Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sklep z koszernymi produktami w Łodzi znów działa

Matylda Witkowska
Koszerna śliwowica to jeden ze sztandarowych produktów sklepu. Czystości jego produkcji dogląda rabin z Izraela
Koszerna śliwowica to jeden ze sztandarowych produktów sklepu. Czystości jego produkcji dogląda rabin z Izraela Grzegorz Gałasiński
Po kilkumiesięcznej przerwie do Łodzi powraca koszerny sklep działający przy gminie żydowskiej. Przy Pomorskiej 18 można kupić strykowską śliwowicę, wódkę ziemniaczaną, koszerne wina oraz pamiątki z Łodzi. Wkrótce mają pojawić się koszerne wędliny, sery i ryby.

W sklepie można kupić m.in. produkowaną pod patronatem łódzkiej gminy żydowskiej koszerną śliwowicę (pół litra 72 proc. za 55 zł) oraz najnowszy produkt gminy - delikatną w smaku wódkę ziemniaczaną (pół litra w cenie 44 zł). To produkty rytualne: w przeciwieństwie do zwykłych wódek nie zawierają one zboża i mogą być spożywane w czasie święta Pesach. Czystości ich produkcji w fabryce w podłódzkim Chociszewie dogląda przyjeżdżający specjalnie z Izraela rabin.

Dostępne są także koszerne wina z Izraela i Stanów Zjednoczonych (w cenie od 20 do 70 zł za butelkę), koszerna maca, książki i przedmioty religijne oraz słowniki angielsko-hebrajskie.- Działamy na potrzeby naszej społeczności, a jako ciekawostkę także dla pozostałych mieszkańców Łodzi - mówi Josef Skwirus, który prowadzi sklep.

W Łodzi co najmniej kilkadziesiąt osób prowadzi kuchnię koszerną, czyli zgodną z zasadami judaizmu. Kupowanie codziennych produktów nie jest dla nich łatwe, bo wiele rzeczy, np. mięso, powinno pochodzić z rytualnie zabitych zwierząt i mieć specjalny certyfikat koszerności.

- Produkty koszerne są przygotowywane w odpowiedni sposób na koszernej linii produkcyjnej - tłumaczy Josef Skwirus. - Wymagania, co do linii produkcyjnej są tak wysokie, że produkt koszerny zbliżony jest do bioproduktu.

W ciągu dwóch tygodni w sklepie mają pojawić się koszerne wędliny, sery, koszerny wędzony łosoś. Będą sprowadzane z Holandii, Węgier i Słowacji. - Na specjalne zamówienie będziemy też mogli sprowadzić inne produkty żywnościowe - mówi Skwirus.

Osobną półkę stanowią pamiątki związane z Łodzią: przewodniki, książki i upominki nawiązujące do wielokulturowej historii Łodzi. - Chcemy poszerzać ten asortyment i promować Łódź - zapowiada Josef Skwirus. - Ofertę kierujemy głównie do odwiedzających Łódź grup z Izraela. Do zwykłego sklepu z pamiątkami przewodnik ich nie zaprowadzi, a do sklepu w gminie przyjdą. I kupią coś związanego z Łodzią - dodaje prowadzący sklep.

Jako koszerny, sklep nie może być czynny w sobotę. Zakupy można robić od niedzieli do czwartku w godzinach 10 - 18 oraz w piątki od 10 do 13. W planach jest też sprzedaż internetowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki