Sejm uchwalił zmiany w emeryturach 2020. Ile wynosi waloryzacja, podwyżka najniższej emerytury, kto z trzynastą emeryturą [29.01.2020 r.]

Zbigniew Biskupski AIP
Wyższą podwyżkę niż wynikającą z prognozowanego wskaźnika 103,24 proc. otrzyma ok. 6,2 mln emerytów i rencistów. Są to osoby, których świadczenie nie przekracza 2160,49 zł brutto. Tomasz Hołod / Polska Press
W początek 2020 roku wkraczamy ze znanymi liczbami dotyczącymi zmian w dochodach emerytów i rencistów w najbliższych miesiącach. Najważniejsza to poznany tuż przed Bożym Narodzeniem wskaźnik waloryzacji emerytur i rent. Nie jest on może imponujący, ale nawet przy 2-procentowej inflacji oznacza realny wzrost świadczeń dla większości osób otrzymujących emerytury, renty i inne świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W poniedziałek 23 grudnia Rada Ministrów przyjęła i zdecydowała o skierowaniu do prac w Sejmie dwie ważne ustawy dla emerytów, rencistów i osób pobierających podobne świadczenia: waloryzacji emerytur w 2020 r., wysokości najniższej emerytury, a także o wypłacie tak zwanej trzynastki dla emerytów.

Dla najuboższych ważne dwie informacje: najniższa emerytura wzrośnie od 1 marca z 1 100 zł do 1 200 zł. Wszyscy emeryci - a nie tylko najubożsi, jak pojawiały się projekty w debacie przed przyjęciem projektu ustawy - dostaną tak zwaną trzynastkę, dokładnie tyle ile wynosić będzie najniższa emerytura czyli 1 200 zł. Większość otrzyma ją wraz z waloryzacją stałej emerytury, w marcu 2020 r.

Rząd zdecydował, że od marca 2020 r. waloryzacja emerytur i rent nie będzie mniejsza niż 70 zł brutto. Wzrosną także najniższe świadczenia emerytalno-rentowe.

Waloryzacja emerytur o 3,24 proc.

Rada Ministrów przyjęła projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.
Szacuje się, że od 1 marca 2020 r. wszystkie emerytury i renty wzrosną o 3,24 proc., jednak nie mniej niż o 70 zł brutto.
Wyższą podwyżkę niż wynikającą z prognozowanego wskaźnika 103,24 proc. otrzyma ok. 6,2 mln emerytów i rencistów. Są to osoby, których świadczenie nie przekracza 2160,49 zł brutto.

 • Wzrosną także najniższe emerytury i renty:
 • do 1200 zł (wzrost z 1100 zł) w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej;
 • do 900 zł (wzrost z 825 zł) w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Dodatki do emerytur i rent zostaną podwyższone procentowym wskaźnikiem waloryzacji.

Łączny koszt proponowanych rozwiązań wyniesie 9,1 mld zł.

W latach 2016-2020 wzrost najniższych świadczeń dla emerytów i rencistów wyniesie 36 proc.

Pracodawcy i inni płatnicy muszą złożyć PIT-11 o naszych zarobkach w tym roku do 31 stycznia. A kiedy muszą taki PIT dostarczyć nam, pracownikom? Nowy formularz i bardzo ważne zmiany w przepisach. Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Trzynastka dla emerytów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

W poniedziałek 23 grudnia 2019 r. rząd zdecydował, że dodatkowe świadczenie dla wszystkich emerytów i rencistów (tzw. „13” emerytura) będzie wypłacane corocznie. Rozwiązanie to jest realizacją obietnicy złożonej przez premiera Mateusza Morawieckiego w expose.

Od 1 stycznia 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło aż do 2 600 zł. A co z budżetówką? Ile wynosi teraz minimalna stawka za godzinę? Kliknij w ten tekst a poznasz wszystkie szczegóły.

W kwietniu 2020 r. emeryci i renciści otrzymają dodatkowo 1200 zł brutto (nieliczne osoby dostaną to świadczenie w maju 2020 r.).

Pieniądze zostaną wypłacone automatycznie, bez żadnych formalności.
Wypłata odbędzie się bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.
„13” emeryturę otrzyma ok. 9,8 mln emerytów i rencistów. Koszt wypłaty dodatkowego świadczenia w 2020 r. wyniesie ok. 11,7 mld zł.

 • Trzynastkę otrzymają osoby uprawnione do:
 • emerytur i rent w systemie powszechnym,
 • emerytur i rent rolników,
 • emerytur i rent służb mundurowych,
 • emerytur pomostowych,
 • świadczeń i zasiłków przedemerytalnych,
 • rent socjalnych,
 • rent strukturalnych,
 • nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych,
 • rodzicielskich świadczeń uzupełniających,
 • rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Sejm uchwalił

W czwartek 9 stycznia Sejm przyjął rządową ustawę gwarantującej coroczną wypłatę dodatkowego świadczenia dla wszystkich emerytów i rencistów. W tym roku na tzw. trzynastą emeryturę przeznaczone zostanie łącznie 11,75 mld złotych.
Trzynasta emerytura została wypłacona po raz pierwszy w 2019 r. Wsparcie otrzymało łącznie ok. 9,8 mln osób. Rząd proponuje, żeby od 2020 r. trzynasta emerytura była rozwiązaniem stałym, wypłacanym corocznie.

„To zobowiązanie do zapewnienia wielowymiarowo pojmowanego bezpieczeństwa obywateli Rzeczypospolitej. To jest bardzo dobra wiadomość, bo jest to wyraz solidarności międzypokoleniowej i solidarności, która sprawia, że los blisko 10 mln emerytów i rencistów będzie lepszy, będzie poprawiony” – mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, ustawa „jest propozycją bez precedensu, ponieważ dotyczy ona nie tylko całego państwa polskiego (...), ale dotyczy osób nam szczególnie bliskich - naszych rodziców, babć, dziadków” – dodał premier.

Każdy zapłaci za prąd 12 procent więcej, a rekompensaty dostaną tylko niektórzy. Jak to się ma do inflacji, jak drożeje i jeszcze podrożeje żywność. Kliknij w ten tekst i przeczytaj więcej.

Szczegóły projektu
Z ustawy wynika, że na dodatkowe świadczenia w 2020 roku przeznaczone zostanie 11,75 mld zł. Wsparcie otrzyma ok. 9,8 mln osób, w tym 285 tys. rencistów socjalnych i ok. 19 tys. osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

Świadczenie będzie wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. Rządowa propozycja zakłada, że w 2020 r. będzie to 1200 zł brutto.

Proponowane rozwiązanie będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, w takiej formie, w jakiej pobierana jest obecnie emerytura. Z kwoty świadczenia nie będą też dokonywane potrącenia i egzekucje, świadczenie nie będzie też wliczane do dochodu.

Co jeszcze

Pozostaje tylko kwestia wysokości wskaźnika waloryzacyjnego pieniędzy zgromadzonych w ZUS dla osób, które dopiero będa składały wniosek o emeryturę, przechodząc na nią w 2020 r. termin do podania wskaźnika rocznej waloryzacji to czerwiec 2020. Z pewnością będzie on jednak wysoki - na tyle, by osoby nabywające uprawnienia emerytalne już w pierwszej połowie 2020 r. poważnie rozwazyły odłożenie składania wniosku na drugą połowę przyszłego roku, wtedy bowiem wyliczona im emerytura może być wyższa o kilkadziesiąt-kilkaset złotych w stosunku do ustalanej przed roczną waloryzacją.

Wzrasta sprzedaż "małpek" ale kosztem dużych formatów

Wideo

Materiał oryginalny: Sejm uchwalił zmiany w emeryturach 2020. Ile wynosi waloryzacja, podwyżka najniższej emerytury, kto z trzynastą emeryturą [29.01.2020 r.] - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 155

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kadi
28 stycznia, 9:40, edek:

Nie ma nic na temat zniesienia podatku od najniższych emerytur. Uważam że to jest kluczowe a nie podwyżka 3,2% poprostu kpina i mydlenie oczu tyle.

28 stycznia, 16:52, Rita:

Podatek nie powinni płaci wszyscy emeryci a nie tylko Ci którzy mają niskie emerytury, bo jaka była praca taka placa. Czyżby tylko Ci o niskich emeryturach byli ważni.????

Nierobów ilościowo jest więcej

G
Gość

To dlaczego wszyscy uciekaja z tego kraju

G
Gość

Artykuł jest stary nie aktualny

K
Koloz
28 stycznia, 6:29, 05r:

Kiedy będzie normalne prawo do życia

Tu w tym kraju

Co wstajesz rano to inne prawo

Biurokracji expansja i narzekają że nie ma komu pracować

Nie tworzą miejsc pracy i dziwią się

Że jest bardzo mało małżeństw dzieci

A taki jeden z drugim się nie zastanowi Polityk

Że żadna Panna nie zechce chłopaka

Bez grosza przy duszy

No chłopie, to co taka panna ma się po Tobie spodziewać, skoro nie potrafisz zarobić cokolwiek? Ma się z tobą ożenić i cię utrzymywać, czy jak? Bo nie rozumiem tego żalu.

Poza tym to bardzo dobrze, że jest mało małżeństw dzieci, bo to nienormalność.

G
Gość
28 stycznia, 10:18, Gość:

,.,. Dzień dobry! Mam na imię Mirek Olszewski, od ponad 3 lat zarabiam pieniądze tylko i wyłącznie przez Internet, opracowując strategie pozwalające zarabiać bez wychodzenia z domu Od dłuższego czasu zarabiam w programie inwestycyjnym z niskim wkładem własnym. Nie są to żadne piramidy finansowe, MLM'y, hyipy, nie będziesz zbierał poleconych, ani namawiać nikogo do udziału. Poszukuję konkretnych i zdecydowanych osób, które chciałyby pomnażać swój kapitał dzięki skutecznej inwestycji, jaką proponuję. Zysk już w pierwszym miesiącu to nawet 10 tys. złotych. Do pracy nie potrzebujesz niczego opróćz swojego smartfona/laptopa. Platforma inwestycyjna, którą chcę Ci przedstawić nie wymaga od Ciebie żadnej specjalistycznej wiedzy, wszystko Ci pokażemy. Oferta ograniczona czasowo i ilościowo - nie wiem, czy się powtórzy.

dołącz do nas tu: systemzarabiania.pl

28 stycznia, 17:33, Gość:

Szukanie naiwnych do oszwabienia z kasy

Szukasz naiwniaków w Amber Gold też były takie zyski kogo szukasz głupich .

G
Gość
28 stycznia, 10:18, Gość:

,.,. Dzień dobry! Mam na imię Mirek Olszewski, od ponad 3 lat zarabiam pieniądze tylko i wyłącznie przez Internet, opracowując strategie pozwalające zarabiać bez wychodzenia z domu Od dłuższego czasu zarabiam w programie inwestycyjnym z niskim wkładem własnym. Nie są to żadne piramidy finansowe, MLM'y, hyipy, nie będziesz zbierał poleconych, ani namawiać nikogo do udziału. Poszukuję konkretnych i zdecydowanych osób, które chciałyby pomnażać swój kapitał dzięki skutecznej inwestycji, jaką proponuję. Zysk już w pierwszym miesiącu to nawet 10 tys. złotych. Do pracy nie potrzebujesz niczego opróćz swojego smartfona/laptopa. Platforma inwestycyjna, którą chcę Ci przedstawić nie wymaga od Ciebie żadnej specjalistycznej wiedzy, wszystko Ci pokażemy. Oferta ograniczona czasowo i ilościowo - nie wiem, czy się powtórzy.

dołącz do nas tu: systemzarabiania.pl

Szukanie naiwnych do oszwabienia z kasy

G
Gość

3.24% jest kwotą poniżej inflacji więc to nie wzrost.

A
Adam
28 stycznia, 15:46, Huk:

To jest zwykle draństwo, nieroby i ci co w ogóle nie myśleli o pracy i o tym za co będą żyć na emeryturze są promowani i dostają podwyżki a cała reszta która o tym myślała podnosząc swoje kwalifikacje i troszcząc się o swoje emerytury dostaje po kościach. Ci co ciężko pracowali całe 40 lat zrównali się finansowo z nierobami i darmozjadami i to ma być PiS-owska sprawiedliwość.

To prawda, nieroby, kombinatorzy, cwaniacy to Ci którzy mają niskie emerytury, dość już tego.

R
Rita
28 stycznia, 9:40, edek:

Nie ma nic na temat zniesienia podatku od najniższych emerytur. Uważam że to jest kluczowe a nie podwyżka 3,2% poprostu kpina i mydlenie oczu tyle.

Podatek nie powinni płaci wszyscy emeryci a nie tylko Ci którzy mają niskie emerytury, bo jaka była praca taka placa. Czyżby tylko Ci o niskich emeryturach byli ważni.????

H
Huk

To jest zwykle draństwo, nieroby i ci co w ogóle nie myśleli o pracy i o tym za co będą żyć na emeryturze są promowani i dostają podwyżki a cała reszta która o tym myślała podnosząc swoje kwalifikacje i troszcząc się o swoje emerytury dostaje po kościach. Ci co ciężko pracowali całe 40 lat zrównali się finansowo z nierobami i darmozjadami i to ma być PiS-owska sprawiedliwość.

G
Gość

DLACZEGO EMERYT PLACI SKLADKE RENTOWA ???? TO DEBILIZM KOLEJNEGO RZADU !!!!!

G
Gość

13 ta i 14ta emerytura a niby za co ? ZUS już bierze z pieniędzy młodych i głodowe emerytury to będziemy mieli dopiero my .Dalej niech obniżają wiek emerytalny i przekupiają starych ludzi .Super się bierze i nie myśli o swoich potomkach .Jedni całe życie pracowali wychowywali dzieci a drudzy całe życie lewe ręce albo gadanie że nie mogła pracować bo miała dzieci.Jaka płacą taka praca .A teraz wszyscy chcą tylko dostawać za darmo.

G
Gość

,.,. Dzień dobry! Mam na imię Mirek Olszewski, od ponad 3 lat zarabiam pieniądze tylko i wyłącznie przez Internet, opracowując strategie pozwalające zarabiać bez wychodzenia z domu Od dłuższego czasu zarabiam w programie inwestycyjnym z niskim wkładem własnym. Nie są to żadne piramidy finansowe, MLM'y, hyipy, nie będziesz zbierał poleconych, ani namawiać nikogo do udziału. Poszukuję konkretnych i zdecydowanych osób, które chciałyby pomnażać swój kapitał dzięki skutecznej inwestycji, jaką proponuję. Zysk już w pierwszym miesiącu to nawet 10 tys. złotych. Do pracy nie potrzebujesz niczego opróćz swojego smartfona/laptopa. Platforma inwestycyjna, którą chcę Ci przedstawić nie wymaga od Ciebie żadnej specjalistycznej wiedzy, wszystko Ci pokażemy. Oferta ograniczona czasowo i ilościowo - nie wiem, czy się powtórzy.

dołącz do nas tu: systemzarabiania.pl

e
edek

Nie ma nic na temat zniesienia podatku od najniższych emerytur. Uważam że to jest kluczowe a nie podwyżka 3,2% poprostu kpina i mydlenie oczu tyle.

G
Gość

Kiedy netto będzie równe brutto!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3