1/10
Nawet jeśli nie mamy żadnego zegarka, to nasze ciało i tak...
fot. geralt/pixaby.com/pixaby license

SKĄD NASZ ORGANIZM WIE, KTÓRA JEST GODZINA?

Nawet jeśli nie mamy żadnego zegarka, to nasze ciało i tak zdaje sobie sprawę z tego, jaka jest pora dnia. Jak to możliwe? Mechanizmem tym steruje nasz zegar biologiczny. W jaki sposób?

Trzech amerykańskich naukowców, którzy opisali szczegółowo to zjawisko, nagrodzono za to Nagrodą Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii.

Na przykładzie modelu muszki owocówki badaczom udało się wykazać, że ilość promieni słonecznych, które docierają do nas w ciągu dnia, ma związek ze zmianą ekspresji genów, co w konsekwencji wpływa zarówno na rytm okołodobowy, jak i to, w jaki sposób poszczególne organy naszego ciała zostaną pobudzone do aktywności w określonym momencie.

Okazuje się, że zjawisko to może mieć związek m.in. z tym że np. rankiem jesteśmy bardziej narażeni na zawały i udary. Od ilości naturalnego światła zależy także praca naszych hormonów (zwłaszcza kortyzolu, czyli hormonu stresu oraz serotoniny, która ma wpływ na nasz nastrój).

2/10
Skąd pomysł na to, by zmieniać czas? Nie każdy zdaje sobie...
fot. Jaroslaw Grudzinski/123RF

KOMU ZAWDZIĘCZAMY ZMIANĘ CZASU?

Skąd pomysł na to, by zmieniać czas? Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ideę zmiany wskazówek zegara o godzinę w zależności od pór roku wymyślił amerykański wynalazca Benjamin Franklin. To właśnie on był pierwszą osobą, która opisała, jakie korzyści można osiągnąć dzięki zmianie czasu w różnych sezonach.

Wiele lat później pomysł ten postanowili spieniężyć Brytyjczycy, którzy wyliczyli, że takie rozwiązanie może być bardzo ekonomiczne i pozwoli zaoszczędzić miliony funtów. Pierwsi na świecie zmianę czasu wprowadzili w 1916 roku Niemcy. Polacy doświadczyli takiej praktyki dopiero podczas okupacji hitlerowskiej.

Dziś już wiemy, że w Unii Europejskiej zmiana czasu przestanie obowiązywać od 2021 roku. Jakie argumenty przemawiają za tym, że może to nam wyjśc na zdrowie?

3/10
Fińskim naukowcom udało się potwierdzić, że zmiana czasu ma...
fot. PhotoMIX-Company/pixaby.com/pixaby license

ZMIANA CZASU MOŻE SZKODZIĆ SERCU

Fińskim naukowcom udało się potwierdzić, że zmiana czasu ma wpływ na podwyższenie ryzyka zawału serca. W latach 2001-2009 przeprowadzono serię eksperymentów, w których wzięło ponad 6 tys. osób wiosną i ponad 8 tys. – jesienią.

Badacze wykazali, że najwięcej zawałów przypada w środę w pierwszym tygodniu po wiosennej zmianie czasu.

W ciągu kilku dni po zmianie czasu dochodziło do wyraźnego wzrostu liczby zawałów (najwięcej było ich w środę w pierwszym tygodniu po zmianie czasu wiosną). Jesienią zawały zdarzały się najczęściej w czwartek.

4/10
Naukowcom z Finlandii udało się także udowodnić związek...
fot. geralt/pixaby.com/pixaby license

ZMIANA CZASU ZWIĘKSZA RYZYKO UDARU MÓZGU

Naukowcom z Finlandii udało się także udowodnić związek pomiędzy zmianą czasu a wzrostem przypadków udaru mózgu. Okazuje się, że najbardziej podatni na takie ryzyko są mężczyźni.

Badacze potwierdzili, że dwa dni po zmianie czasu dochodziło do większej liczby udarów niedokrwiennych. Zdarzały się one jednak wyłącznie u panów.

Przy zmianie czasu na letni było o 8 proc. więcej takich przypadków niż w analogicznym okresie jesienią. Wśród seniorów stwierdzono 20-proc. wzrost ryzyka udaru podczas zmiany czasu, a wśród osób cierpiących na nowotwory – nawet o 25 proc. więcej udarów niż w inne dni.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Wielkie derby: ŁKS Commercecon - Grot Budowlani. Kibice obu klubów kupują bilety

Wielkie derby: ŁKS Commercecon - Grot Budowlani. Kibice obu klubów kupują bilety

W kamienicy w centrum zamiast mieszkań będą lokale usługowe

W kamienicy w centrum zamiast mieszkań będą lokale usługowe

Zespół Twenty One Pilots zagra w łódzkiej Atlas Arenie

Zespół Twenty One Pilots zagra w łódzkiej Atlas Arenie

Zobacz również

Partnerka Marcina Hakiela mówi o chęci poznania Kasi Cichopek i różnicy wieku

Partnerka Marcina Hakiela mówi o chęci poznania Kasi Cichopek i różnicy wieku

Mecz w Łodzi, jak Walia - Polska w Cardiff. Powtórka z karnymi UKS SMS. Zdjęcia

Mecz w Łodzi, jak Walia - Polska w Cardiff. Powtórka z karnymi UKS SMS. Zdjęcia