Seniorzy, uważajcie na oszustów w Skierniewicach

  Seniorzy, uważajcie na oszustów w Skierniewicach

  Redakcja

  Tygodnik ITS

  Tygodnik ITS

  Seniorzy, uważajcie na oszustów w Skierniewicach
  Skierniewiccy policjanci ostrzegają przed oszustwami na szkodę seniorów. Przestępcy zwykle opowiadają przez telefon swoim potencjalnym ofiarom, zwłaszcza osobom starszym trudna i smutną historię, o swoim zatrzymaniu, spowodowaniu wypadku i o innych życiowych sytuacjach wpływając na emocje osoby, do której dzwonią. Próbują wyłudzić ogromne kwoty pieniędzy. 10 stycznia roku 2019 w Skierniewicach przestępcy sześć próbowali oszukać seniorów najczęściej mówiąc, że córka/syn miała wypadek.
  Seniorzy, uważajcie na oszustów w Skierniewicach
  W Skierniewicach na szczęście żaden z seniorów nie dał się oszukać. Poniżej, dla przestrogi przypominamy jednak kilka ważnych informacji.

  Sposób działania sprawców:

  Przestępca najpierw wykonuje telefon podając się za członka rodziny, najczęściej wnuczka, siostrzeńca lub innego krewnego. Zmieniony głos tłumaczy przeziębieniem. Wzbudza poczucie winy w starszej osobie, z powodu tego, że go nie poznaje.
  Następnie fałszywy krewny prosi o pilne pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Najczęściej podaje nagłą potrzebę pokrycia szkód po wypadku drogowym, nagłą i ważną operację, pilną potrzebę zakupu samochodu albo wakacji w bardzo atrakcyjnej cenie.
  Oszuści działają w sposób bezwzględny - umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność starszych osób i troskę o swoich krewnych.


  ZAPAMIĘTAJ!  Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów?

  Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować!
  Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
  Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
  Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.
  Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.  W sytuacji, gdy masz podejrzenia zawsze dzwoń na numer alarmowy 112!

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo