MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skandaliczne zachowanie kibiców. Sędzia przerwał mecz. Konkurs ŁKS nr 6

Dziś prezentujemy informacje siatkarzach ŁKS, którzy po raz drugi zostali mistrzami Polski w 1932 roku. Przy okazji ogłaszamy konkurs nr 6 z cyklu: „115 książek na 115-lecia ŁKS”. Nagrodami w konkursie są książki Jacka Bogusiaka.

Turniej finałowy mistrzostw Polski w siatkówce mężczyzn organizowała Cracovia - wspomina kustosz tradycji ŁKS Jacek Bogusiak. W pierwszym meczu ŁKS spotkał się z gospodarzami imprezy, drużyną Cracovii. Od początku łodzianie grali doskonale, szybko uzyskali dużą przewagę. Nie podobało się to miejscowej publiczności. Jak podawała ówczesna prasa skandalicznie zachowali się kibice Cracovii.

ŁKS wygrał pierwszą połowę 15:5. Wówczas gazety pisały nie o zdobytych punktach, ale o zdobytych w siatkówce bramkach.
Po przerwie ŁKS zwolnił tempo, zmienił skład, wyraźnie oszczędzał siły na drugi mecz. Publiczność Cracovii zachowywała się skandalicznie. Sędzia przy stanie 25:12 zakończył spotkanie.

W drugim meczu ŁKS spotkał się z AZS Warszawa. Doskonale grali Ałaszewski i Welnic. ŁKS wygrał pierwszą część 15:8. Po przerwie weszli na boisko zmiennicy, gra się wyrównała. Co ciekawe piłkarz Władysław Pegza czy hokeista Władysław Załęski też grali rewelacyjnie w siatkę. ŁKS wygrał mecz 28:23. Przegląd Sportowy podał inny wynik 30:19. Nie sposób po latach ustalić, który wynik jest prawidłowy.

Ponad 40 lat później w połowie lat 70. XX wieku popularny Ała kilkakrotnie zapraszał kibiców ŁKS do swojej posiadłości w Józefowie koło Warszawy. Posiadał obok domu boisko do siatkówki. Jedną z osób, którsa miała zaszczyt zagrać z Ałaszewskim w meczu jeden na jeden była prezeska Klubu Kibica ŁKS Anna Adamczyk, znana na trybunach jako Adaśka.

Więcej informacji, zdjęć z tego turnieju i opisów tytułów dla ŁKS można przeczytać na kolejnych slajdach na naszej stronie internetowej oraz w książkach: Historia ŁKS - 23 mistrzowskie tytuły do nabycia w księgarni książek historycznych „Odkrywcy” przy ul. Narutowicza 46 w Łodzi.

Pytania do konkursu nr 6.

• 1. Kto był trenerem mistrzowskiej drużyny siatkarzy ŁKS w 1932 roku
  • 2. Gdzie był rozgrywany turniej finałowy?
  • 3. Jakie drużyny wystąpiły w turnieju finałowym w siatkówce w 1932 roku.

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mejlowy: [email protected]. Pierwszych pięciu nadawców prawidłowych odpowiedzi otrzyma książki o historii ŁKS. Nagrody wręczymy w lipcu, o miejscu i czasie wszystkich laureatów powiadomimy w późniejszym czasie.