1/11
Przez dziesięciolecia łódzkie schrony traktowane były jako...
fot. Grzegorz Gałasiński

Przez dziesięciolecia łódzkie schrony traktowane były jako pamiątka po dziwnych czasach zimnej wojny. Śluzy i filtry powietrza niszczały, a ich stan interesował już jedynie hobbystów. To zmieniło się po wybuchu wojny na Ukrainie. Mieszkańcy Łódzkiego doszli do wniosku, że świat nie zawsze musi być bezpieczny. Chcą wiedzieć, gdzie znajdują się schrony i jak o nie zadbać. Najbardziej majętni budują własne obiekty...

CZYTAJ DALEJ>>>
.

2/11
Niepokojące ujęcia mieszkańców Kijowa chowających się w...
fot. Grzegorz Gałasiński

Niepokojące ujęcia mieszkańców Kijowa chowających się w piwnicach i na stacjach metra przed bombardowaniem skłoniły mieszkańców regionu łódzkiego do zainteresowania się schronami.

Decyzję o przeglądzie domowego schronu podjęła właśnie jedna ze wspólnot mieszkaniowych przy ul. Wierzbowej w Łodzi. Część piwnic pod pochodzącym z lat 50-tych budynkiem odcięta jest od reszty podwójnymi, ciężkimi, metalowymi drzwiami z gumowymi uszczelkami i specjalnym zamknięciem. W środku są toalety, zbiorniki na wodę i klapa wywiewna wypuszczająca powietrze tylko w jedną stronę. Jest też system filtrowania i wentylowania powietrza, który wciąż można uruchomić kręcąc ciężką, metalową korbą. Na drzwiach wejściowych czarną farbą namalowane jest złowieszcze słowo „schron”...

CZYTAJ DALEJ>>>
.

3/11
Do tej pory piwniczny schron traktowany był przez...
fot. Grzegorz Gałasiński

Do tej pory piwniczny schron traktowany był przez mieszkańców kamienicy jako niepotrzebne dziwactwo. Utrudniał wchodzenie i wnoszenie rzeczy do piwnicy, bo drzwi były ciężkie, a progi w śluzach wejściowych wysokie. Ale po wybuchu wojny na Ukrainie to się zmieniło. Mieszkańcy postanowili zrobić przegląd schronu, naprawić zniszczone przez wandali toalety i sprawdzić czy działa wyjście ewakuacyjne.

- Nie wpadamy w panikę i raczej nie planujemy używać schronu – zapewniają lokatorzy. - Ale skoro już go mamy, to szkoda, żeby całkiem zniszczał. Na świecie wciąż coś się dzieje, może kiedyś taki schron do czegoś się przyda – wyjaśniają. Są też przekonani, że wydatki na naprawę schronu nie pójdą na marne. - W dzisiejszych czasach schron to wartość dodana. Mieszkanie ze schronem sprzeda się lepiej niż bez niego – oceniają.

Po wybuchu wojny na Ukrainie wiele osób szuka informacji o schronach w swojej okolicy. Wiele zapytań trafiło w ostatnich tygodniach do Mariusza Wasilewskiego (na zdjęciu) z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, który prowadzi stronę schronywlodzi.pl. Witryna powstała dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i miała podtrzymywać pamięć o historycznych obiektach obrony cywilnej w Łodzi z lat 1939-1989. Jednak niepokojące wieści ze świata sprawiły, że mieszkańcy zaczęli szukać na niej także informacji praktycznych.

CZYTAJ DALEJ >>>
.

4/11
„Chciałabym się dowiedzieć czy są jakieś aktywne schrony w...
fot. Krzysztof Szymczak

„Chciałabym się dowiedzieć czy są jakieś aktywne schrony w okolicach ulicy Próchnika oraz Spornej przy Brackiej? Jeśli tak to gdzie? Gdzie w razie wybuchu wojny mam się kierować z dziećmi? Czy do takich schronów można zabrać zwierzęta?” - to tylko jedna z wielu wiadomości które trafiły w ostatnich tygodniach do Wasilewskiego.

Jego zdaniem mieszkańcy pytają „na wszelki wypadek”, by wzmocnić swoje poczucie bezpieczeństwa. - Chcieliby być pewni, że takie miejsce znajduje się gdzieś koło ich miejsca zamieszania – mówi Wasilewski.

Teoretycznie ze znalezieniem schronu nie powinno być problemu. Bo tylko w samej Łodzi jest ich co najmniej 600. Schrony budowano bowiem przez dziesięciolecia. Już w 1937 roku powstał najbardziej znany i udostępniany dziś do zwiedzania schron przeciwlotniczy na łódzkim Brusie, który był też magazynem broni. Tuż przed wojną i w trakcie jej trwania wojny w piwnicach kamienic wzmacniano stropy. Okupujący Łódź Niemcy tworzyli w ten sposób „Luftschutzraumy” czyli pomieszczenia ochrony ludności przed nalotami. Pozostałościami po nich są strzałki i litery LSR, które znajdziemy na przykład na kamienicach przy ul. Sienkiewicza 27 i 29.

CZYTAJ DALEJ>>>
.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Wielkie otwarcie Lidla w Andrespolu. Zobacz film!

Wielkie otwarcie Lidla w Andrespolu. Zobacz film!

Daminika, partnerka Marcina Hakiela, nie myśli o Katarzynie Cichopek

Daminika, partnerka Marcina Hakiela, nie myśli o Katarzynie Cichopek

Urody może jej pozazdrościć niejedna 50-latka. Znana aktorka świętuje 82. urodziny

Urody może jej pozazdrościć niejedna 50-latka. Znana aktorka świętuje 82. urodziny

Zobacz również

Wielkie otwarcie Lidla w Andrespolu. Zobacz film!

Wielkie otwarcie Lidla w Andrespolu. Zobacz film!

Podziemne kanały pochłonęły jezdnię. Co tam się właściwie stało?

Podziemne kanały pochłonęły jezdnię. Co tam się właściwie stało?