Se-ma-for Film Festival. Nagrody dla najlepszych filmów

  Se-ma-for Film Festival. Nagrody dla najlepszych filmów

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Główną nagrodę konkursu międzynarodowego zdobył film "Boles"
  1/2
  przejdź do galerii

  Główną nagrodę konkursu międzynarodowego zdobył film "Boles" ©Materiały prasowe

  Słowiańsko-niemiecki film "Boles", w reżyserii Špeli Čadež, zwyciężył w konkursie międzynarodowym na najlepszą animację stop motion (sekcja filmów profesjonalnych) zakończonego w niedzielę w Łodzi 4. Se-ma-for Film Festival. Nagrodami imprezy są Małe i Duże Piotrusie - statuetki wzorowane na postaciach z oscarowej animacji łódzkiego studia Se-ma-for "Piotruś i wilk".
  W międzynarodowym konkursie na najlepszą animację stop motion (w trzech kategoriach: profesjonalnej, studenckiej i filmów dla dzieci) rywalizowały 54 produkcje zrealizowane techniką poklatkową. W drugiej konkurencji - konkursie na najlepszą polską animację - w szranki stanęło 27 obrazów powstałych w różnych technikach animacyjnych.

  Nagrodzony "Boles" to historia pisarza Filipa i jego tajemniczej sąsiadki-prostytutki Terezy.
  Kobieta prosi go o napisanie listu do ukochanego, tytułowego Bolesa, który jest muzykiem na statku. "Przy pomocy niezwykle opowiedzianej historii autorowi udało się zapewnić nam satysfakcjonujące doświadczenie głębi emocji; poprzez kreację wiarygodnych postaci podbił nas ich melancholią i realizmem" - powiedział przewodniczący jury, Rene Chenier, producent wykonawczy National Film Board of Canada.

  Grand Prix konkursu polskiego zdobył film "Signum", najnowsza animacja Witolda Giersza. Tworzony przez ostatnich kilka lat film mówiący o prapoczątkach sztuki - malarstwie naskalnym - zdaniem jurorów zdecydowanie wybijał się ponad konkursową stawkę.

  Najlepszym filmem studenckim konkursu międzynarodowego okazał się norweski "But Milk is Important" w reżyserii Anny Mantzaris i Eirika Gronmo Bjornsena. Utytułowana animacja to historia mężczyzny z fobią społeczną, któremu wyimaginowany przyjaciel - puchata personifikacja mleka, pomaga przełamać bariery w kontaktach ze światem.

  Węgierska animacja "Nyuszi és Öz" ("Rabbit and Deer") w reżyserii Pétera Vácza zdobyła w konkursie międzynarodowym nagrodę dla najlepszego filmu dla dzieci. Jury uznało ją za "błyskotliwą i niezwykle oryginalną". Historia jelenia i króliczej pani, których nagle rozdziela przeniesienie do innego wymiaru - zobrazowane zderzeniem techniki lalkowej z wycinankową, okazała się najlepsza również w oczach samych dzieci. Po raz pierwszy bowiem filmy konkursowe oceniło jury dziecięco-młodzieżowe, przyznając własnego Małego Piotrusia.

  W konkursie międzynarodowym studenckim zaś nagrodzono francuski film "La Ravaudeuse" w reżyserii Simona Filliota. Jury dziecięce postanowiło wyróżnić białoruski film "Focus" Marii Matusevich i kanadyjską bajkę "Fox and the Chickadee" w reżyserii Evana DeRushie.

  Największe uznanie w oczach publiczności zdobyła polsko-japońska animacja "Katachi" w reżyserii Przemysława Adamskiego i Katarzyny Kijek - teledysk wykonany przy pomocy 2 tys. komputerowo wyciętych w PCV sylwetek.

  W konkursie na najlepszą polską animację przyznano również Małego Piotrusia za najlepszy debiut. Zdobyła ją animacja "Do serca twego" w reżyserii Ewy Borysewicz. Trzy wyróżnienia przypadły: "On/Off" Piotra Ludwika, "Katachi" duetu Kijek/ Adamski oraz "Toto" Zbigniewa Czapli - reżysera, który w ubiegłym roku zdobył Grand Prix konkursu polskiego.

  Przyznano również dwie nagrody specjalne - Duże Piotrusie za całokształt twórczości. Jeden z nich powędrował do wybitnego polskiego twórcy animacji Piotra Dumały, drugi - dla instytucji, do National Film Board of Canada.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo