Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Samorząd wygospodarował 10 mln złotych z budżetu 2022: fotowoltaika dla 50 szkół w Łodzi

Magdalena Jach
Magdalena Jach
IX LO w Łodzi jest jak dotąd pierwszą i jedyną szkołą w mieście, która ma zamontowaną fotowoltaikę.
IX LO w Łodzi jest jak dotąd pierwszą i jedyną szkołą w mieście, która ma zamontowaną fotowoltaikę. Grzegorz Gałasiński
Łódzki samorząd podjął decyzję, że przeznaczy 10 mln złotych z budżetu miasta 2022 na fotowoltaikę dla 50 szkół. Inwestycja ma zostać zrealizowana jeszcze w tym roku. Środki pochodzą z oszczędności na inwestycjach, które zakończyły się wcześniej lub które po przetargach okazały się tańsze. Decyzja to też efekt braku informacji, czy możliwe będzie pozyskanie środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, o które miasto wystąpiło w marcu.

Łódzki samorząd podjął decyzję, że przeznaczy 10 mln złotych z budżetu miasta 2022 na fotowoltaikę dla 50 szkół. Inwestycja ma zostać zrealizowana jeszcze w tym roku. Środki pochodzą z oszczędności na inwestycjach – jak tłumaczył przewodniczący komisji edukacji radny Krzysztof Makowski – tych, które zakończyły się wcześniej lub które po przetargach okazały się tańsze. Decyzja to też efekt braku informacji, czy możliwe będzie pozyskanie środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, o które miasto wystąpiło w marcu.

- Złożyliśmy 9 marca dwa wnioski, które opiewały na kwotę 1 mln 400 tysięcy złotych i liczyliśmy na znaczące dofinansowanie – mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi. - Miasto mogłoby wtedy dołożyć 282 tys. zł wkładu własnego i instalacje fotowoltaiczne powstałyby na 8 budynkach szkół podstawowych i liceów. Niestety uzyskaliśmy jedynie informację, że mamy czekać. Minęło 7 miesięcy, my już czekać nie możemy, zważywszy na sytuację związaną z kryzysem energetycznym. Stąd decyzja, że będziemy inwestycję realizować w dużo większym zakresie, wychodząc naprzeciw działaniom ekologicznym i edukacyjnym. Chcemy, aby dzieci dowiadywały się, że fotowoltaika to przyszłość, jeżeli chodzi o działania ekologiczne oraz oszczędności

finansowe.

Jak dotąd pierwszą i jedyną szkołą, w której panele fotowoltaiczne są zamontowane jest IX LO. Instalacja kosztowała 129 888 zł, w tym ponad 84,4 tys. zł pochodziło z dotacji WFOŚiGW w Łodzi. Inwestycja została zrealizowana w 2021 roku w ramach Planu dla Osiedli.

- Montaż paneli fotowoltaicznych pozwoli na realne oszczędności, co ma niebagatelne znaczenie wobec rosnących lawinowo cen energii, spodziewamy się niestety kolejnego wzrostu cen. Na przykładzie IX LO mogę powiedzieć, że instalacja pozwala obniżyć koszt energii nawet aż o 75 procent, zaoszczędzone pieniądze można wydać na inne potrzeby łódzkiej oświaty - mówił Krzysztof Makowski. - Za wcześnie by wskazać konkretne placówki, na których planujemy montaż paneli, ale będą to budynki spełniające określone warunki, czyli po termomodernizacji oraz z przystosowanym do tego celu dachem, by instalacja nie stanowiła zagrożenia.

Zgodnie z ustawą 30 procent z wyprodukowanej z fotowoltaiki energii musimy przekazać do sieci ogólnodostępnej, ale te 70 procent w zupełności zaspokoi potrzeby placówek. Łódź pokazuje konkretne rozwiązania będące reakcją na kryzys energetyczny, o takie działania apelowaliśmy do rządu w uchwale rady miejskiej, oczekiwaliśmy także wsparcia finansowego z budżetu centralnego właśnie po to aby promować rozwiązania ekologiczne i zapewnić sobie tańszą energię.

Skoro rząd nie chce nam pomagać, bierzemy sprawy w swoje ręce, a pieniądze na ten cel pochodzą z budżetowych oszczędności, z inwestycji które udało się zrealizować poniżej zakładanych kosztów.

A oto stanowisko WFOŚiGW w tej sprawie:

"Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi informuje, że proces oceny przedmiotowego wniosku nie został zakończony skierowaniem na posiedzenie właściwego organu Funduszu, a zatem nie jest podjęta decyzja o odmowie przyznania dofinansowania.

W czasie trwania tegorocznego naboru wniosków z dziedziny Ochrona Powietrza na realizację zadań z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii wpłynęła do WFOŚiGW w Łodzi rekordowa liczba wniosków na łączną kwotę powyżej 292 mln zł, znacząco przekraczającą środki zarezerwowane w zatwierdzonym Planie Finansowego Wsparcia na rok 2022.

W związku z powyższym, WFOŚiGW w Łodzi chcąc wesprzeć finansowano w roku bieżącym jak największą liczbę inwestycji, rozpatruje wnioski w miarę uwalniania wolnych środków w Planie Finansowego Wsparcia. W momencie pojawienia się kwot dotacji w wysokości umożliwiającej wsparcie przedmiotowych wniosków, skierowane zostaną one niezwłocznie właściwemu organowi Funduszu celem podjęcia decyzji w przedmiocie przyznania dofinasowania.

Pisemna informacja w przedmiocie przyznania dofinansowania kierowana jest do wnioskodawcy po podjęciu decyzji, a zatem Miasto Łódź nie może twierdzić, że nie otrzymało dofinansowania, bowiem rozpatrywanie wniosków nie zostało ostatecznie zakończone, a z Biura Wojewódzkiego Funduszu nie została przekazana do Wnioskodawcy żadna informacja, ustna czy pisemna, o nieprzyznaniu środków, odrzuceniu czy pozostawieniu bez rozpatrzenia ww. wniosków."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Samorząd wygospodarował 10 mln złotych z budżetu 2022: fotowoltaika dla 50 szkół w Łodzi - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki