Skierniewice ogrodem wrażeń. Z Jabłcusiem zwiedzimy miasto

Materiał powstał we współpracy z Województwem Łódzkim
Stolica Nauk Ogrodniczych. Tym trafnym hasłem od lat promują się Skierniewice. Tamtejszy Instytut Ogrodnictwa to znana w świecie jednostka naukowa, skupiająca się na rozwoju i badaniach w obrębie sadownictwa, pszczelnictwa, warzywnictwa oraz roślin ozdobnych. Efekty pracy prezentowane są na dorocznym Święcie Kwiatów, Owoców i Warzyw. W tym roku zostało wyjątkowo odwołane, ale to nie powód, by zwiedzanie Skierniewic odłożyć na przyszłość – miasto oferuje wiele ciekawych możliwości!

Kolej na kolej

Do Skierniewic koniecznie przyjedźcie pociągiem. Dlaczego? Bo pierwsza atrakcja czeka na Was już po wyjściu z wagonu – to stacja kolejowa. Imponujący gmach wzniesiony w XIXw. jako część Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, od lat zachwyca podróżnych. Pięknie odnowiona ceglana elewacja, drewniana wiata peronowa istniejąca w niezmienionej formie od 1893 r., a także socrealistyczne obrazy we wnętrzach, wykonane techniką zdrapywania tynku – to tylko część wyróżników tego pięknego obiektu. Przyjezdnych wita i żegna pomnik Stanisława Wokulskiego, bohatera powieści „Lalka” Bolesława Prusa. Jeśli bardzo lubicie pociągi to mamy świetną wiadomość – tuż obok dworca znajduje się zabytkowa parowozownia z 1845r., nad którą opiekę sprawuje Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei. Kolekcja taboru obejmuje, m.in. parowozy, lokomotywy elektryczne oraz wagony: pasażerskie, sypialniane, bagażowe. Zwiedzanie możliwe jest w pierwszą sobotę miesiąca, między majem a październikiem. 3 października będzie ostatnią szansą w tym roku na zobaczenie zbiorów. Wstęp jest darmowy.

Promocja! Dla podróżujących Łódzką Koleją Aglomeracyjną uruchomiona została oferta specjalna „_Powrót gratis_”. Aby móc z niej skorzystać, musicie podstemplować bilet ŁKA podczas pobytu w parowozowni (dla posiadaczy biletu elektronicznego wydane zostanie stosowne poświadczenie). Szczegóły znajdziecie na stronie ŁKA.

Park – miejski z nazwy, sielski z charakteru

Park Miejski w Skierniewicach ma aż 42ha powierzchni. Usytuowany tuż przy jego granicy czołg T34m z II wojny światowej jedynie potwierdza, że jest to atrakcja dużego kalibru. Stworzona dla mieszkańców oraz gości przestrzeń poprzecinana jest alejkami wśród bujnej roślinności. Całość dopełniają 4 mostki oraz różnorodne rzeźby, umiejscowione na terenie całego parku. Jeśli lubicie spędzać czas aktywnie, to mamy dla Was świetną wiadomość! Ścieżki wykonane zostały z myślą o rowerzystach i rolkarzach. W parku znajdują się ważne dla Skierniewic zabytki: eklektyczna Willa Aleksandria, Pałacowa Brama Wjazdowa, oraz przede wszystkim XVIII-wieczny Pałac Prymasowski, obecnie siedziba Instytutu Ogrodnictwa. To właśnie tutaj urzędowali arcybiskupi gnieźnieńscy, a ostatnim z nich był Ignacy Krasicki, wybitny przedstawiciel oświecenia. Tuż przy Pałacu, na skraju parku znajduje się jeszcze jeden zabytek godny uwagi – wybudowana w stylu neogotyckim wieża ciśnień. Choć nie spełnia już swojej pierwotnej funkcji, na pewno podkręci ciśnienie w żyłach fanów nietypowej architektury.

Zwiedzaj miasto na rowerze! Na terenie Skierniewic możliwe jest wypożyczenie rowerów w ramach projektu „Rowerowe Łódzkie”, którego inicjatorem jest Urząd Marszałkowski. System współfinansowany jest z funduszy unijnych, a zasady jego funkcjonowania znajdziecie na stronie: rowerowelodzkie.pl.
Ciekawostka: W 1884 r. w Pałacu Prymasowskim miał miejsce zjazd Trzech Czarnych Orłów, władców państw zaborczych - cesarzy: Aleksandra III, Franciszka Józefa I i Wilhelma I.

Zalew atrakcji

Jeśli należycie do tej grupy turystów, którzy nie lubią chodzić na skróty to mamy w zanadrzu kolejne atrakcje!

- Rynek skierniewicki

Wyróżniającym się elementem Rynku jest neorenesansowy ratusz, wybudowany w oparciu o projekt włoskiego architekta Henryka Marconiego. Tuż przed nim znajdziecie kolejną już skierniewicką rzeźbę  - to Ławeczka prof. Pieniążka, wybitnego naukowca i popularyzatora sadownictwa w Polsce. To właśnie on stawiał fundamenty działającego w mieście Instytutu Ogrodnictwa. Nie bez powodu więc przedstawiono go w otoczeniu jabłoni i jej owoców. Jak już jesteśmy przy jabłkach – jeśli zgłodniejecie, to zapytajcie w okolicznych restauracjach o lokalny specjał – skierlotkę. Będąc w tej części miasta nie zapomnijcie także o odwiedzeniu kościoła św. Jakuba, który mieści się zaledwie 130 metrów od siedziby magistratu.

- Zalew Zadębie

Dwukilometrowy zbiornik utworzony na rzece Skierniewce to miejsce odpoczynku mieszkańców miasta. Dlaczego uznają je za idealną przestrzeń relaksu? Długa na 4 km trasa piesza i rowerowa wokół zalewu, skatepark, plaża, boisko do siatkówki i badmintona to tylko kilka z dostępnych udogodnień. Ponadto zbiornik został zarybiony i przyciąga o każdej porze roku amatorów wędkarstwa.

- Bolimowski Park Krajobrazowy

Będąc w Skierniewicach nie zapominajcie, jaki skarb naturalny graniczy z tym miastem – w Bolimowskim Parku Krajobrazowym wyodrębniono aż 5 rezerwatów, a bogatą faunę i florę możecie podziwiać wędrując po 23 szlakach turystycznych. Świetną alternatywą dla tras pieszych są spływy kajakowe organizowane na rzece Rawce, podczas których możecie na własne oczy zobaczyć dziko żyjące bobry i wydry. BPK to także miejsce ważne w historii – podczas I wojny światowej toczyły się na tych terenach zaciekłe walki frontu niemiecko-rosyjskiego, czego pozostałością są wciąż widoczne ślady okopów i cmentarze wojenne.

Spaceru po Skierniewicach nie musisz planować sam! Miasto dla gości przygotowało trasę wzdłuż głównych atrakcji, tzw. szlak Jabłcusia. Jabłcuś jest lokalną maskotką i zaprasza Was do zabawy za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfona. Kod QR do pobrania znajdziecie TUTAJ.

 

Dodaj ogłoszenie