Siedem powodów, by pokochać Podkarpacie

Materiał promocyjny
Wideo
od 16 lat
Spotkasz tu serdecznych i gościnnych ludzi. A jak już zatrzymasz się na dłużej, rozsmakujesz się w tutejszych smakołykach i zakochasz w krajobrazach.

Bo Podkarpacie słynie ze zdrowej tradycyjnej żywności i z piękna przyrody, która chroniona jest m.in. w dwóch parkach narodowych. To tu przez wieki przenikały się kultury Wschodu i Zachodu. Tu również znajduje się unikalna Dolina Lotnicza, która skupia firmy wysokich technologii. Oto siedem powodów, by pokochać Podkarpacie.

1. Podkarpacie jest jednym z najbezpieczniejszych regionów w Polsce. Szansa na to, że stracimy

Siedem powodów, by pokochać Podkarpacie
B.Frydrych

pozostawiony na parkingu samochód, portfel czy dokumenty jest mniejsza niż w innych częściach kraju. W województwie w przeliczeniu na liczbę mieszkańców najrzadziej dochodzi do rozbojów, włamań czy kradzieży. Wg aktualnych danych policji wskaźnik zagrożenia przestępczością na Podkarpaciu wynosi 1843 przestępstwa w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców (w Polsce 2961 przestępstw). Podkarpacka policja wykrywa średnio ponad 72 proc. przestępstw, ustalając ich sprawców – w kraju średnia to ok. 67 proc. (dane z roku 2014).

2. W województwie podkarpackim żyje się dłużej niż w większości regionów naszego kraju.

Siedem powodów, by pokochać Podkarpacie
archiwum redakcji / iStock

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2015 r., kobiety na Podkarpaciu żyją średnio 82,5 lat i jest to drugi wynik w kraju (w Polsce panie dożywają średnio 81,6 lat). Panowie w województwie podkarpackim dożywają średnio 74,9 lat i jest to drugi wynik w kraju (w Polsce 73,6). Według danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, w 2016 roku na Podkarpaciu żyło 181 stulatków. Jeśli zatem marzysz o dożyciu sędziwego wieku (a kto nie marzy?), sprzyjające ku temu warunki znajdziesz właśnie na Podkarpaciu.

3. Na Podkarpaciu żyją serdeczni i gościnni ludzie. Wg Badania Spójności Społecznej GUS, które objęło

Siedem powodów, by pokochać Podkarpacie
K.Łokaj

osoby powyżej 16 roku życia, 30 proc. mieszkańców wschodniej Polski deklarowało silne więzi z rodziną i sąsiadami (w regionie północno-zachodnim Polski ten wskaźnik wyniósł 25 proc.). Duży kapitał towarzysko-sąsiedzki i rodzinny wynika z przywiązania do tradycji oraz wartości przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Z przywiązaniem do tradycji wiąże się też religijność. Na Podkarpaciu uczestnictwo w mszy przynajmniej raz w tygodniu deklaruje 76 proc. osób, a przeciętna dla Polski to 49 proc.

4. Podkarpacie to region tradycyjnej i zdrowej żywności. Na liście zarejestrowanych produktów tradycyjnych, która dostępna jest na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, najwięcej, bo aż

Siedem powodów, by pokochać Podkarpacie
K.Kapica

219 produktów pochodzi właśnie z Podkarpacia. Region południowo-wchodniej Polski ma wyjątkowe walory, sprzyjające produkcji ekologicznej żywności. To nieskażone tereny i tradycyjny model rolnictwa, z którym wiąże się większy szacunek do ziemi (ojcowizny). Tradycyjne produkty powstają m.in. dzięki licznym i aktywnym kołom gospodyń wiejskich, oparte są na naturalnych składnikach. Są zdrowe i wysokiej jakości.

5. Podkarpacie jest jednym z najlepiej skomunikowanych regionów. Oknem na świat jest przede

Siedem powodów, by pokochać Podkarpacie
K.Kapica

wszystkim nowoczesny port lotniczy w podrzeszowskiej Jasionce. W 2012 roku oddano do użytku czterokondygnacyjny terminal pasażerski. Może obsłużyć półtora miliona podróżnych w skali roku. Drugim oknem na świat jest najdłuższa w Polsce, licząca 672 km autostrada A4. Podkarpacki odcinek A4 liczy 166,8 km. Dzięki niej Podkarpacie jest doskonale skomunikowane z Zachodnią Europą i Ukrainą. Trzecie podkarpackie okno na świat jeszcze czeka na uchylenie – to budowana droga ekspresowa S19. Stanowi fragment Via Carpatii, która połączy kraje bałtyckie z południem Europy.

6. Podkarpacie to region wysokich technologii. Podkarpacka Dolina Lotnicza to najprężniejszy

Siedem powodów, by pokochać Podkarpacie
K.Kapica

wschodnioeuropejski klaster. Skupia 155 firm związanych z lotnictwem. Ich poziom technologiczny to światowa czołówka. Zatrudniają ponad 25 tys. pracowników. Roczna sprzedaż to 3 mld dolarów, w większości na eksport. W tym roku nowe hale lub fabryki buduje sześć firm. Kilka tygodni temu wicepremier Mateusz Morawiecki otworzył nową fabrykę Aero Gearbox International Poland, która jest wspólnym przedsięwzięciem Rolls-Royce’a i francuskiej firmy Safran. Nowe inwestycje to dla regionu nowe miejsca pracy i najnowsze światowe technologie.

7. Podkarpacie to przestrzeń otwarta do turystyki i rekreacji. W Bieszczadzkim Parku Narodowym (trzecim co do wielkości w Polsce) oraz Magurskim Parku Narodowym w Beskidzie Niskim chronione

Siedem powodów, by pokochać Podkarpacie
W.Zatwarnicki

są ostatnie dziewicze fragmenty puszczy karpackiej. Wg ostatnich danych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, w podkarpackich lasach żyją m.in. 402 żubry, ponad 200 niedźwiedzi, przeszło 600 wilków, 270 rysi i 200 żbików. To absolutny ewenement w skali Europy. Unikatowy charakter mają też zabytki architektury drewnianej, przypominające o wielowiekowym przenikaniu się kultur Wschodu i Zachodu. Bieszczady, Beskid Niski czy pasma pogórza to wymarzone tereny na wyprawy piesze, konne, turystykę rowerową (przez region przebiega szlak rowerowy Green Velo), czy enoturystykę. Do turystycznej eksploracji zaprasza sieć gospodarstw agroturystycznych, pensjonatów i luksusowych hoteli.

PARTNER:

Siedem powodów, by pokochać Podkarpacie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Siedem powodów, by pokochać Podkarpacie - Nowiny

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki