Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sebastian Witecki powołany przez prezydent Łodzi do rady nadzorczej MPK. To ta sama osoba, którą prezydent... odwołała w czerwcu 2018 r.

Marcin Darda
Marcin Darda
Właściciel MPK, czyli prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, za sterami tramwaju.
Właściciel MPK, czyli prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, za sterami tramwaju.
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (PO) powołała do rady nadzorczej MPK Sebastiana Witeckiego. To ten sam Witecki, którego ta sama prezydent z tej samej rady nadzorczej... odwołała za „brak nadzoru w czerwcu 2018 r.

Prezydent Zdanowska**Witeckiego do rady nadzorczej powołała zarządzeniem dokładnie 14 lutego 2019 r. Zaledwie osiem miesięcy wcześniej tego samego Witeckiego, wówczas w randze przewodniczącego rady nadzorczej MPK prezydent Zdanowska odwołała. Zarzucono mu „brak nadzoru”, a dzień przed pozbawieniem go stanowiska, pracę w zarządzie spółki stracił Krzysztof Kamiński**, wiceprezes MPK. Kamiński zasiadając w zarządzie MPK jednocześnie był członkiem rady nadzorczej spółki zajmującej się zakładami bukmacherskimi, co zdaniem nadzoru właścicielskiego Urzędu Miasta Łodzi, było nadużyciem.

Sam Kamiński twierdził, że nie ukrywał przed radą nadzorczą MPK swojej pracy w organie nadzorczym innej spółki, dodał, że spółka ta nie nie prowadzi działalności konkurencyjnej wobec MPK , znajduje się w innym mieście, a poza tym ponad miesiąc przed odwołaniem go z zarządu MPK, złożył rezygnację z pracy w radzie nadzorczej tej spółki.

Mimo to wiceprezes Kamiński został odwołany z zarządu MPK, a Sebastian Witecki z rady nadzorczej MPK za „brak nadzoru”. Magistrat tę ostatnią dymisję nazwał wówczas „przykrą”, ale z „powodu uchybień formalnych”, konieczną.

Po ponownym powołaniu Sebastiana Witeckiego do rady nadzorczej MPK, poprosiliśmy o wyjaśnienia rzecznika prezydent Zdanowskiej, Marcina Masłowskiego. Zapytaliśmy m.in., skąd brak zastrzeżeń, skoro posadę stracił za brak nadzoru. Rzecznik nasze pytanie jednak pominął, wymieniając kompetencje Witeckiego: „(...) spełnia wszystkie wymogi formalne (...), posiada wykształcenie ekonomiczne, co z uwagi na skalę działalności MPK i liczne dokumenty finansowe do analizy jest istotne i wzmacnia Radę Nadzorczą, posiada bogate doświadczenie zawodowe, pracował w spółkach z grupy PKP S.A. na stanowiskach dyrektora finansowo - ekonomicznego, dyrektora ds. ryzyka walutowego i członka zarządu oraz nadzorując kilka spółek zasiadając w radach nadzorczych”.

To nie jedyne zmiany w radzie nadzorczej MPK. Już po ponownym powołaniu Sebastiana Witeckiego, w ostatnim dniu lutego, prezydent powołała do rady Marcina Górskiego, dyrektora wydziału prawnego UMŁ. W listopadzie 2018 r., z rady MPK musiał odejść jej wiceprzewodniczący Sebastian Bohuszewicz (PO), ze względu na konflikt interesów, został bowiem radnym Rady Miejskiej Łodzi.

Poza Górskim i Witeckim w radzie MPK pracują powołani przez prezydenta Anna Mizgalska - Dąbrowska (PO), Arkadiusz Iwaniak (SLD) oraz Norbert Jurczakowski (przedstawiciel załogi). Wedle Biuletynu Informacji Publicznej UMŁ, rada MPK pracuje obecnie bez przewodniczącego i jego zastępcy. Szef rady MPK zarabia 4,4 tys. zł, członek 3,5 tys. zł (kwoty brutto).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki