Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skoki na spadochronie w centrum Łodzi. Wieża spadochronowa wysoka na 48 metrów

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Wieża w Łodzi. Więcej na kolejnych zdjęciach
Wieża w Łodzi. Więcej na kolejnych zdjęciach Archiwum Polska Press/Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Pod koniec lat 30-tych XX wieku w Polsce postawiono blisko 20 wież spadochronowych. Jedna z nich była w Łodzi w parku na Zdrowiu, nieopodal stadionu ŁKS. Miała 48 metrów wysokości i jako pierwsza w kraju była wyposażona w elektryczną windę. Stała około 40 lat.

Skoki na spadochronie w centrum Łodzi. Wieża była wysoka na 48 metrów

Inicjatywa budowy wież wyszła z paramilitarnej organizacji Liga Ochrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej. Jej celem było umasowienie spadochroniarstwa w Polsce. Pod hasłem „Młodzież na spadochrony” rozpoczęto intensywne działania propagandowe: pojawiły się plakaty, różne tematyczne publikacje, spadochroniarstwo zagościło w prasie, radiu i kinie, docierając do ogromnej liczby obywateli. Najważniejszym osiągnięciem całej akcji była jednak budowa w różnych miastach kilkunastu wież spadochronowych służących to szkolenia adeptów tego sportu. Produkcją spadochronów wieżowych zajmowała się Wytwórnia Balonów i Spadochronów w Legionowie. Większość wież zbudowała Wspólnota Interesów Górniczo-Hutniczych, Sp. Akc. – Warsztaty Przetwórcze w Chorzowie, a ich projektantem był inż. Jerzy Koziołek z Chorzowa.

Wieża w Łodzi - 48 metrów wysokości

Łódzka wieża została uroczyście poświęcona 21 listopada 1937 roku i była wówczas najwyższym tego typu obiektem w kraju. Miała 48 metrów wysokości i jako pierwsza w kraju posiadała elektryczną windę. Miała wyciąg elektryczny do wciągania czaszy spadochronu, nie miała jednak windy i aby z niej skoczyć trzeba było wchodzić po metalowych schodach. Na szczycie była platforma otoczona barierką z furką, przez która skakał skoczek przypięty do uprzęży podwieszonej do rozpiętej czaszy spadochronu. Pierwsze 12 – 15 metrów skoku było to swobodne spadanie, dopiero po chwili czasza spadochronu napełniała się i amortyzowała skok. Skoczek opadał ze średnią prędkością 4 m/s., więc znajdował się na ziemi 5-6 sekund po skoku.

Wieża w Łodzi. Stała 40 lat

Wieża przetrwała II wojnę światową, a w 1948 roku została otwarta ponownie. Było to duże wydarzenie połączone z festynem, które zostało uwieńczone w Kronice Filmowej. Wieża została rozebrana w latach 70. XX w.

Druga wieża w Łodzi

W 1951 r. została w Łodzi wybudowana także druga wieża spadochronowa, o wysokości 25 m, w w północno-wschodniej części parku ona Julianowie. Działała do połowy lat 60-tych.

Zobaczcie wieżę w Łodzi na starych zdjęciach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki