Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarbówka ściąga zaległy abonament z pensji i emerytur. Zabiera ponad 1500 zł

Alicja Zboińska
Skarbówka ściąga zaległy abonament z pensji i emerytur. Zabiera ponad 1500 złUrzędy skarbowe zabierają zaległy abonament z odsetkami
Skarbówka ściąga zaległy abonament z pensji i emerytur. Zabiera ponad 1500 złUrzędy skarbowe zabierają zaległy abonament z odsetkami Archiwum
Urzędy skarbowe w woj. łódzkim od blisko 123 tys. osób ściągają zaległy abonament radiowo-telewizyjny, z odsetkami W takiej sytuacji jest m.in. 71-letni pan Ryszard z Łodzi. Na początku lipca otrzymał pismo z Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew. Nosi ono oficjalny tytuł "Zawiadomienie o zajęciu świadczeń z zaopatrzenia emerytalnego i ubezpieczenia społecznego oraz renty socjalnej".

W bardziej zrozumiałych słowach to po prostu zajęcie jego emerytury. Pan Ryszard ma do  spłaty dokładnie 1.523,42 zł - tyle wynosi z odsetkami zaległy abonament radiowo-telewizyjny, którego nie opłacił emeryt. Wszystko przez to, że łodzianin zlekceważył wcześniejsze upomnienie do zapłaty abonamentu, które wystawiła Poczta Polska.

Zdaję sobie sprawę z tego, że tata źle zrobił wyrzucając upomnienie. Był jednak pewien, że sprawa trafi do sądu, a tam będzie mógł przedstawić swoje argumenty. Zamiast tego otrzymał zawiadomienie o tym, że zaległy abonament zostanie ściągnięty z jego konta.

- Jestem załamany tą sytuacją - mówi pan Dariusz, syn pana Ryszarda, który pomaga mu w tej sprawie. - Zdaję sobie sprawę z tego, że tata źle zrobił wyrzucając upomnienie. Był jednak pewien, że sprawa trafi do sądu, a tam będzie mógł przedstawić swoje argumenty. Zamiast tego otrzymał zawiadomienie o tym, że zaległy abonament zostanie ściągnięty z jego konta.

Takich spraw do urzędów skarbowych wpływa coraz więcej, obecnie prowadzimy egzekucję 122.758 zaległych abonamentów rtv, a kolejne tytuły egzekucyjne czekają na rejestrację

Agnieszka Pawlak, rzecznik Izby Skarbowej w Łodzi, tłumaczy, że urzędy skarbowe w naszym regionie tylko prowadzą egzekucję. - Działamy na podstawie tytułu wykonawczego, a ten jest wystawiany przez Pocztę Polską, która jest wierzycielem - mówi Agnieszka Pawlak. - Takich spraw do urzędów skarbowych wpływa coraz więcej, obecnie prowadzimy egzekucję 122.758 zaległych abonamentów rtv, a kolejne tytuły egzekucyjne czekają na rejestrację. Urząd musi ściągnąć całą kwotę, zdarza się, że osoby, których to dotyczy, decydują się na spłatę w ratach i z reguły zgadzamy się na to.

Większość egzekucji zaległego abonamentu dotyczy osób prywatnych, choć zdarza się też, że ścigani są właściciele firm. Pieniądze potrącane są albo z emerytury albo z pensji. Może to też dotyczyć podatku do zwrotu.

Przedstawiciele Poczty Polskiej zapewniają, że tylko realizują swój obowiązek, gdyż zgodnie z prawem to Poczta zajmuje się przyjmowaniem, ewidencjonowaniem oraz egzekwowaniem abonamentu.

- Pilnie rozpatrujemy sprawę naszego klienta, by mu pomóc - zaznacza Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej SA. - Niebawem otrzyma od nas odpowiedź. Opłata pobierana jest zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych. Odbiorniki powinny być zarejestrowane.

Osoba, która nie płaci abonamentu, musi się spodziewać wezwania do zapłaty. Przedstawiciele Poczty zaznaczają, że nie mają obowiązku informowania abonentów o saldzie, ale i tak to robią. Ścigane są opłaty pięć lat wstecz. Osoby o bardzo niskich dochodach lub takie, które są w szczególnej sytuacji życiowej, mogą poprosić Krajową Radę Radiofonii i Telewizji o umorzenie zaległego abonamentu lub rozłożenie na raty.

Zdaniem Zbigniewa Kwaśniewskiego, miejskiego rzecznika praw konsumentów w Łodzi, najgorszym co można zrobić, to zlekceważyć wezwanie do zapłaty. Nawet jeśli je wyrzucimy, to problem zostanie. Od wezwania czy upomnienia należy się odwołać, w przeciwnym razie procedura będzie się toczyć za naszymi plecami.

Kto nie musi płacić abonamentu radiowo-telewizyjnego?

Część osób jest zwolniona z płacenia abonamentu rtv. Należą do nich m.in.osoby, które:

  • skończyły 75 lat
  • są inwalidami I grupy lub są całkowicie niezdolne do pracy lub mają znaczny stopień niepełnosprawności
  • są na rencie socjalnej lub takie, które otrzymują świadczenia pielęgnacyjne
  • są niesłyszące
  • są niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.
  • skończyły 60 lat, a wysokość ich emerytury nie przekracza połowy przeciętnej pensji w gospodarce narodowej z ubiegłego roku
  • otrzymują zasiłki z pomocy społecznej
  • bezrobotne
  • na zasiłku przedemerytalnym
  • są  inwalidami wojennymi i wojskowymi
  • są kombatantami.

Aby skorzystać ze zwolnienia, w urzędzie pocztowym trzeba przedstawić odpowiednie dokumenty. Ci, kórzy skończą 75 lat, muszą udać się na pocztę i wyrejestrować telewizor lub radio.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki