Najbardziej rozwinięte segmenty przemysłu w regionie
Łódź przyciąga zarówno krajowych, jak i zagranicznych inwestorów, związane jest to m.in. z dogodnym położeniem w centralnej Polsce oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturą transportową. Dzięki licznym inwestycjom tworzone są nowe miejsca pracy, szczególnie w takich obszarach jak:
Przemysł chemiczny i farmaceutyczny – miasto cieszy się rozwiniętą bazą badawczą, dlatego te segmenty mogą dynamicznie się rozwijać, co wpływa na wzrost gospodarczy regionu. Takie firmy, jak m.in. Polfa Łódź czy Zakłady Chemiczne Organika S.A. oferują zatrudnienie zarówno wykwalifikowanym pracownikom, jak i osobom, które szukają pracy na produkcji.
Przemysł elektromaszynowy – region ten jest jednym z największych producentów sprzętu AGD w Polsce, z takimi firmami jak BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, która ma swoje trzy zakłady produkcyjne w województwie, zajmujące się produkcją pralek, zmywarek i suszarek do ubrań.
Przemysł tekstylny – choć w ostatnich dekadach znaczenie tego sektora zmalało, to nadal pozostaje ważnym elementem regionalnej gospodarki, szczególnie w zakresie produkcji odzieży i tkanin technicznych, a także w obszarze skórzano-obuwnicznym.
Przemysł motoryzacyjny – W regionie łódzkim zarejestrowane są liczne przedsiębiorstwa z tej dziedziny, które głównie zajmują się produkcją i dostarczaniem komponentów i podzespołów motoryzacyjnych większym producentom pojazdów. Zatrudniają specjalistów z różnych obszarów technicznych.
Przemysł spożywczy – firmy z tej branży dają zatrudnienie znacznej liczbie pracowników zarówno przy produkcji, przetwórstwie, jak i w obszarach związanych z logistyką, czy zarządzaniem jakością.
Jak wyglądają prognozy na przyszłość?
W województwie łódzkim wciąż powstają nowe zakłady przemysłowe. Duże firmy dynamicznie się rozwijają. Wzrost inwestycji krajowych i zagranicznych wpływa na zapotrzebowanie na pracowników. Wprowadzanie nowoczesnych technologii, automatyzacja produkcji, czy też dostosowanie do praktyk zrównoważonego rozwoju wymusza na firmach potrzebę adaptacji do dynamicznie zmieniających się warunków rynkowych. Stwarza to nowe możliwości zatrudnienia, wymaga inwestycji w rozwój kompetencji pracowników oraz prowadzi do dalszej innowacji i konkurencyjności regionalnego rynku pracy.
Od kandydatów, którzy chcą nie tylko znaleźć zatrudnienie w przemyśle, ale też prężnie rozwijać swoją karierę zawodową, oczekuje się elastyczności i chęci nauki. Zmiany na rynku pracy związane są ze zwiększeniem zapotrzebowania na pracowników, którzy nie tylko mają zdolności techniczne, ale również są w stanie szybko przystosować się do nowych technologii, czy też wykazywać inicjatywę w identyfikowaniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań.
Chcąc dowiedzieć się więcej o sektorach łódzkiego przemysłu i warunkach pracy panujących w działających w firmach w regionie, warto wejść na stronę GoWork.pl, na której dostępne są opinie na temat pracodawców z Łodzi. Poza tym w portalu dostępne są też oferty pracy.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?