Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejm: Wicepremier Jarosław Kaczyński zmierzy się w Sejmie z wnioskiem części opozycji o wotum nieufności. Czy wniosek ma szansę?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Sejm: Wicepremier Jarosław Kaczyński zmierzy się w Sejmie z wnioskiem części opozycji o wotum nieufności. Czy wniosek ma szansę?
Sejm: Wicepremier Jarosław Kaczyński zmierzy się w Sejmie z wnioskiem części opozycji o wotum nieufności. Czy wniosek ma szansę? Adam Jankowski
Harmonogram dwudniowego posiedzenia Sejmu (9 i 10 grudnia 2020 r.) jest w przygotowaniu. Jednym z punktów obrad jest debata nad wnioskiem o wotum nieufności dla wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Referować go będzie poseł Borys Budka z PO.

Pod wnioskiem o wotum nieufności dla szefa partii rządzącej, choć oczywiście wotum jest skierowane przeciwko wicepremierowi rządu, podpisało się kilkudziesięciu parlamentarzystów opozycji z KO i Lewicy.

W uzasadnieniu czytamy m.in., że "Jarosław Kaczyński od 2015 r. prowadzi politykę demontażu instytucji państwa".

W dalszej części uzasadnienia napisano, że "brak jest jakiejkolwiek aktywności Wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego jako wicepremiera i domniemanego przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Pan Jarosław Kaczyński przez ten okres wsławił się tym, że: nie potrafił zareagować na szerzącą się falę zakażeń koronawirusa SARS-CoV-2 i wywoływanej nim choroby COVID-19. Nie podjął jako wicepremier, członek rządu, polubownych negocjacji z demonstrantami zmierzających do zaproponowania kompromisu łagodzącego sytuację, brak jest przejawów jakiejkolwiek, merytorycznej i przydatnej społecznie aktywności Wiceprezesa Rady Ministrów.

Zdaniem posłów opozycji podpisanych pod wnioskiem "dalsze trwanie Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku jest nieuzasadnione. Celem działalności publicznej Wicepremiera jest przydzielanie politycznych stanowisk wysoko postawionym działaczom partyjnym oraz "towarzyskim odkryciom" (chodzi o słowa szefa PiS o Julii Przyłębskiej, obecnie prezes TK) Prezesa Prawa i Sprawiedliwości, co dla funkcjonowania państwa ma negatywne konsekwencje".

We wpisie z 26 listopada 2020 r. Borys Budka napisał, że większość Polaków chce dymisji wicepremiera.

Podpisy pod wnioskiem złożyli m.in. Borys Budka, Włodzimierz Czarzasty, Krzysztof Gawkowsk, Cezary Grabarczyk, Jan Grabiec, Rafał Grupiński, Klaudia Jachira, Dariusz Joński, Małgorzata Kidawa-Błońska, Joanna Kluzik-Rostkowska, Henryka Krzywonos-Strycharska, Katarzyna Lubnauer, Sławomir Neumann, Sławomir Nitras, Barbara Nowacka, Dariusz Rosati, Joanna Scheuring-Wielgus, Bartłomiej Sienkiewicz, Michał Szczerba, Krzysztof Śmiszek, Cezary Tomczyk, Robert Tyszkiewicz czy Anna Maria Żukowska.

Szans na odwołanie wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego opozycja nie ma za wielkich. Mimo wszystko, Zjednoczona Prawica ma większość, by taki wniosek odrzucić. Jednak w przededniu chyba najważniejszego szczytu Unii Europejskiej ostatnich lat, sytuacja na sali plenarnej obrad może być gorąca.

Do tego wciąż wisząca groźba protestów ulicznych zwolenników Strajku Kobiet.

Kilka punktów jeszcze nie zostało wpisanych do agendy najbliższego posiedzenia Sejmu, choć ostatecznie mogą się pojawić.

Początek dwudniowych obrad Sejmu zaplanowano na środę, 9 grudnia 2020 r., na godz. 10.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sejm: Wicepremier Jarosław Kaczyński zmierzy się w Sejmie z wnioskiem części opozycji o wotum nieufności. Czy wniosek ma szansę? - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki