Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skoki narciarskie w Łodzi. W mieście są dwie z 33 skoczni w Polsce. Rekord naszej skoczni to 16,5 metra

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Rekord skoczni w Łodzi został ustanowiony w 2013 roku i wynosi 16,5 metra.
Rekord skoczni w Łodzi został ustanowiony w 2013 roku i wynosi 16,5 metra. Maciej Stanik
W Łodzi są 2 z 33 czynnych w Polsce skoczni. Rekord skoczni w Łodzi został ustanowiony w 2013 roku i wynosi 16,5 metra.

Skocznie te znajdują się na Rudzkiej Górze. Jabłonka II o punkcie konstrukcyjnym K5 jest najmniejsza skocznią w Polsce. Jest jednocześnie jedną z najmłodszych skoczni, bo powstała w 2015 roku. Można na niej „odlecieć” nawet na odległość 8,5 metra – tyle wynosi obecny rekord tej skoczni ustanowiony pod koniec stycznia 2021 roku.

Na Rudzkiej Górze znajduje się także trzy razy większa skocznia (K15) z rekordem 16,4 m ustanowionym w 2013 r. Opiekuje się nią grupa Łódź Ski Team, która w 2010 r. zorganizowała na niej mistrzostwa Polski Centralnej amatorów. Były to prawdopodobnie pierwsze zawody w skokach narciarskich w powojennej historii miasta. Imprezę udało się powtórzyć w 2013 roku, a w 2016 zorganizowano tam mistrzostwa Łodzi.

16,5 metra - rekord skoczni w Łodzi

W 2013 r. na Rudzkiej Górze odbyły się Mistrzostwa Centralnej Polski w skokach narciarskich. W konkursie skoków wzięło udział 19 zawodników. Najmłodsza zawodniczka miała zaledwie dziewięć lat, a najstarszy zawodnik 36 lat. Skoczkowie przyjechali głównie z Łodzi, okolic Łodzi i Warszawy. Zorganizowano tam zawody w trzech konkurencjach - na dużej skoczni zmierzyli się zawodnicy na nartach skokowych oraz zjazdowych. Na małej skoczni odbyły się zawody na nartach zjazdowych.
Na małej skoczni wygrał Bartosz Post z Pabianic, któremu udało się skoczyć na odległość siedmiu i pół metra. To o pół metra więcej niż w 2010 roku. Na dużej skoczni w konkurencji nart skokowych wygrał Dawid Jurga z Pabianic, a na nartach zjazdowych zwyciężył Robert Lichman z Łodzi. Jak daleko polecieli skoczkowie? Na 16 i pół metra i tu rekord znów został pobity o pół metra.

Skocznia w Łodzi z przedwojennymi tradycjami

Historia skoczni na Rudzkiej Górze sięga jednak czasów przedwojennych – prasa w 1927 r. pisała o odbywających się na Rudzie Pabianickiej (była wówczas osobnym miastem, które dopiero w czasie wojny zostało włączone w granice Łodzi) zawodach narciarskich. W 1969 r. na podstawie projektu inżyniera Edmunda Borońskiego, wybudowano na Rudzkiej Górze skocznię, która miała być częścią większego centrum rekreacyjnego. Obiekt otrzymał licencję Polskiego Związku Narciarskiego, planowano do 1975 r. wybudować wyciąg oraz pokryć zeskok igelitem. Inwestycje te jednak nigdy nie doszły do skutku. Skocznia niszcząła przez kolejne 40 lat, do czasu zajęcia się nią przez Łódź Ski Team.

Skocznia w Łagiewnikach

Skocznia narciarska była także w Łagiewnikach na Górze Kościelnej. To wzniesienie o wysokości 245 m n.p.m. znajdujące się po wschodniej stronie ul. Wycieczkowej. Można się tam dostać, albo z parkingu szpitala, albo idąc od kapliczek. Widać tam pozostałości leżących w poprzek stoku belek – są to prawdopodobnie fragmenty zeskoku. Skocznia miała rozmiar K10. Nie wiadomo, kiedy dokładnie została zdemontowana – prawdopodobnie stało się to w czasie ostatniej wojny.

Zobacz galerię zdjęć z łódzkich skoczni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki