Na balkonie sali obrad Rady Miejskiej zebrali się przeciwnicy podwyżek czynszów w mieszkaniach komunalnych. Dziś odbędzie się głosowanie dotyczące podniesienia kryteriów dochodowych pozwalających na obniżenie czynszu. Protestujący uważają, że nie jest to dobre rozwiązanie.

- W tej uchwale jest zapis, że w przypadku osób, które skorzystały z obniżki w ciągu roku i poprawi się ich sytuacja finansowa, to powinny oddać mieszkania. Być może dlatego w zeszłym roku skorzystało z tych obniżek tylko 40 osób. Pozostali nie składali wniosków w obawie, że zostaną wykwaterowani - powiedział Mariusz Zieliński, reprezentujący protestujących.

Najemcy mieszkań komunalnych przedstawiają kolejne postulaty. Chcą, aby bonifikata za zamieszkanie poza centrum wynosiła przynajmniej 7 proc. Przed podwyżką czynszów bonifikata wynosiła 10 proc. Obecnie to tylko 1 proc.

Uważają też, że podwyżka czynszu powinna być uzależniona od poziomu inflacji. Obliczyli, że w latach 2005-17 inflacja wyniosła 23 proc., a podwyżka sięgnęła 300 proc.

W ostatnich pięciu latach inflacja wyniosła 4 proc., a podwyżka czynszu 100 proc. Mieszkańcy chcą też podniesienie kryterium dla osób starających się o mieszkania komunalne. W przypadku osób zamieszkujących samotnie wnioskują o wzrost kryterium dochodowego z 2.250 do 2.500 zł, a w gospodarstwach wieloosobowych dochód na członka rodziny z 1.850 do 1.950 zł.

Protestujący zapowiedzieli, że nie będą zrywać obrad radnych, jak miało to miejsce w przeszłości. Nie zamierzają też okupować urzędu, co miało miejsce w kwietniu.

- Czy robimy zamęt na sesji, czy jesteśmy spokojni, to czujemy się ignorowani - twierdzi Marcin Latko, przeciwnik podwyżek czynszów w lokalach komunalnych.

Głosowanie w sprawie podniesienia kryterium dochodowego dla starających się o obniżenie czynszu odbędzie się wieczorem.

CZYTAJ TEŻ:
Podwyżka czynszu w mieszkaniach komunalnych w Łodzi

Podwyżka czynszów w Łodzi. Mieszkańcy protestowali podczas sesji rady miejskiej

Podwyżka czynszu w mieszkaniach komunalnych w Łodzi. Mieszkańcy protestują

Podwyżka czynszu mieszkań komunalnych w Łodzi jak podwyżka pensji Zdanowskiej [ZDJĘCIA]

ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem