Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Secesyjna elektrownia Scheiblerów na Księżym Młynie sprzedana [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Grzegorz Gałasiński
Właściciela zmieniła słynna secesyjna elektrownia w imperium Karola Scheiblera na Księżym Młynie. To jedna z wizytówek Łodzi oraz unikat w skali kraju i Europy.

To w jej murach David Lynch pierwotnie chciał stworzyć studio filmowe, kolację spożywał znakomity aktor John Malkovich, zaś czołowe browary w Polsce kręciły tam swoje filmy reklamowe. Jesienią 2013 roku w elektrowni Jerzy Stuhr kręcił sceny filmu "Obywatel", w których jego syn Maciej Stuhr przemawiał na wiecu do robotników.

Ten zabytek należał do firmy Opal Property Developments (kapitał australijski). Wpadła ona w tarapaty finansowe i na horyzoncie pojawił się komornik, który na licytacji sprzedał zarówno elektrownię, jak i pobliskie zabytkowe budynki (wśród nich jest m.in. kompleks wykończalni).

- W sprawie tej nieruchomości przy ul. Tymienieckiego 5/7, o łącznej powierzchni około 7,7 ha , odbyła się licytacja komornicza, lecz ze względu na to, że sprawa jest jeszcze w toku, na tym etapie nie jesteśmy uprawnieni do podawania bardziej szczegółowych informacji - powiedziała Dorota Urawska z firmy Opal.

Elektrownię zbudowano w 1910 roku według projektu inżyniera Alfreda Frischa, który pracował dla zakładów Scheiblera. Z początku elektrownia zasilała w prąd imperium Karola Scheiblera, potem połączone na początku II RP zakłady Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana, a w PRL zakłady bawełniane "Uniontex". Elektrownia działała do końca 2006 roku. Od tej pory stoi pusta.

Zabytkowa elektrownia składa się z dwóch potężnych hal: maszynowni i kotłowni. Na zewnątrz wzrok przyciągają pyszne secesyjne linie na elewacjach, zaś wewnątrz maszynowni uwagę zwraca pierwszy w Łodzi wylany strop żelbetowy, który ozdobiono kasetonami. Do tego dochodzą oryginalne płytki na ścianach i podłodze, wspaniałe, typowe dla późnej secesji witraże geometryczne w potężnych oknach i dwie turbiny wytwarzające prąd. Zachowała się też okazała suwnica oraz stylowe schody z balustradą z kutego żelaza prowadzące do sterowni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Secesyjna elektrownia Scheiblerów na Księżym Młynie sprzedana [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki