Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sen o pięknej i mądrej Łodzi artysty Romana Modzelewskiego

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Fotele RM 58, Łódź, koniec l. 50., fotografia, z kolekcji Wery Modzelewskiej i Fundacji im. Romana Modzelewskiego
Fotele RM 58, Łódź, koniec l. 50., fotografia, z kolekcji Wery Modzelewskiej i Fundacji im. Romana Modzelewskiego materiały prasowe
W Muzeum Miasta Łodzi otwarta została wystawa „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”. Ekspozycja jest częścią trwającej edycji Łódź Design Festival.

Roman Modzelewski należy do najważniejszych i najbardziej wyjątkowych polskich twórców II połowy XX wieku, pozostając wciąż nie tak znanym, jak na to zasługuje - nawet w Łodzi, z którą najmocniej był związany. Tym większe znaczenie ma otwarta wczoraj w Muzeum Miasta Łodzi wystawa „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”, przygotowana w ramach Roku Romana Modzelewskiego, ogłoszonego z okazji przypadających w tym roku 110. rocznicy urodzin oraz 25. rocznicy śmierci artysty.

- Przywracanie pamięci o ważnych osobach związanych z Łodzią jest misją naszej instytucji - opowiada Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. - Od lat funkcjonuje w naszym muzeum cykl wystaw stałych zatytułowanych Panteon Wielkich Łodzian, w ramach których przybliżamy sylwetki takich osobistości jak Artur Rubinstein czy Julian Tuwim. Chcemy teraz rozpocząć prezentację wystaw czasowych poświęconych często niemniej ważnym łodzianom. Pierwszym z bohaterów jest właśnie Roman Modzelewski.

Na ekspozycji można poznać sylwetkę artysty i zobaczyć około 150 obiektów: rzeźb, obrazów, reliefów, projektów łodzi oraz mebli, w tym oryginalne fotele RM56, RM57 i kultowy RM58. Opatentowany w 1962 roku RM58 zainteresował samego Le Corbusiera, a dzisiaj znajduje się w kolekcji Victoria and Albert Museum w Londynie i jest sprzedawany w sklepie Moma w Nowym Jorku; ponadto dzięki polskiej firmie Vzór został na nowo wdrożony do produkcji.

- Roman Modzelewski był malarzem, projektantem, rzeźbiarzem, pedagogiem, żeglarzem i melomanem, który całe swoje twórcze życie i karierę zawodową związał z Łodzią - wyjaśnia Adam Klimczak, kurator wystawy. - Można powiedzieć, że był pierwszym polskim dizajnerem, gdyż to właśnie on opatentował w latach 60-tych model fotela RM58, który zawojował praktycznie cały świat.

Roman Modzelewski był także współzałożycielem Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi), w której pełnił stanowisko pierwszego rektora, a później dziekana i na której wykładał przez niemal 40 lat.

Na wystawie prezentowane są obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi, Miejskiej Galerii Sztuki, Archiwum Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Fundacji im. Romana Modzelewskiego, firmy Vzór i kolekcji prywatnych (m.in. żony artysty - pani Wery Modzelewskiej).

- Łącznie pokazujemy blisko 150 obiektów, w tym nigdy wcześniej nieprezentowaną muzealną kolekcję dziesięciu obrazów, reliefów i rzeźb z najbardziej twórczego okresu artysty - dodaje Adam Klimczak.

Wystawę „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi” można oglądać w Muzeum Miasta Łodzi do końca roku. Warto znaleźć na nią czas, ponieważ nie tylko przywołuje wszechstronnego twórcę, mającego rzeczywisty i nieprzeceniony wpływ na relacje sztuki i wzornictwa z odbiorcą, ale i pokazuje, jak pogmatwane bywają losy ludzi i dzieł wyprzedzających swoją epokę. Właściwie do dziś.

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki