Senator Grubski i architekt Wieszczek chcą ścigać hejterów

  Senator Grubski i architekt Wieszczek chcą ścigać hejterów

  Piotr Brzózka, Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Autorzy obraźliwych wpisów na forach internetowych muszą się liczyć z tym, że nie będą anonimowi. Udostępnienia danych z forów internetowych mogą żądać już nie tylko policja, prokuratura i sąd. Takie prawo ma też każda osoba, która wykaże, że jest to niezbędne dla ochrony jej dobrego imienia. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
  Maciej Grubski

  Maciej Grubski ©fot. Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Wyrok oznacza zmianę dotychczasowej praktyki i umożliwia udostępnianie danych na podstawie ustawy o ochronie danych osobowych. A co w przypadku, gdy właściciel portalu nie wskaże jednak hejtera?

  - Zainteresowany powinien zwrócić się do GIODO, a ten nakaże udostępnić takie dane. Przedsiębiorca, prowadzący portal, może 5 razy odwołać się od takiej decyzji do sądu - mówi adwokat Grzegorz Sibiga.

  I już są pierwsi zainteresowani. Łódzki senator PO Maciej Grubski mówi, że internetowe fora śledzi od lat, i dotąd nie reagował, uznając, że to koszt jego działalności publicznej. Ostatnio jednak złożył zawiadomienie do prokuratury o pomówienie. Zrobił tak po tym, jak na forum portalu jednej z gazet wyczytał m.in., że kiedyś "był aresztowany" i miał kłopoty z prawem, a w kilku innych komentarzach sugerowano, że jest skorumpowany.

  - Prokuratura przekazała mi już dane autora komentarza - mówi Grubski. - Nie znam tego człowieka, nie sądzę, by on znał mnie i nie rozumiem, dlaczego wypisywał te kłamstwa pod moim adresem, tym bardziej że z danych wynika, że to lekarz. Nie odpuszczę mu, ani nikomu innemu, kto będzie mnie pomawiał.

  Co ciekawe, Grubski mówi, że zamierzał wystąpić z pozwem cywilnym i o zadośćuczynienie na cel społeczny, konkretnie o pieniądze dla Orła Łodź. Jednak nie jest wykluczone, że prokuratura sprawą zajmie się z urzędu, ponieważ - jak mówi senator - poinformowano go, że w grę może wchodzić pomówienie go jako funkcjonariusza publicznego. Grubski straty moralne wylicza na... ponad 100 tys. zł.

  - Oprócz mnie, "w pakiecie" w tym samym komentarzu ten człowiek pomówił jeszcze jednego przedsiębiorcę oraz miejskiego urzędnika - mówi senator. - Rozmawiam z nimi, byśmy połączyli w tej sprawie siły.

  W ubiegłym roku pomawiana w komentarzach poczuła się rzeczniczka prezydenta Bełchatowa. Z prokuratury dostała odtajnione numery IP wraz z nazwiskami użytkowników komputerów. Ich nazwiska opublikowano na stronie urzędu. Wśród nich znalazło się m.in. nazwisko radnego z klubu opozycyjnego względem prezydenta Bełchatowa.

  Także Roman Wieszczek, łódzki architekt i były wicedyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi, poczuł się głęboko urażony postami, które pojawiły się na internetowym forum w związku z wywiadem udzielonym "Dziennikowi Łódzkiemu".

  CZYTAJ: Urbanista Roman Wieszczek: Odcięcie łącznika do S14 to sabotaż [WYWIAD]

  - Zarzucano mi nieuczciwość i jakieś konszachty. Takie sugestie stanowią dla mnie wymierną stratę, bo stawiają mnie w złym świetle przed klientami. Zgłosiłem sprawę do prokuratury - mówi Wieszczek.

  Architekt właśnie otrzymał odpowiedź. Prokurator wskazuje konkretne numery IP oraz identyfikuje właścicieli komputerów, z których wysyłane były posty. Prokuratura nie widzi wprawdzie interesu publicznego w dalszym ściganiu autorów wpisów, nie przesądza jednak, czy w tej sprawie nie doszło do przestępstwa. I poucza, że Wieszczek może skierować do sądu prywatny akt oskarżenia. Architekt zapowiada, że właśnie w ten sposób postąpi.

  - Będę się przed sądem domagał przeprosin oraz wpłaty symbolicznej kwoty na hospicjum bądź fundację zajmującą się osobami starszymi. Chcę, żeby ta sprawa była przykładem dla innych osób, które uważają, że w internecie można anonimowo oczerniać niewinne osoby. Niech wiedzą, że w sieci nikt nie jest anonimowy i tam też trzeba się zachowywać kulturalnie - dodaje architekt.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (24)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jeden wyrok nie zmienia prawodawstwa

  zb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

  warto aby prawnicy wypowiedzieli się na ten temat. Wygląda na zwyczajną próbę zastraszania


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyrok to interpretacja prawa

  kkk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  Bzdura, jeśli ktoś napisze coś o kimś, to czemu ma czuć się zastraszony, jeśli pisze prawdę? Wtedy wystarczy to udowodnić w sądzie i jest się uniewinnionym. A jeśli kłamie, to należy mu się pierdziel!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawdę?, powiadasz.

  zb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Z mojego punktu widzenia politycy kłamia. Z ich punktu widzenia -uprawiają politykę. Czyj pogląd podzieli sąd?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a co z politykami ?

  Krzysztof (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  A co z politykami, którzy w kampanii wyborczej oszukują (kłamią)- też bym proponował: "A jeśli kłamie, to należy mu się pierdziel!"

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  We łbach

  krulowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

  im się poprzewracało /już dawno/ z tej /w ich mniemaniu/ WAŻNOŚCI ! CYRKOWCY !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ten "opiekunek społeczny"

  krulowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

  niedługo pęknie w szwach! Wszystkim posłom i senatorom przybywa kilogramów z dobrobytu i robią się nieestetyczni! Niech pan senator raczej nie straszy społeczeństwa sankcjami za mówienie...rozwiń całość

  niedługo pęknie w szwach! Wszystkim posłom i senatorom przybywa kilogramów z dobrobytu i robią się nieestetyczni! Niech pan senator raczej nie straszy społeczeństwa sankcjami za mówienie niewygodnej prawdy - bay bay wkrótce!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 11

  Niektorym na forum chyba portki ze strachu zaczely sie trzasc czytajac ten artykul...

  Niby anonimowym sie jest, ale zaraz moze wyjsc na jaw kto jest kim.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kto jest kim

  Krzysztof (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

  Oczywiście po samym artykule widać "kto jest kim" :D

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na siebie niech pan też uważ i na to co mówi bo też będziemy pozywać za kłamstwa jeśli takie będą!!!

  lodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 8

  Albo czy ktoś tej władzy nie wsadzi do pierdla za przestępstwa jakich sie dopuszcza łamiąc ustawę zasadnicza czyli p. grubski KONSTYTUCJE. Tak nagminnie ja łamiecie choćby poprzez to ze glosujecie...rozwiń całość

  Albo czy ktoś tej władzy nie wsadzi do pierdla za przestępstwa jakich sie dopuszcza łamiąc ustawę zasadnicza czyli p. grubski KONSTYTUCJE. Tak nagminnie ja łamiecie choćby poprzez to ze glosujecie i przegłosowujecie akty prawne niezgodne z konstytucja!!!!!! zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  aa

  ds (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 11

  Zeby ktos poszedldo wiezienia do musi najpierw ktos powiadomic o przestepstwie i miec dowody... Ktośma tutaj na forum?Jesli tak to prosze isc z tym do prokuratury.Jak dowodow nie ma tylko plotki to...rozwiń całość

  Zeby ktos poszedldo wiezienia do musi najpierw ktos powiadomic o przestepstwie i miec dowody... Ktośma tutaj na forum?Jesli tak to prosze isc z tym do prokuratury.Jak dowodow nie ma tylko plotki to prosze siedziec cichozwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  korzystacie z tego, ze ludzie nie chca spedzic zycia w sądach, udawadniając rzeczy, których

  ()() (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

  jest na pęczki...nie mówiąc o braku zaufania do sądów .
  Teraz kiedy społeczeństwo zaczęło dostrzegać wasze błędy, pojawia się możliwość dręczenia tych co was krytykują :). Super. A wszystkow imię...rozwiń całość

  jest na pęczki...nie mówiąc o braku zaufania do sądów .
  Teraz kiedy społeczeństwo zaczęło dostrzegać wasze błędy, pojawia się możliwość dręczenia tych co was krytykują :). Super. A wszystkow imię wyższych celów. Moralnych oczywiście, na strazy których wy stoicie. :)
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ma pan za mało pracy?

  obywatel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 8

  Panie Grubski, znaczy że teraz zajmować się pan będzie w sporym stopniu ściganiem tych, którzy sobie po prostu "poszczekują". A moim zdaniem powinien się pan zająć poważnymi sprawami, bo od tego...rozwiń całość

  Panie Grubski, znaczy że teraz zajmować się pan będzie w sporym stopniu ściganiem tych, którzy sobie po prostu "poszczekują". A moim zdaniem powinien się pan zająć poważnymi sprawami, bo od tego pan jest na poważnym stanowisku.
  Nie znam pana, ale po tej pana wypowiedzi wiem, że nie miałbym ochoty pana poznać. Mam po prostu inne priorytety w działaniach. Namawiam zaś pozostałych obywateli aby zapamiętali sobie pana nazwisko i zrobili właściwy ruch w najbliższych wyborach - po prostu NIE GŁOSUJĄC na pana.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pan Senator jest bardzo zajęty !!!

  Krzysztof (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

  Pan Senator jest bardzo zajęty, gdyż ostatnimi czasy zajmuje się między innymi, radami co do usunięcia Radnych z PO, którzy byli przeciw Kacprzakowi. Cytując Pana Senatora odnośnie innych poglądów...rozwiń całość

  Pan Senator jest bardzo zajęty, gdyż ostatnimi czasy zajmuje się między innymi, radami co do usunięcia Radnych z PO, którzy byli przeciw Kacprzakowi. Cytując Pana Senatora odnośnie innych poglądów członków PO niż "słuszna linia partii" należało by wyrzucić 4114 osób: "zarząd z czystym sumieniem powinien ich spławić"
  http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/965381,maciej-grubski-zawiodlem-sie-na-kwiatkowskim-ale-glosowalem-za-nim,id,t.htmlzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co tak wielkiego p. Grubski zrobił dla Łodzi ?

  podpis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 10

  co tak wielkiego p. Grubski zrobił dla Łodzi, żeby go teraz prokuratura chroniła lepiej niż innych obywateli ? Niestety artykuł nie wylicza zasług p. Grubskiego. Może ktoś pamięta. A jeśli...rozwiń całość

  co tak wielkiego p. Grubski zrobił dla Łodzi, żeby go teraz prokuratura chroniła lepiej niż innych obywateli ? Niestety artykuł nie wylicza zasług p. Grubskiego. Może ktoś pamięta. A jeśli rzeczywiście zrobił coś wielkiego dla Łodzi, to czemu p. Grubski nie ma jeszcze pomnika na Placu Wolności ? Przecież PO ma większość w Radzie Miasta i może postawić pomnik komu chce i gdzie chce. Więc do działa najlepiej pomnik konny.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polska potrzebuje wiecej prokuratorow, policji, sadow, komornikow i wiezien

  Partia Oszustow (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 10

  trzeba podniesci podatki, oplaty, kary mandaty, wiek emerytalny
  konieczna inwigilacja, podsluchiwanie, przesladowanie, zastraszenie, nachodzenie, areszt, wiezienie
  cenzura, z czasem...rozwiń całość

  trzeba podniesci podatki, oplaty, kary mandaty, wiek emerytalny
  konieczna inwigilacja, podsluchiwanie, przesladowanie, zastraszenie, nachodzenie, areszt, wiezienie
  cenzura, z czasem samo-cenzura,

  panstwowa biurokracja i pzemoc rosnie w sile a
  apartczykom zyje sie dostatniej i
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i czemu mnie to nie dziwi, że to akurat PO się czuje urażone wpisami sieci

  e (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 6

  j.w.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak za dawnych lat.

  sklave

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 10

  W kibitkę i w siną dal.
  Bo o władzy można mówić tylko dobrze.
  Bo wadzę można tylko kochać....
  Kto jest za nich opuści ręce i odejdzie od muru.
  Ale to już było
  i miało nie wrócić więcej.
  W...rozwiń całość

  W kibitkę i w siną dal.
  Bo o władzy można mówić tylko dobrze.
  Bo wadzę można tylko kochać....
  Kto jest za nich opuści ręce i odejdzie od muru.
  Ale to już było
  i miało nie wrócić więcej.
  W państwie bezprawia wszystko jest możliwe.
  Prawo jest dla biednych a sprawiedliwość dla bogaczy.
  A zrobić tak jak w Korei internet tylko dla władzy.
  Za komuny pałowali, po pysku lali a i tak mówiłem co o nich myślałem
  Panie senatorze, panie architekcie, każdy kij ma dwa końce
  Ba potrafi uderzyć tego co go trzyma.
  To tak zwany kij samobij.
  więcej:
  sklave.manifo.com/
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo