18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Setki tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury dla Łodzi

Łukasz Kaczyński
225 tysięcy złotych dostaną z Ministerstwa Kultury łódzkie instytucje organizujące imprezy filmowe. Na zdjęciu: minister Bogdan Zdrojewski w Łodzi w lutym 2012 roku.
225 tysięcy złotych dostaną z Ministerstwa Kultury łódzkie instytucje organizujące imprezy filmowe. Na zdjęciu: minister Bogdan Zdrojewski w Łodzi w lutym 2012 roku. Jakub Pokora
Udostępnij:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniku konkursu w ramach "Programów Ministra", z których dofinansowane będą wydarzenia filmowe. Najwięcej środków z łódzkich organizatorów otrzyma Wytwórnia Filmów Fabularnych - 100 tys. złotych, na organizację XV. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. Nieco mniej, bo 70 tys. zł, otrzyma Stowarzyszenie "Łódź Filmowa", organizator XVIII Forum Kina Europejskiego "Cinergia 2013".

- Po raz pierwszy złożyliśmy wniosek do tego programu i od razu z takim efektem. Cieszy nas najbardziej wysoka ocena, jaką otrzymaliśmy od zewnętrznych ekspertów - podkreśla Sławomir Fijałkowski, szef kina Charlie i prezes "Łodzi Filmowej". - To napawa nas niewielkim optymizmem, że uda się zebrać festiwalowy budżet, który nie będzie tworzył deficytu dla organizatora.

Dofinansowanie z ministerstwa otrzyma także IV. Se-ma-for Film Festival - 55 tys. zł, przygotowywany przez fundację i studio Se-ma-for Produkcja Filmowa.

Wydarzenia te otrzymały bardzo dobre noty w ocenie eksperckiej. Wartość organizacyjną Festiwalu Filmów Przyrodniczych ustalono na dziewięć z dziesięciu możliwych punktów, "Cinergii" na osiem, a festiwalu Se-ma-fora na siedem. Najwyższą wartość merytoryczną z łódzkich wniosków przyznano "Cinergii" - 50,6 pkt. (najwyżej oceniony wniosek w ogóle miał nieco ponad 59 pkt.). FFP i SFF otrzymały odpowiednio 44,6 i 44 pkt. W ocenie końcowej "Cinergia" i FFP zebrały po 81,6 pkt., festiwal Se-ma-fora 75 pkt.

Akceptacji Ministerstwa Kultury nie uzyskały natomiast wnioski Muzeum Miasta Łodzi na wydarzenie "Etiudy łódzkie" w ramach festiwalu Łódź Czterech Kultur, Śródmiejskiego Forum Kultury - Domu Literatury ("Animatura/Litanimacja. Namiętne związki literatury i animacji"), Muzeum Kinematografii ("Eros i film - namiętność i iluzja kina") oraz organizatorów Letniego Festiwalu Filmowego "Polówka".

Niemal równolegle Urząd Marszałkowski wezwał organizatorów starających się o dofinansowanie ze środków województwa łódzkiego do poprawienia błędów w złożonych przez nich wnioskach. Nie były od nich wolne wnioski złożone przez organizatorów z wieloletnim doświadczeniem.

Błędy rachunkowe znaleziono m.in. we wnioskach organizatorów XVII Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, festiwalu teatru alternatywnego "Spotkania 2013", festiwalu Łódź Czterech Kultur (który odbywać się ma pod hasłami Wspólnota/Tożsamość/Obywatelskość), XXIV Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. Brak upoważnień do reprezentowania podmiotu oraz innych dokumentów stwierdzono we wnioskach o dofinansowanie m.in. III Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła "Light Move Festival", "Polówki" oraz XVI Festiwalu Muzyki Filmowej.

Numeru KRS nie złożyła Fundacja "Cinelitera", która chce zorganizować w Łodzi Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Fundacja powstała niedawno. Wpis do Krajowego Rejestru Stowarzyszeń uzyskała dopiero 25 stycznia.

Jako jej prezes figuruje Marek Śledziewski, niedoszły absolwent Wydziału Reżyserii łódzkiej "filmówki", który w 2004 roku wraz z Wojciechem Frykowskim założył w Warszawie producencką spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością More Entertainment. W 2008 roku zrealizowała ona w Łodzi zdjęcia do horroru "The House". Śledziewski i Frykowski uczestniczyli wcześniej m.in. w produkcji dreszczowca "Thr3e".

Urząd Marszałkowski dał organizatorom czas na poprawienie błędów do 24 stycznia.
Ocenie formalnej podlegają właśnie 133 wnioski złożone do dwóch konkursów urzędu miasta. Wyniki będą znane zapewne w lutym.

- Do tego czasu nie możemy informować o szczegółach propozycji zupełnie nowych imprez - mówi Grzegorz Gawlik z biura rzecznika prezydenta Łodzi.

***

Ponad 200 tys. zł z programu ministra

KTO DOSTANIE
Wytwórnia Filmów Oświatowych - 100 tys. zł
na organizację XV Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego

Stowarzyszenie "Łódź Filmowa" - 70 tys. zł
na przygotowanie XVIII Forum Kina Europejskiego "Cinergia 2013", w ramach którego przyznawana jest m.in. reaktywowana Nagroda im. A. Munka.

Fundacja Filmowa Se-ma-for - 55 tys. zł
na organizację IV Se-ma-for Film Festivalu, stale rozwijającej się imprezy dedykowanej przede wszystkim animacji poklatkowej

KTO NIE DOSTANIE
Muzeum Miasta Łodzi na przygotowanie w ramach IV edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultury bloku wydarzeń pod nazwą "Etiudy łódzkie"

Fundacja Inicjatyw Kulturalnych "Plaster"
na tegoroczny Letni Festiwal Filmowy "Polówka"

Śródmiejskie Forum Kultury - Dom Literatury
na wydarzenie "Animatura/Litanimacja- namiętne związki literatury i animacji

Muzeum Kinematografii
na przedsięwzięcie zatytułowane "Eros i film - namiętność i iluzja kina"

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 23

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
przeciw idiotyzmom
Po co kłamiesz? Nie ma tam ani żadnego tai-chi, ani apartamentu dla pana marka. Sa studia postprodukcji filmowej, warsztaty artystyczne dla młodych twórców, sale wystawowe, kino 3d.
A może ty nie Adam jesteś tylko Ania Wierzbicka która powinna odpowiadać za zmarnotrawienie kasy w SSS?
m
marek
to można najwyżej iść do mcbadziewie
E
Ewa
bredzisz i to z premedytacją.
Ec1 sprzedane za symboliczna kwotę sie sypało. A ci, którzy dostali je w prezencie przez kilka lat pracowali nad tym, aby stworzyć nań program funkcjonalno - przestrzenny, projekt i z powodzeniem wywalczyli kase unijną. EC1 miasto im odebrało w fazie kiedy ten ich wypracowany projekt zaczęła realizowac firma wykonawcza. Gdyby nie ci, którzy przejęli tę ruinę, nikt z miasta nie potrafiłby zdobyć na EC1 pieniędzy uninych, mówiąc krótko w ogóle by ich nie było.
Dzieki temu, ze w programie zawarto Studio Lyncha projekt miał szansę na poparcie unii. Zresztą sam Lynch osobiście pracował nad projektem EC1, co potwierdza sam architekt, który jeździł do niego do LA.
Tak więc trolu Adamie nie kłam, bo to perfidna trwająca już trzeci rok zdalnie sterowana hejterowska gra, przez która nasze miasto jest na granicy kompromitacji i koszmarnych strat, co gołym okiem widać.
Co do zawłaszczania, to robi to twój promotor, a nie Marek Zydowicz czy Lynch.
A
Adam
Dostac wyremointowany przez miasto za unijne pieniadze piekny budynek - i zaplacic 4 tysiace zlotych. To sie nie udalo. Szkoda tylko, ze teraz miasto musi zjesc ten pasztet - tam nigdy nie mialo bys Studia Lyncha, tylko jakies tai-chi, plyty cd i apartament dla pana Marka... Camerimage - tak. Zawlaszczanie miasta - nie!
i
impresario
policzyłem i wyszlo 225 000 zł dla łodzi . TO SA SETKI TYSIECY ???????? pytam redaktor?
A ile dostał wroclaw i warszafka, a może jeszcze Poznań czy Gdańsk ?
Trudne pytania ?
i
impresario
policzyłem i wyszlo 225 000 zł dla łodzi . TO SA SETKI TYSIECY ???????? pytam redaktor?
A ile dostał wroclaw i warszafka, a może jeszcze Poznań czy Gdańsk ?
Trudne pytania ?
f
fani Atlasa
jw.
G
Gość
to chyba za duzo :))
J
Jętka
kultura zakwitnie jak kwiat jednej nocy
c
chłopaki
patrz komentarz powyżej.
c
chłopaki
Pani Wierzbicko!? Czy Pani przypadkiem nie brała kasy za SSS w którym przez błędy Walczaka, Falicza, Pani i pani koleżanki zmarnotrawiono sporo miejskiej kasy.Ostatecznie na dokumentację SSS wydano ponad 20 mln złotych - z naszych podatków. Nadużycia potwierdziły kontrole: Regionalnej Izbay Obrachunkowej i Urzędu Zamówień Publicznych. Siedzelibyśmy cicho na pani miejscu. Dostała pani teraz posadkę w NCŁ u Modera- syna chcrzestnego Grabarczyka, protegowanego Zdanowskiej. Wszystko jasne!!!
Wiadomo kto krytykował i uprzedzał, że popełniacie błędy w zespole obsługującym Walczaka jako pełnomocnika ds. SSS, błędy i nadużycia które mogą się skończyć stratą szans na dotację z MKiDN w wys ok 200 mln i zmarnotrawieniem pieniędzy wydanych z naszych podatków na dokumentacj SSS wykonywaną przez znajomych architektów Walczaka ( Ch. M i WW).
To był Marek Żydowicz.
Ale jest juz bardzo dużo osób, które utwierdziały się że w NCŁ dochodziło do korupcyjnych działań i że władze o tym wiedziały.
Nie tylko Zydowicz ma odwagę was krytykować.
Jeszcze sie zdziwi pani i nie tylko pani jak powszechna jest ta wiedza.
d
dziewczyny
Marku, czy to Ty?
d
dziewczyny
Marku, czy to Ty?
k
kinoman
Dziękuję panu Fijałkowskiemu za prowincjonalizm, bo dzięki temu mogę na jesieni zobaczyć kilka dobrych filmów .
g
gość
Ponad 200 tysięcy to chyba jednak nie setki tysięcy? Tylko raczej ochłapy .
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie