Skra Bełchatów wraca na fotel lidera

PGE Skra Bełchatów pokonała w Kędzierzynie-Koźlu miejscową Zaksę 3:1 i wskoczyła na pierwsze miejsce w tabeli PlusLigi.

Zaksa Kędzierzyn-Koźle - PGE Skra Bełchatów 1:3 (25:23, 22:25, 25:27, 27:29)

Zaksa: Zagumny, Ruciak, Kaźmierczak, Rouzier, Samica, Gładyr, Gacek (libero) oraz Pilarz, Witczak, Warda. Trener: Krzysztof Stelmach.

PGE Skra: Falasca, Winiarski, Możdżonek, Wlazły, Kurek, Pliński, Zatorski (libero) oraz Woicki, Kłos, Bąkiewicz. Trener: Jacek Nawrocki.

Niedzielny mecz zapowiadał się pasjonująco, bo przecież PGE Skra i Zaksa to nie tylko mistrz i wicemistrz Polski, ale również dwie najlepsze drużyny tego sezonu. W drugiej kolejce tego sezonu w Bełchatowie Zaksa wygrała 3:0, a przed niedzielnym spotkaniem wyprzedzała bełchatowian o 2 punkty. Obie drużyny mają już też pewne miejsce w drugiej rundzie Ligi Mistrzów.

Mistrzowie Polski rozpoczęli mecz od problemów z przyjęciem, a kędzierzynianie psuli zagrywkę za zagrywką. Jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną kapitan Zaksy Paweł Zagumny już krytykował sędziego, a Daniel Pliński tłumaczył mu, że nie ma racji.

Przez niemal całego pierwszego seta bełchatowianie gonili rywali, ale na mniej, niż jeden punkt się nie zbliżyli. Udało im się obronić pierwszą piłkę setową, ale przy drugiej Jurij Gładyr "wbił gwoździa" w trzeci metr i zapewnił wicemistrzom Polski dwupunktową wygraną.

W zespole trenera Jacka Nawrockiego w ogóle nie funkcjonował blok - w pierwszej partii tylko raz udało im się zablokować rywali. Ale na szczęście Bełchatów ma najlepszych siatkarzy w Polsce, którzy potrafią się poprawić. Tak jak w pierwszej partii w ogóle nie blokowali, tak w drugiej szybko uzyskali kilka punktów przewagi dzięki skutecznym blokom Daniela Plińskiego i Mariusza Wlazłego.

W drugiej partii bełchatowianie aż siedem razy zablokowali gospodarzy. Do tego Wlazły dołożył swoją piekielnie silną zagrywkę, który jest idealnym wyznacznikiem jego formy. Gdy Wlazły myli się na zagrywce, najczęściej gra słabo. Ale gdy strzela celnie i mocno, to znak, że czuje się świetnie. Atakujący PGE Skry w Kędzierzynie-Koźlu przez długie minuty trzymał grę mistrzów Polski w ataku.

Ale od drugiego seta miał wsparcie Michała Winiarskiego, a od trzeciego - Bartosza Kurka. Obaj przyjmujący PGE Skry zaczęli przeciętnie, ale w czasie meczu wyraźnie się rozkręcali. Winiarski w drugiej partii włączył się mocno w ataku, a Kurek w trzeciej dał drużynie nie tylko silny atak, ale i asa serwisowego w kluczowym momencie.

Inna sprawa, że w trzeciej partii mistrzowie Polski sami skomplikowali sobie życie, bo prowadzili już 15:12, ale i tak pierwszego setbola, przy stanie 24:23, mieli gospodarze. Bełchatowianie go obronili, a za chwilę sami mieli mieć meczbola, ale... sędzia pokazał żółtą kartkę rezerwowemu Konstantinowi Cupkoviciowi.

Najważniejsze jednak, że dwa kolejne punkty, po ataku Marcina Możdżonka i asie serwisowym Miguela Falaski zdobyła PGE Skra. W ten sposób mistrzowie Polski wygrali seta, którego... wygrać nie powinni, bo popełnili aż piętnaście błędów!

Czwartego seta mistrzowie Polski rozpoczęli od straty kilku punktów z rzędu i przez całą partię musieli gonić rywala. Znów gospodarze mieli setbole, ale górą była PGE Skra!