Sieradz zniósł podatek za psy

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Marzena Bugała
Udostępnij:
W Sieradzu miasto postanowiło ulżyć właścicielom psów. Po 4 latach wraz z nadejściem 2016 roku zniknie opłata za posiadanie czworonogów

Właściciele psów w Sieradzu z ulgą dla kieszeni. Miasto zdecydowało się znieść podatek od ich posiadania z racji marginalnych wpływów do budżetu z tytułu opłaty.

Kris Florek, przedsiębiorca z Holandii, odwiedził Sieradz: "Najważniejsze to uwierzyć w siebie"

- Pobieranie opłaty od posiadania psów jest odbierane przez znaczną część posiadaczy psów jako niesprawiedliwe i niezrozumiałe - za sprawowanie opieki nad zwierzęciem są karani opłatą. Ponadto część właścicieli psów ma różnorakie uprawnienia do zwolnień i konieczność dokumentowania prawa do zwolnienia z opłaty jest dla nich uciążliwa. W okresie funkcjonowania opłaty niewielu posiadaczy psów poczuwało się do dobrowolnego wypełniania tego obowiązku - uzasadniał uch-wałę o zniesieniu opłaty za posiadanie psa przewodniczący Rady Miejskiej w Sieradzu Mirosław Antoni Owczarek.

Czytaj też:Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Sieradza

Jak precyzuje miasto, na koniec października tego roku w mieście były 303 zarejestrowane psy, z czego zaledwie od 47 uiszczono podatek, bo pozostałe osoby korzystały ze zwolnień. Do budżetu miasta z tego tytułu wpłynęło zaledwie 4,7 tys. zł i to właśnie z uwagi - jak to uzasadniono - na marginalne znaczenie przedmiotowej opłaty dla budżetu gminy, zaproponowano jej likwidację.

Czytaj też:Co się działo w dawnej przychodni w Złoczewie? Radni znaleźli setki butelek po alkoholu

Zgodnie z zapisami ustawowymi, tzw. podatek za psa od 2008 roku nie jest obligatoryjny. W Sieradzu został wprowadzony w 2011 roku. Stawkę ustalono w wysokości 100 złotych rocznie, a powrót do opłaty, która niegdyś w mieście obowiązywała, tłumaczono potężnymi wydatkami na bezdomne psy. Te w 2010 roku - jak wyliczało wówczas miasto - były rzędu 400 tysięcy złotych rocznie.

Decyzja o zniesieniu podatku od psa była jedną z kilku dotyczących opłat lokalnych na 2016 rok, przyjętych w Sieradzu i potwierdzających pogląd, że z tego tytułu nie powinno się obciążać nadmiernie mieszkańców. Decyzją radnych na identycznym poziomie zostały utrzymane opłaty targowe oraz stawki podatku od nieruchomości i od środków transportowych. Podobnie z małym wyjątkiem stało się w przypadku taryf za wodę i odprowadzanie ścieków (wprowadzono obniżkę ceny dla przedsiębiorców za odbiór ścieków poprodukcyjnych).

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
7-13 grudnia 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mario
Sa jeszcze inteligentni radni w tym grajdole.
Dodaj ogłoszenie