18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Se-ma-for Film Festival On Tour w regionie łódzkim

Paulina Ilska
Zajączek Parauszek i inni bohaterowie Se-ma-fora wędrowali po województwie, by zachęcać do aktywnego uczestnictwa w kulturze
Zajączek Parauszek i inni bohaterowie Se-ma-fora wędrowali po województwie, by zachęcać do aktywnego uczestnictwa w kulturze mat. prasowe Se-ma-fora
Co to jest "udomowienie kultury"? To konsumpcja kultury w kapciach, przed monitorem telewizora i komputera. A jak zachęcić ludzi do wyjścia z domu, aktywnego uczestnictwa i współtworzenia? Szukania odpowiedzi na te pytania podjęło się Se-ma-for Muzeum Animacji w Łodzi, tworząc projekt Se-ma-for Film Festival On Tour.

Podczas wędrownego festiwalu pokazywano filmy animowane i przeprowadzano warsztaty, uwieńczone tworzeniem własnych mini produkcji i wystawą artefaktów. Muzeum zorganizowało festiwal we współpracy z Wojewódzką Biblioteką im. Marszałka J. Piłsudskiego oraz 15 instytucjami kultury i bibliotekami z różnych miejscowości województwa łódzkiego (m.in. Opoczna, Wieruszowa, Ozorkowa, Smardzewic, Rząśni).

- Chcieliśmy, by animacja na stałe zagościła w regionie - mówi Paulina Zacharek z Se-ma-fora. - Zależało nam, by pokazać, że mamy własną tradycję, a polska animacja poklatkowa ma się dobrze, co dowodzi Oscar dla "Piotrusia i wilka".

Założeniem przedsięwzięcia było trafienie do jak największej grupy odbiorców. Projekcje obejmowały klasyczne filmy dla najmłodszych i młodzieży, ale także pokazy dla dorosłych. Z cyklu "Straszno, śmieszno, duszno" można było zobaczyć horrory i erotyki lalkowe, czasem kontrowersyjne, ale budzące zainteresowanie.

Równie ważne były warsztaty. Uczestników poproszono o przyniesienie przedmiotów, które kojarzą im się z kulturą.

- Prócz rzeczy oczywistych: instrumentów, obrazów, książek - mówi prowadząca warsztaty Katarzyna Czarczyńska - pojawiło się wiele artefaktów, które nas zaskoczyły. Telefony komórkowe, rozumiane jako nośniki kultury. Pamiątki rodzinne i urządzenia przekazywane z pokolenia na pokolenie, jak kołowrotki. Gimnazjaliści wiedzieli wszystko: skąd pochodzą, kiedy powstały, jak działały. Były się też przedmioty związane z kulturą regionalną.

Uczestnicy warsztatów pełnili rolę reżyserów, scenografów, ekipy technicznej. Powstało 30 zaskakujących animacji, na których egipskie papirusy czy kask sąsiadują z regionalnymi chustami. Można je obejrzeć na stronie You Tube (kanał semaforanimation).

Se-ma-for Film Festival On Tour sfinansowali Urząd Marszałkowski (22 tys. zł), Narodowe Centrum Kultury (50 tys.). Wkład studia to 40 tys.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki