MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sejm zajął się rentą wdowią. Kiedy pierwsze renty wdowie trafią na konta? Co nowego wiadomo o świadczeniu do wdów i wdowców?

Patrycja Wacławska
Wdowy i wdowcy niecierpliwie czekają na przyjęcie nowych przepisów
Wdowy i wdowcy niecierpliwie czekają na przyjęcie nowych przepisów 123RF
Sejm zajął się w czwartek 25 lipca 2024 roku przepisami o rentach wdowich. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie? Czy jest szansa, by pierwsze świadczenia zostały wypłacone jeszcze w 2024 roku?

Dwa warianty do wyboru

Zgodnie z projektowanymi przepisami, renta wdowia ma być wypłacana w dwóch wariantach. Zainteresowany będzie mógł wybrać ten, który jest dla niego korzystniejszy.

Jakie to warianty?

  • Osoba, która wybierze wariant pierwszy będzie dostawała 50 proc. swojej emerytury (lub emerytury rolniczej, emerytury wojskowej, emerytury policyjnej, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, wojskowej renty inwalidzkiej, policyjnej renty inwalidzkiej) oraz rentę rodzinną po zmarłym małżonku.
  • W wariancie drugim wdowa lub wdowiec będą otrzymywać swoją emeryturę (lub emeryturę rolniczą, emeryturę wojskową, emeryturę policyjną, świadczenie przedemerytalne, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, rentę z tytułu niezdolności do pracy, wojskową rentę inwalidzką, policyjną rentę inwalidzką) oraz 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku.

SPRAWDŹ Dla kogo renta rodzinna? Jaka jest jej wysokość?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma przygotować specjalny kalkulator, który pomoże każdemu ustalić, który z wariantów będzie dla niego korzystniejszy.

Maksymalna wysokość

Zostanie określona maksymalna wysokość renty wdowiej. Nie będzie ona mogła przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS. Limit ten wynosiłby obecnie około 9800 zł.

SPRAWDŹ Kiedy będą wypłacone pierwsze renty wdowie?

Wdowy i wdowcy niecierpliwie czekają na przyjęcie nowych przepisów

Sejm zajął się rentą wdowią. Kiedy pierwsze renty wdowie tra...

Od 15 proc. do 50 proc.

Projektowane przepisy zakładają, że nie od razu renta wdowia będzie wypłacana w pełnej wysokości. Ma zostać zastosowany tzw. model kroczący – wysokość renty wdowiej będzie stopniowo dochodziła do pełnej wysokości.

Na początku wdrażania nowych regulacji ma być wypłacane jedynie 15 proc. dodatkowego świadczenia. Później będzie to 20 proc. A docelowo wypłacane będzie 50 proc.

Wdrożenie przepisów

Sejm zajmie się sprawą renty wdowiej na ostatnim posiedzeniu przed wakacjami. Na czwartek 25 lipca 2024 roku zaplanowane jest sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej. Sprawozdawcą będzie poseł Katarzyna Ueberhan.

Po przejściu przez procedurę legislacyjną w Parlamencie, nowe przepisy muszą jeszcze zostać podpisane przez Prezydenta.

SPRAWDŹ Co wynika z nowych przepisów o rentach wdowich?

Później konieczne będzie przygotowanie i wdrożenie systemu wypłat nowego świadczenia.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że pieniądze na renty wdowie są już zabezpieczone. Szacuje się, że będzie to nawet 10 mld zł rocznie.

Pierwsze wypłaty

Istnieje teoretyczna możliwość, że pierwsze renty wdowie zostaną wypłacone jeszcze w 2024 roku.

Z uwagi na to, że proces legislacyjny jest jeszcze w toku, a po przyjęciu przepisów konieczne będzie wdrożenie systemu wypłat, bardziej prawdopodobne jest to, że pierwsze renty trafią do wdów i wdowców dopiero w 2025 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki