Skierowanie na rehabilitację w sanatorium. Jak wyjechać na bezpłatny turnus rehabilitacyjny? Rehabilitacja w sanatorium 20.10.2019

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Zaktualizowano 
Program uwzględnia różne formy rehabilitacji fizycznej m.in. ćwiczenia w wodzie 123RF
Jak wyjechać na bezpłatny turnus rehabilitacyjny? Rehabilitacji w sanatorium. Turnus w uzdrowisku trwa nawet 3 tygodnie. Choć najpowszechniejszym skojarzeniem z kuracją sanatoryjną jest wyjazd z dofinansowaniem NFZ, na podobne turnusy kieruje też ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1996 roku realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Co roku kilkadziesiąt tysięcy osób korzysta z bezpłatnej rehabilitacji w ramach tego programu. Rehabilitacja może mieć formę ambulatoryjną albo stacjonarną. W przypadku tej drugiej kuracjusz może spędzić ponad trzy tygodnie w sanatorium.

Rehabilitacja w sanatorium

Na rehabilitację kierowane są osoby zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy, ale rokujące odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji. Celem kuracji jest poprawienie stanu zdrowia tych osób i przywrócenie im zdolności do podjęcia pracy. ZUS wydaje pieniądze na rehabilitację, by - w założeniu - zaoszczędzić na wypłacie rent. Nie oznacza to jednak, że osoba wysłana na rehabilitację nie ma szansy na otrzymanie renty chorobowej. Orzecznik oceniający stan zdrowia osoby wnioskującej o rentę będzie bowiem oceniał jej stan zdrowia w aspekcie możliwości kontynuowania pracy. Sam fakt, że korzystała ona z turnusu rehabilitacyjnego, nie będzie miał wpływu na wydanie orzeczenia o niezdolności do pracy lub też odmowę wydania takiego orzeczenia.

Koszt pobytu, który pokrywa ZUS, obejmuje całodobową opiekę medyczną, zabiegi lecznicze, zakwaterowanie i wyżywienie. Zakład ubezpieczeń refunduje także koszt podróży do ośrodka rehabilitacyjnego z miejsca zamieszkania i z powrotem do wysokości ceny biletu na najtańszy środek komunikacji publicznej.

Koszt pobytu w sanatorium pokrywa ZUS. Obejmuje on całodobową opiekę medyczną, zabiegi lecznicze, zakwaterowanie i wyżywienie

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Dla kogo rehabilitacja

Program rehabilitacji skierowany jest do osób ubezpieczonych: zagrożonych całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy; uprawnionych do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu podstawy do ubezpieczenia chorobowego albo wypadkowego; pobierających rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy, które rokują jednocześnie odzyskanie zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji.

Rehabilitacja lecznicza w uzdrowisku prowadzona jest kompleksowo. Jej program jest ukierunkowany zarówno na leczenie schorzenia, które było przyczyną skierowania na rehabilitację, jak i schorzeń współistniejących. Obecnie w systemie stacjonarnym na rehabilitację kierowane są osoby ze schorzeniami: narządu ruchu, narządu ruchu po wypadku (wczesna rehabilitacja powypadkowa), układu krążenia, układu oddechowego, psychosomatycznymi, onkologicznymi po operacjach gruczołu piersiowego i narządu głosu. W systemie ambulatoryjnym rehabilitowane są zaś osoby ze schorzeniami narządu ruchu i układu krążenia. Te ostatnie schorzenia rehabilitowane są ambulatoryjnie m.in. z wykorzystaniem telemedycznego monitorowania.

Jak wyjechać na bezpłatny turnus rehabilitacyjny?

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

O tym, czy osoba ze schorzeniami narządu ruchu bądź układu krążenia będzie rehabilitowana w systemie stacjonarnym, czy ambulatoryjnym, decyduje ZUS.

Co trzeba zrobić, by uzyskać skierowanie

Jeśli lekarz orzecznik ZUS potwierdzi w stosownym orzeczeniu, że istnieje potrzeba rehabilitacji leczniczej, orzeczenie to będzie podstawą skierowania na rehabilitację. Lekarz orzecznik może z własnej inicjatywy wydać orzeczenie będące podstawą do skierowania na rehabilitację podczas orzekania w sprawie niezdolności do pracy do celów rentowych, przy okazji kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, a także podczas orzekania o okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.

Orzeczenie takie może także zostać wydane przez orzecznika na wniosek lekarza prowadzącego leczenie danej osoby. Na stronie internetowej zus.pl można znaleźć przykładowy wniosek, ale jego wzór nie jest wiążący. Lekarz wystawiający wniosek powinien jednak pamiętać, by podać w nim: imię i nazwisko chorego, numer PESEL, adres zamieszkania wraz z numerem telefonu i rozpoznanie medyczne w języku polskim. Musi także zawrzeć we wniosku swoją opinię co do rokowania odzyskania zdolności chorego do wykonywania pracy po rehabilitacji.

Wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej może wystawić każdy lekarz prowadzący leczenie. Wniosek składa się w dowolnej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli lekarz orzecznik przychyli się do wniosku lekarza prowadzącego, chory otrzyma zawiadomienie o skierowaniu do ośrodka rehabilitacyjnego.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Jak długo trwa rehabilitacja w sanatorium

Rehabilitacja lecznicza w ośrodku rehabilitacyjnym trwa 24 dni. Ordynator ośrodka rehabilitacyjnego za zgodą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może jednak podjąć decyzję o jej przedłużeniu lub skróceniu. Zrobi to w razie:

 • pozytywnego rokowania co do odzyskania zdolności do pracy w przedłużonym czasie trwania rehabilitacji;
 • wcześniejszego przywrócenia zdolności do pracy;
 • zaistnienia innych przyczyn leżących po stronie osoby skierowanej na rehabilitację.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Co obejmuje program leczenia

Kompleksowa rehabilitacja lecznicza prowadzona jest na podstawie indywidualnie ustalonego programu ukierunkowanego na leczenie schorzenia będącego przyczyną skierowania na rehabilitację oraz na schorzenia współistniejące.

Program uwzględnia różne formy rehabilitacji fizycznej:

 • kinezyterapię indywidualną,
 • kinezyterapię zbiorową,
 • ćwiczenia w wodzie,
 • zabiegi fizykoterapeutyczne z zakresu ciepłolecznictwa, krioterapii, hydroterapii, leczenia polem elektromagnetycznym wielkiej i niskiej częstotliwości, leczenia ultradźwiękami, laseroterapii, masażu klasycznego i wibracyjnego.

Uwzględnia także rehabilitację psychologiczną, w tym między innymi:

 • psychoedukację,
 • treningi relaksacyjne.

W ramach programu realizowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych odbywa się także edukacja zdrowotna ukierunkowana na przekazanie informacji w zakresie:

 • nauki zasad prawidłowego żywienia,
 • znajomości czynników ryzyka w chorobach cywilizacyjnych,
 • podstawowej wiedzy o procesie chorobowym uwzględniającej profil schorzenia,
 • znajomości czynników zagrożenia dla zdrowia w miejscu pracy,
 • podstawowych informacji o prawach i obowiązkach pracodawcy oraz pracownika,
 • udzielania instruktażu odnośnie kontynuacji rehabilitacji w warunkach domowych po zakończeniu turnusu rehabilitacyjnego.

Informacje 20.10.2019

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rencista

Czysta teoria na papierze!! Prawda wygląda dużo brutalniej, bo taki wyjazd rehabilitacyjny ZUS przyznaje, ale jeśli nie będzie renty.Natomiast jeśli stan zdrowia jest zły to nikt sobie nie zawraca głowy rehabilitacją tylko chory dostaje rentę i leczy się w NFZ czyli nie leczy się wcale tylko permanentnie i stale oczekuje na leczenie i rehabilitację!!

G
Gość

Mój mąż ma kilka poważnych schorzeń ale nie dostał zgody lekarza bo stwierdził że ma za mało żylaków/ 63 l/ A widziałam na własne oczy jak się bawiły osoby koło 40dziestki z Ekselsiora w Iwonicz-Zdrój. Lipiec 2019

G
Gość
2019-07-07T21:29:34 02:00, Gość:

To jest nieprawda. Składałem dwa razy

wniosek o otrzymanie takiego skierowania, jak również dwa razy odwoływałem się. Otrzymałem odpowiedzi, że "lekarz orzecznik wydał orzeczenie i nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia rehabilitacji". Czyli nie, bo nie. Inne państwowe instytucje, typu: PFRON i NFZ, przyznały mi taką potrzebę.

Złożyłem wniosek 3 miesiace i brak odpowiedzi skandal

G
Gość
2019-07-07T21:29:34 02:00, Gość:

To jest nieprawda. Składałem dwa razy

wniosek o otrzymanie takiego skierowania, jak również dwa razy odwoływałem się. Otrzymałem odpowiedzi, że "lekarz orzecznik wydał orzeczenie i nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia rehabilitacji". Czyli nie, bo nie. Inne państwowe instytucje, typu: PFRON i NFZ, przyznały mi taką potrzebę.

Bo sie nie sklada jakiegos wniosku tylko sie przesyla do nfz wystawione przez lekarza skierowanie. Jak mogli ci cos przyznac jak nawet nie wiesz co im przesylasz.

G
Gość

To jest nieprawda. Składałem dwa razy

wniosek o otrzymanie takiego skierowania, jak również dwa razy odwoływałem się. Otrzymałem odpowiedzi, że "lekarz orzecznik wydał orzeczenie i nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia rehabilitacji". Czyli nie, bo nie. Inne państwowe instytucje, typu: PFRON i NFZ, przyznały mi taką potrzebę.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3