Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skracają się kolejki do rezonansu i tomografii w województwie łódzkim. Od lipca przybyło 10 pracowni badań obrazowych

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Urządzenie rezonansu magnetycznego trafiło do szpitala im. Konopnickiej przy ul. Spornej w Łodzi. Będzie służyło badaniom dzieci z nowotworami.
Urządzenie rezonansu magnetycznego trafiło do szpitala im. Konopnickiej przy ul. Spornej w Łodzi. Będzie służyło badaniom dzieci z nowotworami. Grzegorz Gałasiński
Zmniejszyły się kolejki oczekujących na badania w pracowniach rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. To efekt wprowadzenia nielimitowanych badań obrazowych. Od lipca kolejki powinny być jeszcze mniejsze, bo do placówek medycznych w województwie łódzkim trafiło pięć kolejnych rezonansów i pięć tomografów. Łódzki NFZ szacuje, że w lipcu z nowych urządzeń skorzysta około 4 tys. pacjentów.

Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ podpisał umowy z 10 pracowniami badań obrazowych, gdzie wykonywane będą badania rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Dotychczas w województwie łódzkim było 20 rezonansów, a od lipca jest ich 25. Tomografów w regionie było 35, a obecnie jest ich 40. Dzięki temu uda się jeszcze bardziej skrócić kolejki oczekujących na te badania.

W ubiegłym roku placówki medyczne wykonały 72 tys. badań rezonansem magnetycznym i 95 tys. tomografii komputerowych. NFZ zapłacił za te świadczenia 62 mln zł. Szacuje, że w tym roku trzeba będzie zapłacić o 9 mln zł więcej.

Limity na badania obrazowe zostały zniesione od kwietnia. NFZ płaci za każde badanie. Wpłynęło to na zwiększenie liczby badań i skrócenie kolejek. Porównując maj ubiegłego roku do maja tego roku z tomografii skorzystało o 700 pacjentów więcej. w przypadku rezonansu liczba badań zwiększyła się o 1,7 tys., czyli o 31 proc.

Jeden z rezonansów trafił do Uniwersyteckiego Centrum Pediatrii im. Konopnickiej w Łodzi. To placówka, w której leczą się dzieci chore na nowotwory. Dotychczas rezonans był dostępny tylko dla pacjentów Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz szpitalnych oddziałów. Nowy rezonans pozwoli kontrolować leczenie i planować terapię w trybie ambulatoryjnym, bez konieczności hospitalizacji pacjentów. Z urządzenia będą też mogli korzystać dorośli.

Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ przedstawił statystyki kolejek do badań obrazowych, porównując czas oczekiwania z czerwca ubiegłego roku do czerwca tego roku. W przypadku pacjentów w stanie stabilnym w pracowni Voxel w szpitalu MSW na rezonans magnetyczny w ubiegłym roku trzeba było czekać trzy miesiące, a obecnie są to dwa miesiące. W szpitalu im. Barlickiego kolejka do rezonansu zmniejszyła się w ciągu roku z 4 miesięcy, do 2,5 miesiąca, natomiast w szpitalu im. Kopernika czas oczekiwania na rezonans pacjentów w stanie stabilnym skrócił się z 5,5 miesiąca do 4,5 miesiąca.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Jeszcze lepiej jest w przypadku oczekiwania na badanie tomografii komputerowej dla pacjentów w stanie stabilnym. W czerwcu ubiegłego roku w Centralnych Szpitalu Klinicznym trzeba było czekać na badanie dwa miesiące, w szpitalu im. Kopernika trzy miesiące, a w Centrum Medycznym im. Jonschera 2,5 miesiąca. Obecnie badania w tych placówkach wykonywane są na bieżąco.

Być może wkrótce zmniejszą się kolejki do innych świadczeń. W trakcie konsultacji jest projekt zarządzenia Prezesa NFZ, w którym znajdują się zapisy o dodatkowych premiach dla świadczeniodawców. Dostaną więcej pieniędzy jeśli zapewnią pacjentom szybszy dostęp do badań. Jeśli placówka medyczna skróci kolejkę o 20 proc. to NFZ zapłaci jej za badania 5 proc. więcej. Jeśli czas oczekiwania pacjenta na badania skróci się o miesiąc, to placówka dostane 10 proc. więcej. Premie mają zachęcić placówki medyczne do podjęcia działań, które doprowadzą do większej liczby przeprowadzanych badań w trybie ASDK (ambulatoryjnych świadczeń diagnostycznych kosztochłonnych). NFZ przekonuje, że jest to konieczne ze względu na dużą liczbę chorych oczekujących na badania. Pozwoli to również uniknąć zbędnych hospitalizacji, które służą tylko przeprowadzeniu tych badań. Projekt zarządzenia trafił do konsultacji 25 czerwca.

Z nowego urządzenia rezonansu magnetycznego ucieszył się szpital im. Konopnickiej w Łodzi. Placówka wystartowała w konkursie na realizację tych świadczeń, bo rezonans był do dyspozycji tylko pacjentów SOR i oddziałów szpitalnych.

- To rezonans bardzo wysokiej jakości. Można wykonać wszelkie możliwe badania. Urządzenie pozwoli zwiększyć dostępność tych badań dla dzieci. My, lekarze radiolodzy, znamy naszych podopiecznych i ich choroby, zwłaszcza onkologiczne. Dlatego zależało nam na rezonansie - mówi Jan Sokal, wicedyrektor radiologii.

Szpital im. Konopnickiej przeprowadzał rocznie około 1,2 tys. badań rezonansem. Od lipca będzie mógł zrobić dziennie przynajmniej pięć badań więcej. Mogłoby być tych badań więcej, ale w przypadku dzieci badanie trwa dłużej, bo lekarze chcą wyjaśnić dziecku na czym polega rezonans. Urządzenie ma służyć dzieciom, ale zapisywać mogą się również dorośli. Wystarczy skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub od specjalisty. W szpitalu przy Spornej nie ma kolejki do rezonansu, bo świadczenia są realizowane od wczoraj.

Rezonans trafił do placówek w Łodzi

Urządzenia do rezonansu magnetycznego trafiły do placówek: Vizja V przy Okólnej 181 w Łodzi, dwa aparaty dostało Centrum Medyczne Medyceusz przy Limanowskiego 47 w Łodzi, kolejny otrzymał Lux Med przy Milionowej 14 w Łodzi, a piąte urządzenie znalazło się w szpitalu pediatrycznym im. Konopnickiej przy Spornej 36/50 w Łodzi.

Łask, Pabianice i Łódź z tomografami

Tomografy komputerowe dostarczone zostały do placówek: Vizja V przy Piłsudskiego 157 w Łodzi, Centrum Dializa przy Warszawskiej 62a w Łasku, Centrum Medyczne Medyceusz przy Limanowskiego 47 w Łodzi, Pabianickie Centrum Medyczne przy Jana Pawła II 68 w Pabianicach oraz do szpitala im. Biegańskiego w Łodzi. W Pabianicach i Łasku pacjenci nie mogli wcześniej korzystać z tych badań ambulatoryjnie.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki