Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąsiad Walerego Kosyla mistrzem Polski. Z ŁKS i ŁKH po złoty medal

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Hokeiści GKS Katowice podczas finałowego meczu z Unią Oświęcim
Hokeiści GKS Katowice podczas finałowego meczu z Unią Oświęcim
Bardzo ciekawy materiał napisał dla nas red. Wojciech Filipiak. W drużynie GKS Katowice, która po pokonaniu Unii Oświęcim w finale hokejowej Ekstraligi zdobyła po 52 latach tytuł mistrza Polski, rezerwowym bramkarzem był wychowanek Łódzkiego Klubu Hokejowego Maciej Miarka - pisze red. Wojciech Filipiak.

Był on zastępcą "Jaśka Murarza", czyli Johna Murraya, uznanego za najlepszego zawodnika Ekstraligi w minionym sezonie, nie miał więc wielu okazji do grania, ale w kilku meczach wystąpił i ten mistrzowski tytuł to też w pewnym stopniu jego zasługa. Został on w ten sposób ósmym mistrzem Polski wywodzącym się z naszego regionu. Poprzednim mistrzem był 55 lat temu też bramkarz - Walery Kosyl, sąsiad Miarki z bloku przy ul. Kasprzaka na Kozinach.
ŁKS nigdy nie zdobył w lidze złotego medalu (największe osiągnięcia to wicemistrzostwo w roku 1946 oraz brązowe medale w latach 1947, 1959, 1971, 1979 i 1980), toteż wychowankowie tego klubu, a także innych klubów z naszego regionu, zdobywali mistrzowskie tytuł w barwach innych drużyn. Głównie warszawskiej Legii, podczas odbywania służby wojskowej: Kazimierz Chodakowski - 7 razy (1951-57), Stanisław Olczyk ze zgierskiego Włókniarza - 7 razy (54-57, 59, 61 i 63), Michał Antuszewicz z Włókniarza - 2 razy (51, 52) oraz Ryszard Filipiak (55), Włodzimierz Parzynowski (61), Jerzy Frątczak z Włókniarza (63), Walery Kosyl (67). Sześciokrotnie mistrzem Polski w zespole Polonii Bytom był z kolei wychowanek Boruty Mirosław Saganowski (84, 86, 88-91). Wszystkie te nazwiska są dobrze znane sympatykom hokej w Łodzi i w Zgierzu, warto jednak przypomnieć sylwetkę urodzonego i wychowanego w polskiej rodzinie kupieckiej w chińskim Charbinie Antuszewicza. W 1937 i 1938 roku grał on w drużynie mistrza Mandżurii w hokeju, stąd jego późniejszy przydomek "Mandżur". W 1949 roku przyjechał do Polski i osiedlił się w Zgierzu. Był grającym trenerem drużyny Włókniarza, potem przeniósł się do Warszawy i grał w Legii oraz w reprezentacji Polski, a w 1952 roku, w wieku 43 lat, wziął udział w igrzyskach olimpijskich w Oslo, grając na obronie w jednej formacji z młodszym od siebie o 20 lat Chodakowskim.
Do tej listy mistrzów dopisać trzeba też jedyną mistrzynię rodem z Łodzi. Edyta Pawlak uczyła się grać w hokeja w drużynie dziewcząt prowadzonej przez Krzysztofa Białynickiego, potem trafiła do Bytomia i wraz z koleżankami z tamtejszej Polonii zdobyła w 2013 roku mistrzowski tytuł.
Mistrzostwo Polski juniorów w zespole Polonii Bytom zdobyli w zakończonym właśnie sezonie dwaj inni wychowankowie ŁKH: Tomasz Grobelkiewicz i Arkadiusz Karasiński, a wicemistrzyniami kraju w żeńskim zespole Stoczniowca Gdańsk zostały Natalia Kamińska i Magda Łąpieś. 16-letnia Magda grała ostatnio w reprezentacji Polski seniorek w turnieju mistrzostw świata grupy IB (trzeci poziom), w którym nasz zespół zajął drugie miejsce, a sezon dla niej jeszcze się nie skończył, bo przygotowuje się teraz do mistrzostw świata juniorek - kończy red. Wojciech Filipiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki