Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorząd lekarski województwa łódzkiego świętował 30-lecie

Anna Gronczewska
Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi świętowała swoje 30-lecia. Zasłużonych jej członków odznaczono złotymi i srebrnymi odznakami „Zasłużony dla Samorządu Lekarskiego”

Przypomnijmy, że 30 lat temu 17 maja 1989 roku uchwalono ustawę o izbach lekarskich i reaktywowano samorząd lekarski.

- Izba Lekarska jest taką strukturą, która działa w interesie społecznym – mówił podczas jubileuszowej gali dr Paweł Czekalski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi. - Chodzi tutaj o dbanie o rzetelność wykonywania zawodów, ale także o interes lekarza, czyli: dobrze wyposażony szpital, dobrze finansowana ochrona zdrowia, pełna dostępność do świadczeń, które ratują życie i pełne zaufanie pacjenta do lekarza.

Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi zrzesza 14.380 lekarzy i stomatologów z całego regionu. W jej skład wchodzą cztery delegatury – łódzka, piotrkowska, sieradzka i skierniewicka. Przez te lata Izba wydała niezliczoną ilość praw wykonywania zawodu.
Prowadzi rejestr lekarzy, sąd lekarski, a także bierze udział w najważniejszych dyskusjach dotyczących ochrony zdrowia w Polsce
- Mija właśnie trzydzieści lat od momentu, gdy dzięki wieloletnim działaniom naszych kolegów, którym samorządność zawodowa, wolności obywatelskie i etos naszego zawodu leżały szczególnie na sercu, na mocy ustawy z maja 1989 r. utworzono samorząd lekarzy – zauważa dr. Paweł Czekalski, . – To trzy dekady prac na rzecz środowiska lekarskiego, a także poprawy sytuacji ochrony zdrowia w kraju.

Zadaniem samorządu lekarzy jest przede wszystkim:sprawowanie pieczy i nadzoru nad należytym i sumiennym wykonywaniem zawodu lekarza. Ustanawia też obowiązujące wszystkich lekarzy zasady etyki. Równie ważne jest: integrowanie środowiska lekarskiego, zajmowanie stanowiska w sprawach stanu zdrowotności społeczeństwa, polityki zdrowotnej państwa oraz organizacji ochrony zdrowia, a także współpraca z towarzystwami naukowymi, szkołami wyższymi i jednostkami badawczo-rozwojowymi w kraju i za granicą. Samorząd lekarski prowadzi także instytucje samopomocowe i inne formy pomocy materialnej dla lekarzy i ich rodzin. Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi wydaje czasopismo branżowe „Panaceum”, prowadzi Klubu Lekarza, organizuje koncerty, pikniki rodzinne, zawody sportowe, wystawy malarstwa i fotografii

- Samorząd lekarski to niezwykle złożony mechanizm, działający w ściśle narzuconych ramach ustawowych, które wskazuje ustawa o izbach lekarskich -podkreśla dr Łukasz Jasek, wiceprezes ORL w Łodzi. -Możemy z niej wyczytać, że rolą samorządu jest m.in. prowadzenie rejestru lekarzy, stanowienie wewnętrznego prawa, prowadzenie sądownictwa zawodowego.To jest część urzędowa. Pozostaje jednak cała rzesza spraw bieżących, kreowania inicjatyw, podejmowania ważnych społecznie tematów i lobbowanie za rozwiązaniami korzystnymi dla całego środowiska.

Podczas sobotniej gali w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej przy ul. Żubardzkiej zasłużonych członków i działaczy Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi odznaczono złotymi i srebrnymi odznakami „Zasłużony dla Samorządu Lekarskiego”. Na zakończenie odbył się koncert łódzkiej Orkiestry Kameralnej „Polish Camerata”.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki