Setki maluchów wciąż pozostają bez przedszkola

  Setki maluchów wciąż pozostają bez przedszkola

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Od września rodzice zapłacą mniej za godziny "ponadwymiarowe"

  Od września rodzice zapłacą mniej za godziny "ponadwymiarowe" ©Krzysztof Szymczak

  Zła i dobra wiadomość dla rodziców maluchów. Z początkiem bieżącego tygodnia jeszcze 614 kandydatów do łódzkich przedszkoli nie znalazło w nich miejsca. Za to rodzice, którym udało się zapisać dziecko do publicznej placówki, od września zapłacą o połowę mniej za godziny "ponadwymiarowe" niż w ostatnim roku szkolnym.
  Od września rodzice zapłacą mniej za godziny "ponadwymiarowe"

  Od września rodzice zapłacą mniej za godziny "ponadwymiarowe" ©Krzysztof Szymczak

  Z końcem maja, gdy zakończył się główny etap rekrutacji do publicznych przedszkoli, miejsc brakowało dla ponad tysiąca maluchów. Na początku czerwca Wydział Edukacji Urzędu Miasta Łodzi informował o 800 nieprzyjętych dzieciach. Sytuację poprawiło m.in. tworzenie dodatkowych grup w salach gimnastycznych.

  Jednak Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za oświatę, przewidywał, że 1 września zabraknie ok. 250 miejsc. Czy te przewidywania się spełnią?

  Grzegorz Gawlik z zespołu prasowego UMŁ informuje o 614 aktualnie nieprzyjętych kandydatach i o 77 wolnych miejscach. Niestety, zwykle dysponują nimi przedszkola w mniej popularnych lokalizacjach. Poza tym w dostępnej dziś ofercie mieszczą się propozycje także dla 5- i 6-latków. A dziś szukają miejsc rodzice 3- i 4-latków. Starsze dzieci, zgodnie z ustawą o systemie oświaty mają gwarantowane miejsca w przedszkolach i dlatego "wyparły" z nich maluchy już wiosną - w głównym etapie naboru.

  Miejscy urzędnicy wciąż zachęcają rodziców 6-latków, aby przepisali dziecko do pierwszej klasy w szkole albo oddziału przedszkolnego przy podstawówce.

  To drugie rozwiązanie dostępne jest także dla 5-latków, a w zamian wiceprezydent Piątkowski obiecał rodzicom bezpłatną opiekę nad dziećmi w godz. 13 - 16.

  Ustawa o systemie oświaty przewiduje bezpłatne pięć godzin "podstawy programowej". Jej realizacja w łódzkich przedszkolach trwa zwykle do godz. 13 potem za każdą godzinę trzeba płacić. Do wakacji w naszym mieście obowiązywała stawka 2,40 zł, jednak rząd przeforsował nowelizację ustawy, zgodnie z która opłata od 1 września nie może przekroczyć złotówki. Obniżkę ma zrefundować samorządom państwo. Gminy boją się, że dotacje nie zapobiegną powstaniu dziury w ich budżetach.

  To jednak nie problem rodzica. Jeśli zostawia pociechę w przedszkolu do godz. 16 przez 20 dni w miesiącu, obniżka czesnego pozwoli mu na zaoszczędzenie np. na zakup 30-dniowej migawki.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo