych, przejazdach dla rowerzystów i w strefach zamieszkania. We wspomnianej nowelizacji zmienione zostały zapisy art. 27 traktującego o obowiązkach kierujących przecinających przejazdy lub drogi dla rowerów oraz skręcających i przecinających tor ruchu innych uczestników ruchu.

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe.

1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

3. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.

Rozszerzono również obowiązek zachowania odstępu -nie mniejszego niż 1 m – przy wyprzedzaniu nowych kategorii uczestników ruchu drogowego. (art. 24 ust 2)

(…) W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

W art. 32 ust. 6 dopisano do rowerów wózki rowerowe i hulajnogi elektryczne, jako pojazdy, których nie wolno rozdzielać jeżeli jadą w kolumnie. Liczba tych dopisanych typów pojazdów w kolumnie, tak jak rowerów, nie może przekroczyć 15.

Przepisy przepisami, ale jak to w życiu bywa nie zwalnia to żadnej ze stron z ostrożności i zwykłej uprzejmości wobec siebie. Są one tym bardziej niezbędne, że ruch jest coraz większy, a uczestniczący w nim poruszają się na różnej wielkości pojazdach. Na nic się zdadzą najlepsze zasady ruchu skoro nie połączymy ich ze zwykłą kulturą międzyludzką.

Wszystkie artykuły publikowane w ramach akcji "Jazda z głową" znajdziesz TUTAJ

PARTNER STRATEGICZNY AKCJI

WOJEWÓDZKI OŚRODEK RUCHU DROGOWEGO W ŁODZI

PARTNERZY AKCJI

Dodaj ogłoszenie