Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serce Ogrodów Geyera to odnowione budynki pofabryczne. Właściciele sprzedali połowę nieruchomości. Co tam będzie?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Właściciel sprzedał połowę Ogrodów Geyera w Łodzi od strony ul. Wólczańskiej. Nabywcą jest developer, który wkrótce opracuje projekt inwestycji.
Właściciel sprzedał połowę Ogrodów Geyera w Łodzi od strony ul. Wólczańskiej. Nabywcą jest developer, który wkrótce opracuje projekt inwestycji. Grzegorz Gałasiński
Właściciele kompleksu Ogrody Geyera w centrum Łodzi sprzedali połowę tej wielkiej, pofabrycznej nieruchomości. Nabywcą została firma developerska Atal, która zamierza postawić tam apartamentowce. Oznacza to, że ta część miasta zmieni się nie do poznania.

Ogrody Geyera powstały na terenie dawnego imperium przemysłowego Ludwika Geyera i jego następców, które wczasach PRL przekształcono w zakłady bawełniane Eskimo. Chodzi o 10-hektarową parcelę między ulicami Piotrkowską, Wólczańską, Czerwoną i Sieradzką. Jej ozdobą jest 18 zabytkowych obiektów – głównie z czerwonej cegły tak typowej dla neogotyku i dawnej Łodzi przemysłowej. Dlatego tę cześć imperium Geyerów nazywano Czerwoną Fabryką, zaś część po drugiej stronie ul. Piotrkowskiej - Białą Fabryką.

Inwestycje w Łodzi: apartamenty przy Geyerach

Po efektownej renowacji pod nadzorem służb konserwatorskich czerwone budynki pofabryczne odzyskały dawną świetność i stopniowo są zagospodarowywane na lokale gastronomiczne oraz handlowo-usługowe. Dlatego Ogrody Geyera można porównać jedynie do dwóch innych łódzkich kompleksów powstałych lub powstających na terenie dawnych fabryk należących do znanych potentatów bawełnianych: Izraela Poznańskiego - Manufaktura oraz Karola Scheiblera - Fuzja.

Przeczytaj też o budowie innego wielkiego centrum na terenach pofabrycznych - Fuzji

Niedawno właściciele Ogrodów Geyera sprzedali 5-hektarową nieruchomość od strony ul. Wólczańskiej. Nabywcą jest firma Atal, która w Łodzi wybudowała apartamentowce m.in. przy ul. Drewnowskiej, w pobliżu Manufaktury. Zapytany o plany budowy mieszkań w sąsiedztwie Ogrodów Geyera, Marek Thorz z firmy Atal odparł: - Projekt jest w opracowaniu, a więcej informacji na jego temat będziemy mogli udzielić w drugiej połowie roku.

Inwestycje w Łodzi: od Urbaniki do Monnari

Oznacza to, że zabytkowe budynki pofabryczne, będące razem z rynkiem sercem Ogrodów Geyera, zostaną otoczone mieszkaniami. A to dlatego, że też po sąsiedzku, od strony skrzyżowania ul. Sieradzkiej i ul. Wólczańskiej, swoje apartamentowce stawia firma developerska Ezbud z Tomaszowa Mazowieckiego. Docelowo powstaną tam cztery budynki – dwa już stoją – mające w sumie 220 mieszkań.

Przełomem w dziejach dawnych zakładów Eskimo, które upadły w 2002 roku, była transakcja, w wyniku której znana firma odzieżowa Monnari kupiła ten teren pofabryczny od spółki-córki Urbaniki (kapitał polsko-hiszpański) i przystąpiła do kompleksowej rewitalizacji, której efekty możemy dziś oglądać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki