Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Sesja rady miejskiej w Łodzi: śmieci nie droższe niż 150 zł, podwyżki cen biletów nie zatrzyma nawet 179 mln Polskiego Ładu

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Archiwum Polska Press
Już po sesji rady miejskiej w Łodzi. Opłaty za śmieci nie będą większe niż 150 zł. Są zmiany w budżecie Łodzi, ale 179 mln z polskiego ładu nie obniży cen biletów MPK.

Uchwała o śmieciach w Łodzi poprawiona

Opłaty za śmieci dla jednego mieszkania w bloku nie będą wyższe niż 150 zł. Łódzcy radni na środowej sesji wprowadzili niezbędne poprawki do uchwały o wzorze deklaracji śmieciowej. Uchwała ta wejdzie w życie od 1 stycznia przyszłego roku.

Obecna uchwała przyjęta przez radę miejską 20 października została uchylona rozstrzygnięciem Regionalnej Izby Obrachunkowej. Powodem jest zmiana przepisów na poziomie krajowym. Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach ustaliła maksymalną wysokość opłaty w przypadku połączenia stawki z licznikiem na wodę na 150 zł.

Tymczasem spółdzielnie alarmowały, że przy stawce za śmieci 9,60 zł od metra sześć. pierwsze wyliczenia sięgały nawet 270 zł miesięcznie od jednego mieszkania. Spółdzielnie nie mogły też rozdzielić tej opłaty na innych lokatorów. Przyjęta poprawka pozwoli zmniejszyć opłatę powyżej kwoty 150 zł.

Zmiany w budżecie Łodzi. 179 mln zł w ramach Polskiego Ładu

W kwestii innych opłat sesja nie przyniosła mieszkańcom Łodzi rozstrzygnięć. Wbrew zapowiedzia na sesję nie wniesiono projektu podwyżek opłat cen biletów MPK. Od 1 stycznia mają one wzrosnąć średnio o 32 proc., co władze Łodzi tłumaczyły Polskim Ładem i wynikającym z niego zmniejszeniem wpływów budżetowych.

Przyjęto natomiast zmiany w budżecie Łodzi, w tym związane z Polskim Ładem. Wpływy zwiększy przede wszystkim licząca 179 mln zł dotacja rządowa, która ma wpłynąć do kasy miasta 28 grudnia i zrekompensować związany z Polskim Ładem spadek dochodów.

-Czy w związku z subwencją rządową władze miasta władze miasta planują wycofać się z podwyżek cen biletów i innych opłat lokalnych?- pytał w czasie sesji radny Sebastian Bulak (PiS).

Jednak skarbnik miasta Krzysztof Mączkowski nie miał dobrych informacji.

-To jednorazowa kwota 179 mln zł i wszystkiego nie rekompensuje, bo ubytek dochodów szacowany dla miasta Łodzi to 300 mln zł tylko w roku 2022. Czy w latach kolejnych i w jakiej wysokości dostaniemy wsparcie, to tego nie wiemy. Nie będzie to miało wpływu na planowane podwyżki – wyjaśnił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki