Sesja nadzwyczajna w sprawie działki pod budowę Bramy Miasta

  Sesja nadzwyczajna w sprawie działki pod budowę Bramy Miasta

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Brama Miasta ma być budowlą o wysokości do 64 m

  Brama Miasta ma być budowlą o wysokości do 64 m ©materiały prasowe

  Na wniosek prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej zwołana zostanie sesja nadzwyczajna w sprawie sprzedaży działki przy ul. Kilińskiego pod budowę tzw. Bramy Miasta. O zwołanie sesji w tej sprawie zaapelowali radni SLD.
  Brama Miasta ma być budowlą o wysokości do 64 m

  Brama Miasta ma być budowlą o wysokości do 64 m ©materiały prasowe

  Urząd Miasta Łodzi chce wystawić na sprzedaż działkę o powierzchni 7,5 tys. mkw. przy ul. Kilińskiego. Jej cenę oszacowano na niebagatelną kwotę 40 mln zł. To najdroższa łódzka działka. Miasto chce ją sprzedać pod budowę tzw. Bramy Miasta.

  Brama ma być budowlą o wysokości do 64 m. Prześwit, który powstanie w budynku ma symbolicznie wprowadzać gości na teren Nowego Centrum Łodzi. Tuż za terenem, który przeznaczono pod budowę Bramy powstaje nowy Dworzec Łódź Fabryczna, a obok modernizowane jest EC1.


  - Mamy dwóch poważnych inwestorów chętnych, by stanąć w przetargu na kupno tego terenu - mówił w rozmowie z nami Marek Cieślak, pierwszy wiceprezydent Łodzi. - Inwestorzy chcą tu stworzyć 2-2,5 tysiąca nowych miejsc pracy.

  Jednak przeciwne zbyciu działki były zarówno komisja planu, jak i doraźna komisja ds. NCŁ Rady Miejskiej w Łodzi.

  - Najpierw powinien powstać plan zagospodarowania przestrzeni dla tego terenu, a potem może nastąpić sprzedaż - wyjaśnia Jacek Borkowski, szef komisji planu.

  Tomasz Trela, wiceprzewodniczący klubu radnych SLD oraz Maciej Rakowski, radny SLD, apelują by zwołać wspólne posiedzenie komisji planu i NCŁ, a sprawa zbycia działki powinna trafić na sesję nadzwyczajną rady miejskiej.

  - Jeśli źle wybierzemy inwestora zostanie nam pustynia tam, gdzie powinna powstać Brama Miasta - mówi radny Rakowski. - Chcemy też poznać strukturę własnościową terenów wokół planowanej Bramy: które tereny będą sprzedane, a które zostaną komunalne.

  Radni SLD dodają, że nie ma planu na ten teren i nie wiadomo, kiedy może być przyjęty. Błażej Moder, dyrektor Zarządu NCŁ na komisji finansów rady wyjaśniał, że jeśli nie będzie uwag mieszkańców i instytucji do planu - może być on przyjęty wiosną 2014 r. Jeśli będą uwagi - latem 2014 r.

  Agnieszka Graszka, dyrektor wydziału majątku miasta UMŁ twierdzi, że w założeniach do przetargu miasto zaznaczyło, że Brama i jej bezpośrednie sąsiedztwo muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów.

  Prezydent Hanna Zdanowska twierdzi, że wycofa projekt uchwały o sprzedaży działki przy Kilińskiego ze środowych obrad sesji i - zgodnie z wnioskiem SLD - złoży wniosek o sesję nadzwyczajną w tej sprawie. - Chcemy dojść do porozumienia w sprawie sprzedaży tej działki - mówi prezydent Łodzi. - Jej zbycie może bowiem wpłynąć na rozwój gospodarczy tej części miasta.

  Sesja nadzwyczajna odbędzie się w najbliższy czwartek.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (11)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A Enkevovi chcą zabrac działkę za bezcen?

  Ktosik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  Oferowali jedną szóstą!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rada powinna zablokować tę inwestycje! Bez zgody mieszkańców ni ma mowy o 64 m wys.bramie!

  kpi sobie Zdanowska z nas? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

  Pani Zdanowska żarty sobie stroi z demokracji? Najpierw sprzedamy działkę pod brame i powiemy inwestorowi, że może punktowo budować do 64 m wys., a potem zmusi się mieszkańców by się niw wygłupiali...rozwiń całość

  Pani Zdanowska żarty sobie stroi z demokracji? Najpierw sprzedamy działkę pod brame i powiemy inwestorowi, że może punktowo budować do 64 m wys., a potem zmusi się mieszkańców by się niw wygłupiali i do planu miejscowego juz nie mieli uwag.
  KOLEJNOŚĆ POWINNA BYĆ TAKA, NAJPIERW PLAN I ZGODA MIESZKAŃCÓW A POTEM INETRESIKI...
  Pani Zdanowska nie ma mojego zaufania po tym jak po korupcujnym działaniu pana Walczaka w EC1 nie zgłosiła sprawy do prokuratury i dała mu stanowisko swego doradcy.
  Nie ma mojego zaufania po zmarnotrawieniu w SSS 25 mln z naszych podatków, po zniszczeniu inestwycji nr 1 dla NCŁ tj. Camerimage Center wg. Gehryego, po głupotach w sprawie Libeskinda w NCŁ!!! STOP pani Zdanowska! STOP! panie cieslak, STOP panie Grabarczyk, STOP panie Stępień, STOP także dla Biernata. Ci ludzie zniechecili mnie do PO!
  Panie Cieślak....Pan juz nam chińczyków obiecywał i inne cuda.
  Idż pan do di...ła.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego brama ?

  R.B. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

  Czy nie lepiej budowac Luk Triumfalny ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdaje się że wyrys działki jest niezgodny z planem Kriera!

  planista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

  Tu łamie się prawo. Zdanowska nie może bez zgody RADY ZMIENIAĆ ZAPISÓW W PROGRAMIE GOSPODARCZYM dla NCŁ.
  Radni! Nie zgadzajcie sie na zmiane planu KRIERA. W jego planie brama nie dzieliła tylko...rozwiń całość

  Tu łamie się prawo. Zdanowska nie może bez zgody RADY ZMIENIAĆ ZAPISÓW W PROGRAMIE GOSPODARCZYM dla NCŁ.
  Radni! Nie zgadzajcie sie na zmiane planu KRIERA. W jego planie brama nie dzieliła tylko łaczyła NCŁ z Łodzią, teraz tworzy sie GETTO!
  Co za idiota to wymyślił?
  Panie Janiak co pan na to?
  Czy Libeskind ma juz gotowy projekt?
  Ludzi drzecie łacha z nas obywateli.
  PO chce wykorzystać resztkę czasu jaki im posotał.
  RADNI! nie dajcie sie ogłupic Zdanowskiej, Cieslakowi i POzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdanowska wyjaśnij najpierw korupcję w EC1 i marnotrawstwo w SSS - w błoto 25 mln z naszych podatków

  archiwum (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

  Pani Zdanowska powiadomiona o tym ,że Andrzej Walczak (znany jako własciciel ATLASA) ustawiał przetarg na EC1 zamiast skierowac sprawe do prokuratury mianował gościa swym doradcą. Jest to dziwne...rozwiń całość

  Pani Zdanowska powiadomiona o tym ,że Andrzej Walczak (znany jako własciciel ATLASA) ustawiał przetarg na EC1 zamiast skierowac sprawe do prokuratury mianował gościa swym doradcą. Jest to dziwne tym bardziej, że ten sam facet odpowiadał za Specjalna Strefę Sztuki na którą wydano z naszych podatków (projekt) 25 mln złotych. Reginalna Izba Obrachunkowa i Urząd Zamówień publicznych stwierdziły że działano w SSS niezgodnie z prawem i zlecenia nie powinna otrzymać firma która je otrzymała. Smaczku dodaje sprawie fakt iż proejkt SSS wykonywali znajomi Walczaka, a on mając powiązania biznesowe przynajmniej z jednym z wykonawców podpisał oświadczenie o braku powiązań. To oświadczenie podpisał jako członek komisji przetargowej która decydował kto zlecenie otrzyma.
  Korupcja, marnotrawstwo na które nie reagowała Zdanowska.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie wierzę

  Doświadczony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

  Zbyt długo pracowałem z dużymi pieniędzmi i poważnymi inwestorami by uwierzyć, że jak nie sprzedamy w ciągu 3 miesięcy, grunt bez planu zagospodarowania przestrzennego, to poważny inwestor pójdzie...rozwiń całość

  Zbyt długo pracowałem z dużymi pieniędzmi i poważnymi inwestorami by uwierzyć, że jak nie sprzedamy w ciągu 3 miesięcy, grunt bez planu zagospodarowania przestrzennego, to poważny inwestor pójdzie sobie. Bzdura.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oczywiście, ze tak!

  ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

  !
  Oni mają jeszcze tylko rok na zakręcenie tym terenem..!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lepiej, aby za tej ekipy nie sprzedawano terenu najbardziej priorytetowego

  Dadas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  Lepiej aby sprawa tej sprzedaży nabrała rozgłosu tak, aby usłyszało o niej jak najwięcej inwestorów, ponieważ dwóch daje gwarancję ustawki.
  Bezdyskusyjnie powinien pojawić się najpierw Plan...rozwiń całość

  Lepiej aby sprawa tej sprzedaży nabrała rozgłosu tak, aby usłyszało o niej jak najwięcej inwestorów, ponieważ dwóch daje gwarancję ustawki.
  Bezdyskusyjnie powinien pojawić się najpierw Plan Zagospodarowania dla całości, a potem powinna nastapic sprzedaż, gdyż wtedy potencjany inwestor będzie zobligowany w sposób prawny do zachowania zarówno gabarytów jak i funkcji. . . szkoda, ze tylko komercyjnej.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 7

  Wow to radni i opozycja potrafią czasem cos zrobic razem.Brawo!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brama wjazdowa czy wyjazdowa?

  brite (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

  "Prześwit, który powstanie w budynku ma symbolicznie wprowadzać gości na teren Nowego Centrum Łodzi."
  Do tej pory sądziłem, że ma to być brama wprowadzająca z dworca do MIASTA, a nie do Centrum...rozwiń całość

  "Prześwit, który powstanie w budynku ma symbolicznie wprowadzać gości na teren Nowego Centrum Łodzi."
  Do tej pory sądziłem, że ma to być brama wprowadzająca z dworca do MIASTA, a nie do Centrum Szklanych Domów. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  raz

  dwa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

  Kilińskiego dobrze prezentuje klimat naszego miasta :)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo