5/6
Dyrektor WUP odpowiada, że priorytetem miało być wsparcie...
fot. Grzegorz Gałasiński / archiwum "DŁ"

Dyrektor WUP odpowiada, że priorytetem miało być wsparcie bezpośrednie np. pielęgniarki – nie opaska

We wtorek rozmawialiśmy z Kamilem Jeziorskim, dyrektorem WUP w Łodzi. Stwierdził on, że faktycznie są seniorzy, którzy cenili sobie projekt związany z opaskami, teraz kontaktujący się z urzędem po jego zakończeniu (można to robić np. dzwoniąc pod nr tel. 426335878). W takich przypadkach pracownicy WUP – jak powiedział dyrektor – znajdują dla starszej osoby miejsce w innym projekcie, zakładającym doglądanie jej przez asystenta czy pielęgniarkę.

Co sprawiło, że projekt zakładający kontynuację monitorowania seniorów w Łodzi za pomocą opasek (zgłoszony przez prywatną firmę w partnerstwie z władzami miasta) nie otrzymał dofinansowania ze środków unijnych w niedawnym konkursie organizowanym przez WUP?

„Wydatki na teleopiekę, czyli związane z opaskami, stanowiły w tym zgłoszeniu połowę z wnioskowanej kwoty 4,7 mln złotych. 20 proc. tej sumy miało iść na wydatki związane z dwoma klubami seniora, takie jak ich remonty, 30 proc. na wspieranie osób w tych klubach. Tymczasem komitet monitorujący ten konkurs ustalił, iż właśnie bezpośrednie wspieranie np. przez pielęgniarkę, w miejscu zamieszkania czy w np. w klubie seniora, ma być priorytetem dla zgłaszanych projektów. Zakupu opasek nie można uznać za realizację tego priorytetu. Co ważne, we wspomnianym komitecie monitorującym konkurs Łódź miała swoich przedstawicieli, którzy zaakceptowali opisywane kryteria” – powiedział Kamil Jeziorski.

>>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>

Na zdjęciu Kamil Jeziorski, dyrektor WUP w Łodzi i miejski radny PiS

6/6
Czy opaski dla seniorów jeszcze wrócą do Łodzi?...
fot. materiały Urzędu Miasta Łodzi z 2019 r.

Czy opaski dla seniorów jeszcze wrócą do Łodzi?

Także we wtorek zadaliśmy łódzkiemu magistratowi pytanie, czy – skoro, zdaniem jego urzędników, opaski okazały się takim sukcesem – władze miasta będą starały się o ich powrót, mimo braku dotacji w konkursie z WUP. Uzyskaliśmy odpowiedź, iż firma współdziałająca z magistratem przygotowuje teraz wniosek do „instytucji publicznej” z podobnym projektem. Za ok. trzy miesiące dowiemy się, czy ten wniosek skończy się powrotem opasek do Łodzi.

Łódzki senior tuż przed oddaniem opaski: „każdy z was będzie stary”

Pan Zbigniew, nasz czytelnik, który w czwartek ma zwrócić nieaktywną już opaskę, zwraca również uwagę na niedoskonałości projektu w dotychczasowym kształcie.

„Były problemy z dodzwonieniem się do centrum teleopieki, nadzorującego seniorów. Opaski miały kiepskie akumulatory, trzeba je było ładować dwa razy na dobę, ja robiłem to zawsze przed snem, żeby czuć się bezpiecznie przez całą noc. Natomiast te wady, moim zdaniem, nie przekreślały wartości projektu. Nie obchodzi mnie, jak politycy wykorzystują ten temat, pamiętajcie tylko, że każdy z was też będzie stary” – kończy pan Zbigniew.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczPrzejdź na i.pl

Zobacz również

Najlepsze oprawy z finałów Pucharu Polski. Przoduje Legia

Najlepsze oprawy z finałów Pucharu Polski. Przoduje Legia

Horoskop na maj. Sprawdź, co dla Ciebie przyniesie

Horoskop na maj. Sprawdź, co dla Ciebie przyniesie

Polecamy

Horoskop dzienny na czwartek. Sprawdź!

Horoskop dzienny na czwartek. Sprawdź!

Lukas Podolski: Boję się tego, co może czekać Górnika Zabrze w przyszłym sezonie

Lukas Podolski: Boję się tego, co może czekać Górnika Zabrze w przyszłym sezonie

Horoskop na maj. Sprawdź, co dla Ciebie przyniesie

Horoskop na maj. Sprawdź, co dla Ciebie przyniesie