Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seriale 2013. Co nowego?

Anna Gronczewska
Emilia Komarnicka, absolwentka łódzkiej szkoły filmowy, w "Ranczu" zagra agentkę Monikę.
Emilia Komarnicka, absolwentka łódzkiej szkoły filmowy, w "Ranczu" zagra agentkę Monikę. archiwum
Coś się kończy, coś zaczyna. Tak też bywa z serialami. Pod koniec minionego roku zakończono kolejne serie: "Rodzinki.pl, "Czasu honoru", "Lekarzy" i "Przyjaciółek". Ale dla ich fanów mamy dobrą wiadomość. Poznamy dalsze losy bohaterów tych seriali. Raczej nie obejrzymy kontynuacji kryminalnego serialu "Parodoks" z Bogusławem Lindą w roli głównej. Możemy jednak z niecierpliwością czekać na nowe serialowe produkcje.

W piątki TVP 1 zaprasza na "Szpiegów w Warszawie". Na przełomie lutego i marca Polsat planuje premierę serialu kryminalnego "Na krawędzi".

Razem z BBC
"Szpiedzy w Warszawie" to sensacyjno-szpiegowski serial, reklamowany jako pierwsza wspólna produkcja TVP i BBC. Jego scenariusz napisano na podstawie powieści Alana Fursta. Reżyserką jest Cocy Giedroyc, znana polskiej publiczności z serialu "Sherlock", który przenosi powieść Conan Doyle'a we współczesność. Reżyserowała też "Wichrowe wzgórza", filmową adaptację melodramatycznej powieści Emily Jane Bronte, w której Heathcliffa grał Tom Hardy.

Autorką scenografii "Szpiegów w Warszawie" jest Ewa Skoczkowska, laureatka Nagrody Emmy za film "Hindenburg: The Untold Story".

Akcja zaczyna się jesienią 1937 roku. Nad Europą krąży już widmo wojny. Nowy attaché wojskowy w ambasadzie Francji w Warszawie, pułkownik Jean-Franćois Mercier, śledzi działania, prowadzone przez Niemców na Śląsku...

Francuscy, niemieccy, rosyjscy i polscy tajni agenci zostają wciągnięci w szpiegowską walkę na śmierć i życie. Pułkownik Jean-Francois Mercier, tak naprawdę pracownik francuskiego wywiadu, zagłębia się w świat pełen uprowadzeń, zdrad i intryg na dyplomatycznych salonach, ale i w zaułkach miast.

W Warszawie Mercier współpracuje z Antonim Pakulskim, oficerem polskiego wywiadu, swoim dowódcą z 1920 roku. Wtedy Jean-Francois Mercier walczył w wojnie polsko-bolszewickiej.

W serialu nie brakuje wątków miłosnych. Pułkownik Jean-Francois Mercier spotyka mieszkającą w Paryżu piękną prawniczkę Annę Skarbek, która ma polskie korzenie i pracuje w Lidze Narodów. Prywatnie jest związana z Rosjaninem, podającym się za dziennikarza.

Akcja czteroodcinkowego serialu rozgrywa się w: Warszawie, Pradze, Berlinie, Rzymie i Paryżu. Poznajemy świat arystokracji, dziennikarzy, skompromitowanych biznesmenów. Ale też kelnerów, sklepikarzy, intelektualistów, drobnych złodziei.
W roli pułkownika Jeana-Francois Merciera oglądamy Szkota Davida Tennanta. Uchodzi on za znakomitego odtwórcę szekspirowskich dramatów. Grał w wielu przedstawieniach Royal Shakespeare Company, między innymi Touchstona w "Jak wam się podoba", Romea w "Romeo i Julii", Antyfona z Syrakuz w "Komedii omyłek". W 2003 roku był nominowany do nagrody Laurenca Oliviera.

Antoniego Pakulskiego gra Marcin Dorociński, a Annę Skarbek - Janet Montgomery.

W serialu oglądamy również innych polskich aktorów, m.in. Mirosława Zbrojewicza, który gra Marka, kierowcę pułkownika Merciera.

- To jest superrola dla aktora - mówi o roli Marka Mirosław Zbrojewicz. - Trochę taki James Bond. Są pościgi samochodowe, strzelaniny, wybuchy, bójki. Tyle tylko że samochody i pistolety są z 1932 roku, a ganiamy się po przedwojennej Warszawie. A wszystko efektownie sfilmowane.

Z Kanady do Polski
Trochę dłużej poczekamy na premierę serialu kryminalnego "Na krawędzi", który wiosną będziemy oglądać w Polsacie.
To historia Marty Sajno, pozornie szczęśliwej i niezależnej kobiety, samotnie wychowującej córkę Annę. Marta - jako majętna bizneswoman - po wielu latach wraca z Kanady do Polski, by wyrównać rachunki z przeszłości. Kiedyś, w czasach stu-denckich, została bardzo skrzywdzona.

- Marta zostaje właścicielką popularnego czasopisma dla kobiet i zarządza nim z dużym sukcesem - opowiada Anna Hajduk, specjalista ds. PR Polsatu. - Jednocześnie prowadzi fundację La Liberta, pomagającą kobietom, sprzedanym do domów publicznych.

Marta wróciła do kraju nie tylko po to, by rozliczyć się ze swoją traumatyczną przeszłością, chce również ukarać jej sprawców. Po kolei odnajduje dawnych prześladowców i wymierza im sprawiedliwość.

Każdy odcinek serialu demaskuje kolejnego prześladowcę Marty i przybliża widza do poznania tajemnicy: kto stoi za skorumpowaną szajką i mrocznymi wydarzeniami sprzed lat.

- "Na krawędzi" to nie tylko pasjonujący serial kryminalny, lecz również opowieść o uczuciach i perypetiach miłosnych naszych bohaterów. Opowiada o przyjaźni, lojalności i uczciwości - twierdzi Anna Hajduk. - Marta odnajduje miłość sprzed lat…

Akcja rozgrywa się w środowisku ludzi sukcesu. Zobaczymy więc piękne mieszkania, wille, najnowsze modele samochodów, eleganckie ubrania, modne kluby i restauracje, doskonale wyposażone technicznie policyjne centrum operacyjne.

- Oprócz sporej dawki sensacji, serial "Na krawędzi" niesie znaczące pozytywne przesłanie społeczne - zapewnia Anna Hajduk. - Od momentu gwałtu i korupcji minęło prawie trzydzieści lat, więc zmieniło się bardzo wiele. Nie zmienili się jednak ludzie oraz metody ich działania.

W roli Marty zobaczymy Urszulę Grabowską. Jej córkę Annę zagra Maria Niklińska. W rolę policjanta Tomka wcieli się Marek Bukowski.

Oprócz nich w "Na krawędzi" obejrzymy m.in.: Przemysława Sadowskiego, Maję Hirsch, Agnieszkę Warchulską, Krzysztofa Pieczyńskiego, Mirosława Bakę, Łukasza Simlata, Mateusza Damięckiego, Krzysztofa Stelmaszyka, Mariusza Bonaszewskiego, Piotra Fronczewskiego, Piotra Grabowskiego, Jacka Kopczyńskiego, Roberta Koszuckiego, Jakuba Wieczorka.

Reżyserem serialu jest Maciej Dutkiewicz, który razem z Arkadiuszem Borowikiem napisał także jego scenariusz.

Łódzkie tropy na "Ranczu"...
Mamy dobrą wiadomość dla miłośników wsi Wilkowyje i jej mieszkańców. TVP1 na 3 marca zaplanowała emisję pierwszego odcinka siódmego już sezonu "Rancza".

Jak zapowiadają producenci, będzie się tam sporo działo. Przede wszystkim pojawią się nowi bohaterowie. Emilia Komarnicka, absolwentka łódzkiej szkoły filmowy, znana jako dr Agata Woźnicka z serialu "Na dobre i na złe", w "Ranczu" zagra agentkę Monikę, którą zafascynują obrazy Kusego (Paweł Królikowski). Zaproponuje mu robienie kariery w Warszawie. Czy będzie starała się zdobyć serce Kusego?

Innym nowym bohaterem będzie reżyser Łukasz. W tej roli zobaczymy młodego aktora Bartłomieja Magdziarza. Grany przez niego bohater będzie nowym chłopakiem córki wójta, Klaudii (Marta Chodorowska).

Arkadiusz Czerepach(Artur Barciś) i senator Kozioł (Cezary Żak) chcą założyć nową partię polityczną.

... i w "Ojcu Mateuszu"
Będzie też dalsza część przygód ojca Mateusza.
W październiku ubiegłego roku ruszyły zdjęcia do dziewiątego sezonu "Ojca". Oprócz stałych bohaterów, czyli Artura Żmijewskiego, Kingi Preis, Michała Pieli i Piotra Polka, zobaczymy w nim m.in. pochodzącą z Tomaszowa Mazowieckiego Izabelę Kunę, Olgierda Łukaszewicza i Roberta Gonerę.

Aleks nadal Aleksem
Wiosną rozpocznie się emisja trzeciej serii "Komisarza Aleksa", kryminalnego serialu, którego akcja rozgrywa się w Łodzi. Nie zmieni się ekipa, rozwiązująca kolejne zagadki kryminalne. Dalej nad nimi pracować będzie trio - Marek Bromski (Kuba Wesołowski), Lucyna Szmidt (Magdalena Walach) oraz Ryszard Puchała (Ireneusz Czop, aktor łódzkiego Teatru im. Stefana Jaracza). No i oczywiście nie zabraknie największej gwiazdy serialu, czyli komisarza Aleksa.

Tomaszowianin na "Galerii"
Dalszy ciąg będzie miał serial "Galeria", gdzie jedną z głównych ról gra urodzony w Tomaszowie Mazowieckim Bartosz Porczyk.
Nowe odcinki obejrzymy już pod koniec stycznia. Jeden z bohaterów Tadeusz Woydatt (Tomasz Dedek) wraca do pracy, a jego córka Anita (Julia Pietrucha) do aresztu.

Zobaczymy nową bohaterkę - Ewę, siostrę kobiety, zabitej przez Patryka (Dominik Rybiałek).

Także w ubiegłym roku ruszyły zdjęcia do czwartego sezonu "Rodzinki.pl". Synowie Natalii Boskiej (Małgorzata Kożuchowska) i jej męża Ludwika (Tomasz Karolak) rosną, a więc będą mieć poważniejsze problemy. Możemy już teraz zapewnić, że Tomek (Maciej Musiał), Kuba (Adam Zdrójkowski) i Kacperek (Mateusz Pawłowski) dostarczą ich sporo.

- W czwartej serii nie wyprowadzam się z domu, mieszkam dalej z rodzicami - zdradza Maciej Musiał. - Dalej jestem z Magdą. Mam nową pracę i tam poznaję nowego kumpla - geja. Koleguję się dalej z Bolo. Jeżdżę też samochodem, z którym będzie sporo akcji.

Szyc w "Przepisie"
Dużą sympatię widzów zdobył emitowany przez TVN "Przepis na życie". Będzie czwarta seria.

Przypomnimy, że w ostatnim odcinku trzeciego sezonu Jerzy Knape (w tej roli łodzianin Borys Szyc) miał wypadek. Możemy uspokoić fanów, że będzie żył. Dalej kocha bez pamięci Annę (Magdalena Kumorek), ale będzie podejrzewał, że ukochana zdradziła go z Duchampem (Michał Żurawski). Zazdrość sprawi, że będzie musiał zasięgnąć pomocy psychologa. Jego terapeutką zostanie Dorota Kassini (Urszula Grabowska).

W marcu zobaczymy drugi sezon serialu, pokazywanego przez TVN - "Lekarze". Dosyć szybko zdobył on popularność widzów, którzy nie mogą się doczekać, co dalej wydarzy się w życiu Alicji (Magdalena Różczka), która oddała część swojej wątroby ojcu. Czy Leon Jasiński (Jacek Koman) przeżyje przeszczep? Czy Alicji uda się przełamać lody i zbliżyć do siostry Beaty (Agnieszka Więdłocha)?

- Alicja i Beata robią co mogą, by nawiązała się siostrzana więź - mówi o swojej roli Magdalena Różczka. - Moja bohaterka wyciąga rękę pierwsza, bardzo zależy jej na tym, żeby mieć siostrę, bo nigdy jej nie miała.

Pojawi się nowa bohaterka, którą zagra Magdalena Boczarska. Nie wiadomo, czy piękna doktor Alicja będzie z doktorem Maksem (Paweł Małaszyński). W jej życiu ma pojawić się inny mężczyzna...

Jak zapowiada TVN, pisane są już odcinki trzeciego sezonu "Lekarzy", które być może obejrzymy jesienią tego roku.
Będzie dalszy ciąg pokazywanych w Polsacie "Przyjaciółek". W ostatnim odcinku jedna z głównych bohaterek - Anka (Magdalena Stużyńska) uległa wypadkowi. Teraz będzie walczyć o życie. Patrycja (Joanna Liszowska) ma mieć problemy finansowe i wziąć ślub z Michałem (Marcin Rogacewicz). Chce też za wszelką cenę zostać matką. Zuza (Anita Sokołowska) próbuje zniechęcić do siebie Wojtka (Lesław Żurek). Zamknięte zostaje przedszkole Ingi (Małgorzata Socha) i ta zostaje nianią.
Wydawało się, że na piątek serii zakończy się "Czas honoru". Tym bardziej że w ostatnim odcinku zginął jeden z głównych bohaterów, Janek (Antoni Pawlicki). Ale Ewa Wencel i Jarosław Sokół piszą już scenariusz szóstego sezonu tego popularnego serialu.

***

Jeśli ludzie oglądają, kręci się dalej i dalej

CZYTAJ TAKŻE:**Lubię patrzeć na czyjeś szczęście [ROZMOWA O SERIALACH]**

Z Wiesławem Gałązką, ekspertem ds. wizerunku publicznego, wykładowcą na Uniwersytecie Wrocławs-kim, rozmawia Anna Gronczewska

Już niedługo polskie stacje telewizyjne pokażą nowe seriale. Będzie też oczywiście kontynuacja tych, które znamy. Możemy liczyć, że w końcu powstanie w naszym kraju serial, który rzuci wszystkich na kolana?

Na pewno taki serial nie powinien być związany z polityką. Sam oglądałem "Ekipę", reżyserowaną przez Agnieszkę Holland. Opowiadała o sprawach, związanych z komunikacją polityczną. Serial był wzorowany na amerykańskiej produkcji "Prezydencki poker". Okazało się, że "Ekipa" przeszła w Polsce niemal bez echa. Widać na co dzień mamy za dużo polityki. Może warto zrealizować serial w klimacie "Rodzinki.pl"? Albo coś, co poruszy widzów tak jak "Klan", gdy ta telenowela zaczynała w naszej telewizji. Na pewno serial powinien poruszać codzienne problemy Polaków. Należałoby połączyć rozrywkę z tzw. funkcją socjalizacyjną mediów - przekazywać informacje, które będą przydatne ludziom w życiu.

Wiosną obejrzymy dalszy ciąg seriali o kucharzach i lekarzach. Tak bardzo lubimy poznawać życie ludzi, pracujących w tych zawodach?

Powiem nie o serialu, ale o programie Magdy Gessler. Ciekawi mnie, czy ogląda się go, by poznać nowe przepisy, których przecież nie podaje za wiele, czy by zobaczyć, jak traktuje się ludzi. Chyba lubimy oglądać, jak ich się poniża. Dlatego serial, w którym kogoś się piętnuje, chętnie się ogląda. Mam taką grupę, którą chętnie bym piętnował. To kibole. Kto ośmieli się na nich podnieść rękę? Trzeba się zastanowić, dla kogo są te wszystkie seriale. Przede wszystkim dla osób, które mają czas je oglądać. Jeśli jest oglądalność, to głupotą byłoby przerywać emisję.

Nie zabraknie seriali kryminalnych i komediowych. Chcemy się odprężyć, szukamy taniej rozrywki?

Nie nazywałbym oglądania seriali tanią rozrywką. Dla jednych tanią rozrywką będzie "Taniec z gwiazdami", a dla innych ten program stanie się ciekawym spojrzeniem na elitę. Zawsze mamy do czynienia z ściśle określonym odbiorcą. Tworzy się pewien tzw. format. Jeśli się sprawdza, to po prostu go powtarzamy w kolejnych odcinkach.

Dużą sympatię widzów wzbudzał serial "Czas honoru". Teraz oglądamy inny serial historyczno-sensacyjny "Szpiedzy w Warszawie", którego akcja rozgrywa się pod koniec lat trzydziestych minionego wieku...

To dobrze, że pojawiają się produkcje z historią w tle. Uczą one bowiem historii, zwłaszcza młode pokolenie. Bardzo udaną produkcją był serial "Rok 1920. Wojna i miłość".

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki