Seniorzy na maty

Redakcja
Udostępnij:
Kto powiedział, że życie po 60. musi być nudne. Dzisiaj seniora częściej można spotkać w klubach fitness, na zawodach sportowych, miejskich imprezach i w kawiarni, niż w domu przed telewizorem.

Kto powiedział, że życie po 60. musi być nudne. Dzisiaj seniora częściej można spotkać w klubach fitness, na zawodach sportowych, miejskich imprezach i w kawiarni, niż w domu przed telewizorem.

Krążące w sieci memy ze staruszkami trenującymi na plenerowych siłowniach to bynajmniej nie fotomontaż. Seniorzy przekonali się, że aktywność procentuje, poprawia samopoczucie i wpływa na pozytywne myślenie.
Łódzkie otworzyło przed nimi nowe możliwości i zaproponowało tak szeroki wybór zajęć ruchowych, że każdy może znaleźć coś dla siebie i to… za darmo.

Fitness 60+

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie, zajęcia z elementami jogi i stretchingu, trening na siłowni, body ball, czyli uwielbiane przez seniorów ćwiczenia z piłką i oczywiście nordic walking to tylko niektóre propozycje spędzenia czasu wolnego w ramach projektu Łódzkie dla Aktywnych Seniorów.

Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Były organizowane w ubiegłym roku i są nadal kontynuowane.

Chętnych jest tak wielu, że Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego, zapowiedział możliwość rozszerzenia formuły tej akcji w kolejnych edycjach.

Jak dotąd w projekcie biorą udział mieszkańcy Dłutowa, Domaniewic, Drzewicy, Konopnicy, Krośniewic, Kutna, Lgoty Wielkiej, Łodzi, Osjakowa, Rawy Mazowieckiej oraz gmin: Rokiciny, Sulejów, Szczerców, Uniejów, Zelów i Zgierz.

Kto chce dołączyć, szczegółowe informacje uzyska w Łódzkiej Federacji Sportu, u organizatora projektu.

Po zdrowie marsz

Mieszkańcy Rawy Mazowieckiej, Łasku, Łęczycy, Opoczna i Bełchatowa już wkrótce będą mogli się doszkolić w zakresie nordic walkingu w ramach projektu „Łódzkie ma pomysł na zdrowie – Utrzymaj równowagę”. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak prawidłowo używać i dobierać kije, poznają techniki prawidłowego chodzenia i wezmą udział w zajęciach przygotowujących do regularnego treningu nordic walking.

Uczestnicy programu dowiedzą się także jakie korzyści dla zdrowia niesie ze sobą aktywność fizyczna. A wpływa nie tylko na siłę i elastyczność mięśni, ale także psychikę, układ krążenia i oddechowy oraz jest świetnym sposobem na zapobieganie upadkom, które u seniorów często kończą się kalectwem.

Projekt obejmuje także warsztaty psychologiczne dla mieszkańców województwa. Dowiedzą się na nich, jak radzić sobie z emocjami oraz negatywnymi skutkami stresu rozwiną umiejętności psychospołeczne oraz wzmocnią poczucie własnej wartości.

Witalność w teorii i w praktyce

O dużym zapotrzebowaniu na ofertę dla grupy wiekowej 60+ świadczą również projekty z budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego, w których mieszkańcy wybrali do realizacji m.in. projekt „Edukacja prozdrowotna poprzez zajęcia ruchowe i wykładowe „Aktywny Senior” czy Subregionalne Centrum Zdrowego Seniora.

Kilka wymienionych powyżej projektów jest jeszcze w fazie konkursowej, ale gdy tylko zostaną zrealizowane z pewnością będzie o nich głośno, zarówno w mediach, jak i na serwisie informacyjnym województwa łódzkiego, które jest inicjatorem wszystkich przedsięwzięć.

Przy okazji, przypominamy tym, którzy jeszcze nie mają, o wyrobieniu Karty Seniora Województwa Łódzkiego. Ten dokument dojrzałości wydawany jest od ręki i upoważnia do wielu zniżek m.in. do klubów fitness i na inne zajęcia sportowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie